Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Δηλαδή εννοείτε ότι αναφέρεστε στις "προστατευόμενες" του τίτλου του άρθρου 116.

Γιατί "προστατευόμενες" έχει και στο τελευταίο εδάφιο της παρ. 1.

Εκεί μπορεί να υπάρξει και το ΙΦΚ που μαζί με το παραδοσιακό θα μας οδηγήσει στην επιτροπή των παρ.2 και 3.

Το ΙΦΚ ως αρμοδιότητα μεταβιβάστηκε από το ΥΠΠΟ στο ΥΠΕΝ το 1984.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kan62 said:

Δηλαδή εννοείτε ότι αναφέρεστε στις "προστατευόμενες" του τίτλου του άρθρου 116.

Γιατί "προστατευόμενες" έχει και στο τελευταίο εδάφιο της παρ. 1.

Εκεί μπορεί να υπάρξει και το ΙΦΚ που μαζί με το παραδοσιακό θα μας οδηγήσει στην επιτροπή των παρ.2 και 3.

Το ΙΦΚ ως αρμοδιότητα μεταβιβάστηκε από το ΥΠΠΟ στο ΥΠΕΝ το 1984.

Από τη διατύπωση όλων των παραγράφων του άρθρου 116 δεν προκύπτει ότι περιοχές φυσικού κάλλους, που δεν χαρακτηρίζονται συγχρόνως παραδοσιακοί οικισμοί, περνάνε από τον έλεγχο των επιτροπών των  παρ. 2,3 ή της παρ. 9. Το αρχικό ερώτημα έθετε το ζήτημα αν οι περιοχές φυσικού κάλλους περνάνε από τον έλεγχο των επιτροπών του άρθρου 116. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 1:10 ΜΜ, giomah said:

Νομίζω ότι προστατευμένες περιοχές είναι όσες αναφέρονται στην παρ. 9α και β του άρθρου 116, δηλαδή: σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002, εξαιρουμένων των ζωνών Α με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής διαδικασία :.......................

Ενώ οι προηγούμενοι παράγραφοι του άρθρου 116 αναφέρονται μόνο στους παραδοσιακούς οικισμούς.

Εδώ άλλο διαβάζω ...

Για να είμαστε ακριβείς, οι περιοχές ΙΦΚ είναι προστατευόμενες περιοχές που όταν είναι μαζί με παραδοσιακό πηγαίνουν επιτροπή των παρ.2 και 3.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2020 at 9:07 ΠΜ, ChristinaK said:

Καλημέρα!Έχεις κάποια θέματα όντως...Απλά στην παρένθεση γράφεις ότι θα ρυθμίσεις αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία ενώ παραπάνω μιλάς για ισόγειο,α και β όροφο.Μήπως μπορείς να περιγράψεις λίγο πιο αναλυτικά τι ρυθμίζεις?

Καλημέρα,

Το κτίριο είναι τρώροφο με οριζόντιες ιδιοκτησίες. Το ισόγειο και υπόγειο είναι μια οριζόντια, ο Α όροφος αλλη μια οριζόντια και ο Β όροφος άλλη μια. Σε εμένα έχουν αναθέσει την οριζόντια του ισογείου με το υπόγειο, όπου στο υπόγειο έχει γίνει αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία και η ισόγεια κατοικία έχει κάποιες μικρο-υπερβάσεις. Το πρόβλημα είναι οτι στο Σ.Α. θα δούν φωτογραφίες, τομές, όψεις κλπ όπου θα φαίνεται ο Α και Β όροφος που έχουν κουφώματα αλουμινίου σε απομίμηση ξύλου αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο Β όροφος που είναι ολοκληρωτικά αυθαίρετος και πάνω απο το έπιτρεπόμενο ύψος. Σύμφωνα με τον 4495 ασχολούμαι μόνο με την οριζόντια ιδιοκτησία αλλα το Σ.Α. τι θα δεί? μπορεί να βάλει εργασίες προσαρμογής σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησία? Μπορεί να κόψει την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου επειδή δεν τους "αρέσει" το σύνολο της οικοδομής?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2020 at 9:13 ΠΜ, dimitris GM said:

Gschoinas:          "......από πάνω ορόφους οι οποίοι έχουν και αλουμίνια στο χρώμα του ξύλου αντί για ξύλινα "

 

 Αν εισαι Χαλκιδικη, υπαρχει αποφαση του υπουργου [τοτε]  ΜΑΚ ΘΡΑ οτι και οι απομιμησεις απαγορευονται

[αντιστοιχα θα δεις και για την περιοχη σου]

δες τα ΠΜ

 

 

Δημήτρη καλημέρα, το κτίριο βρίσκεται στη Αράχωβα Βοιωτίας. Δεν εχω βρεί κάτι για την ωρα που να επιτρέπει τα αλουμίνια σε απομίμηση ξύλου. Σε ευχαριστώ πολύ και θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι.

Απο την Δομική Πληροφορική βρίσκω υποχρεωτικά ξύλινα κουφώματα.

Edited by Gschoinas
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, giomah said:

Από τη διατύπωση όλων των παραγράφων του άρθρου 116 δεν προκύπτει ότι περιοχές φυσικού κάλλους, που δεν χαρακτηρίζονται συγχρόνως παραδοσιακοί οικισμοί, περνάνε από τον έλεγχο των επιτροπών των  παρ. 2,3 ή της παρ. 9. Το αρχικό ερώτημα έθετε το ζήτημα αν οι περιοχές φυσικού κάλλους περνάνε από τον έλεγχο των επιτροπών του άρθρου 116. 

giomah  θα συμφωνήσω κι εγώ με σένα . Ότι ρητά δεν αναφέρεται στο νόμο δεν υπάγεται στις διατάξεις του .

sorry για τα bold . κάτι τρέχει με τον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να τα αλλάξω

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gschoinas said:

Καλημέρα,

Το κτίριο είναι τρώροφο με οριζόντιες ιδιοκτησίες. Το ισόγειο και υπόγειο είναι μια οριζόντια, ο Α όροφος αλλη μια οριζόντια και ο Β όροφος άλλη μια. Σε εμένα έχουν αναθέσει την οριζόντια του ισογείου με το υπόγειο, όπου στο υπόγειο έχει γίνει αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία και η ισόγεια κατοικία έχει κάποιες μικρο-υπερβάσεις. Το πρόβλημα είναι οτι στο Σ.Α. θα δούν φωτογραφίες, τομές, όψεις κλπ όπου θα φαίνεται ο Α και Β όροφος που έχουν κουφώματα αλουμινίου σε απομίμηση ξύλου αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο Β όροφος που είναι ολοκληρωτικά αυθαίρετος και πάνω απο το έπιτρεπόμενο ύψος. Σύμφωνα με τον 4495 ασχολούμαι μόνο με την οριζόντια ιδιοκτησία αλλα το Σ.Α. τι θα δεί? μπορεί να βάλει εργασίες προσαρμογής σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησία? Μπορεί να κόψει την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου επειδή δεν τους "αρέσει" το σύνολο της οικοδομής?

 

Ευχαριστώ

Έχεις απόλυτο δίκιο που προβληματίζεσαι...Εσύ θα περάσεις Σ.Α. για την οριζόντια ισογείου αλλά εύλογα γεννιέται το ερώτημα που σε προβληματίζει...κατά πόσο μπορεί ένα αρχιτεκτονικό συμβούλιο να αγνοήσει το γεγονός ότι από το ισόγειο και πάνω τίποτε "δεν πάει καλά"?όψεις α' ορόφου,αυθαίρετος β' όροφος κλπ?Μπορεί κατά τον 4495 η επιτροπή (και εν προκειμένω το ΣΑ που την αντικαθιστά) να  ασχοληθεί με το τμήμα κτιρίου (ένα επίπεδο-ισόγειο) αλλά μήπως  έρχονται οι αρμοδιότητες του, να επιβάλλουν το αυτονόητο για την περίπτωση (συμμόρφωση του α' ορόφου  με τα νόμιμα,και δεν θέλω καν να πω,τι προκύπτει ενδεχόμενα για το μέλλον του β'?Σκέψου ότι  για κάθε αυθαίρετη κατασκευή που εντάσσεται γενικά (είτε σε παραδοσιακό είτε σε ιστορικό) υφίσταται, πέραν των εργασιών προσαρμογής, και το ενδεχόμενο να κριθεί κατεδαφιστέα...Ο πελάτης πρέπει να είναι ενήμερος για το τι μπορεί να συμβεί από την απόφαση του να υπαχθεί στις διατάξεις σε μια τέτοια περιοχή...Λυπάμαι ειλικρινά που δεν έχω απαντήσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Για αυθαίρετη συνένωση ισογείων καταστημάτων στο κέντρο της Αθήνας, σε κτίριο 8 ορόφων του 1962, που καταλαμβάνει μισό οικοδομικό τετράγωνο, θα πρέπει στην αρχιτεκτονική αποτύπωση που ζητάει το σύστημα για Σ.Α. να προσκομίσω διάγραμμα κάλυψης, τομές και όψεις για όλο το κτίριο, ή μόνο για την Ο.Ι. που τακτοποιείται; Επίσης για Τοπογραφικό Διάγραμμα αρκεί αυτό της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2020 at 8:39 ΠΜ, ChristinaK said:

Έχεις απόλυτο δίκιο που προβληματίζεσαι...Εσύ θα περάσεις Σ.Α. για την οριζόντια ισογείου αλλά εύλογα γεννιέται το ερώτημα που σε προβληματίζει...κατά πόσο μπορεί ένα αρχιτεκτονικό συμβούλιο να αγνοήσει το γεγονός ότι από το ισόγειο και πάνω τίποτε "δεν πάει καλά"?όψεις α' ορόφου,αυθαίρετος β' όροφος κλπ?Μπορεί κατά τον 4495 η επιτροπή (και εν προκειμένω το ΣΑ που την αντικαθιστά) να  ασχοληθεί με το τμήμα κτιρίου (ένα επίπεδο-ισόγειο) αλλά μήπως  έρχονται οι αρμοδιότητες του, να επιβάλλουν το αυτονόητο για την περίπτωση (συμμόρφωση του α' ορόφου  με τα νόμιμα,και δεν θέλω καν να πω,τι προκύπτει ενδεχόμενα για το μέλλον του β'?Σκέψου ότι  για κάθε αυθαίρετη κατασκευή που εντάσσεται γενικά (είτε σε παραδοσιακό είτε σε ιστορικό) υφίσταται, πέραν των εργασιών προσαρμογής, και το ενδεχόμενο να κριθεί κατεδαφιστέα...Ο πελάτης πρέπει να είναι ενήμερος για το τι μπορεί να συμβεί από την απόφαση του να υπαχθεί στις διατάξεις σε μια τέτοια περιοχή...Λυπάμαι ειλικρινά που δεν έχω απαντήσεις...

Ευχαριστώ για την απάντηση και σίγουρα πιστέυω το ρίσκο είναι μεγάλο. Ο ιδιοκτήτης έχει ενημερωθεί οτι μπορεί ολα να πάνε καλά αλλά μπορεί και να έρθουν και οι μπουλντόζες για την αδερφή της που έχει τον β όροφο και επιβαρύνει και τα στατικά της όλης κατασκευής(και θα χρειστεί να πληρώσει και για ΑΕΚΚ - εκτός απο πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης)! Βέβαια στον α όροφο μένει ξάδερφος και στον β η αδερφή της και για την ωρα τα πάνε καλά!!! Η λύση είναι να πάρει το ρίσκο η αδερφή της που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα στον β όροφο και έχει και σκοπό να το τακτοποίησει (χωρίς να ξέρει τις συνέπειες - νομίζει πληρώνω και φεύγω) και αν περάσει το δικό της τότε σίγουρα θα περάσει και το ισόγειο. Μάλλον έτσι θα μείνει..... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Έχω  περίπτωση σε παραδοσιακό <2000 κατοίκων με βάση το ΦΕΚ του ΄78 στην Καβάλα. Μέσα στο οικόπεδο υπάρχει μία διόροφη οικία προ 55 χωρίς ΟΑ αποθήκες κ κάτι μικρά εξωτερικά w.c. Θέλω να τακτοποιήσω τις αποθήκες κ w.c. αφού η διόροφη προ 55. Από ότι έχω διαβάσει σε όλο το thread θα χρειαστεί με βάση το 116 επιτροπή;  Το άρθρο 5 αναφέρει με βάση το 40% για όρους δόμησης, πράγμα που είμαι χωρίς ΟΑ, ισχύει σε αυτή την περίπτωση;  Σε επικοινωνία για εύρεση του αντίστοιχου Σ.Α. δε μπόρεσα να βρω κάτι. Αναφέρομαι σε τηλ. διευθύνσεις. Το μόνο που γνωρίζω ότι υπάγεται στην Ανατολικη Μακεδονία νεωτέρων μνημείων με έδρα την Ξάνθη. Κάθε βοήθεια εφικτή θα θεωρούσα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.