Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

10 ώρες πριν, eana said:

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Έχω  περίπτωση σε παραδοσιακό <2000 κατοίκων με βάση το ΦΕΚ του ΄78 στην Καβάλα. Μέσα στο οικόπεδο υπάρχει μία διόροφη οικία προ 55 χωρίς ΟΑ αποθήκες κ κάτι μικρά εξωτερικά w.c. Θέλω να τακτοποιήσω τις αποθήκες κ w.c. αφού η διόροφη προ 55. Από ότι έχω διαβάσει σε όλο το thread θα χρειαστεί με βάση το 116 επιτροπή;  Το άρθρο 5 αναφέρει με βάση το 40% για όρους δόμησης, πράγμα που είμαι χωρίς ΟΑ, ισχύει σε αυτή την περίπτωση;  Σε επικοινωνία για εύρεση του αντίστοιχου Σ.Α. δε μπόρεσα να βρω κάτι. Αναφέρομαι σε τηλ. διευθύνσεις. Το μόνο που γνωρίζω ότι υπάγεται στην Ανατολικη Μακεδονία νεωτέρων μνημείων με έδρα την Ξάνθη. Κάθε βοήθεια εφικτή θα θεωρούσα. 

Οι παραδοσιακοί οικισμοί ελέγχονται από το Σ.Α. της Π.Ε. Καβάλας και όχι από τη Νεωτέρων με έδρα τη Ξάνθη. Δεν έχω τηλέφωνο ή δ/νση , αλλά μπορεις να καλέσεις την ΥΔΟΜ ή την Περιφέρεια Καβάλας για να σου το δώσουν .

edit : Ψάχνοντας όμως βρήκα και αυτά. Υπάρχει θέμα συγκρότησης !

https://www.proininews.gr/to-tee-am-kanei-oti-mporei-alla-kathysteroyn-na-sygkrotithoyn-ta-symvoylia-architektonikis-kai-sypotha/

https://www.kavalapost.gr/222100/oi-architektones-kataggelloyn-dimo-kai-perifereiaki-enotita-kavalas-gia-chronia-adiaforia-kai-adraneia/

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς  αν μπορει να κάνει κάποιος μεταβίβαση όταν υπάρχουν αυθαιρεσίες ,έχει πληρωθεί το παράβολο και εχει γινει αιτηση για έγκριση στο νεωτέρων;Ή πρέπει να περιμένει να πάρει εγκρίση και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, janna said:

Ξέρει κανείς  αν μπορει να κάνει κάποιος μεταβίβαση όταν υπάρχουν αυθαιρεσίες ,έχει πληρωθεί το παράβολο και εχει γινει αιτηση για έγκριση στο νεωτέρων;Ή πρέπει να περιμένει να πάρει εγκρίση και μετά. 

Άρθρο 116
6. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, για τα οποία απαιτείται έγκριση της επιτροπής του παρόντος, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της περίπτωσης α της παραγράφου 2 και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, την υποχρέωση δε ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσεις το παράβολο σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις ώστε να μπορέσεις να πληρώσεις το 30% ή για να προχωρήσεις θέλεις την εγκριση .Το έχεις αντιμετωπίσει. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, janna said:

Αν πληρώσεις το παράβολο σε αφήνει το σύστημα να προχωρήσεις ώστε να μπορέσεις να πληρώσεις το 30% ή για να προχωρήσεις θέλεις την εγκριση .Το έχεις αντιμετωπίσει. 

Για να ΄΄προχωρήσει΄΄ το σύστημα πληρώνεις το αρχικό παράβολο και το ανταποδοτικό και στη συνέχεια κάνεις σχετικό αίτημα στην πλατφόρμα και το ΤΕΕ σου το ανοίγει για να πληρώσεις το 30% , γιατί όσο είναι σε αναμονή του πορίσματος παραμένει κλειδωμένο.

edit : Από το 30% αφαιρείται το αρχικό παράβολο

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2020 at 7:20 ΠΜ, venezia said:

Οι παραδοσιακοί οικισμοί ελέγχονται από το Σ.Α. της Π.Ε. Καβάλας και όχι από τη Νεωτέρων με έδρα τη Ξάνθη. Δεν έχω τηλέφωνο ή δ/νση , αλλά μπορεις να καλέσεις την ΥΔΟΜ ή την Περιφέρεια Καβάλας για να σου το δώσουν .

edit : Ψάχνοντας όμως βρήκα και αυτά. Υπάρχει θέμα συγκρότησης !

https://www.proininews.gr/to-tee-am-kanei-oti-mporei-alla-kathysteroyn-na-sygkrotithoyn-ta-symvoylia-architektonikis-kai-sypotha/

https://www.kavalapost.gr/222100/oi-architektones-kataggelloyn-dimo-kai-perifereiaki-enotita-kavalas-gia-chronia-adiaforia-kai-adraneia/

 

Ναι το Νεωτέρων ανήκει με ειπαν στο ΥΠΠΟ. Εκεί θα ψάξω,  Πολεοδομία ή Περιφέρεια, αλλά όπως με αναφέρεις δύσκολα τα πράγματα. Κ για να υπαχθεί, χρειάζεται έγκριση επιτροπής. Πάντως, ευχαριστώ πολύ. Βέβαια, υπάρχει η περίπτωση να ανήκει όλο σε κατηγορία 1 και να μη χρειάζεται. Αλλά αναφέρει κατηγορίες 2 έως 5.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους..

Αντιμετωπίζω το θέμα ρύθμισης αυθαίρετης πισίνας σε νόμιμη κατοικία στον Πόρο( διπλό χαρακτηρισμένη περιοχή) και περιμένω την έγκριση της επιτροπής όταν συνεδριάσει. 

Πριν λίγο μίλησα με την υπάλληλο που έχει χρεωθεί τον φάκελό μου και είναι υπεύθυνη να τον προωθήσει στην επιτροπή και μου είπε ότι γενικότερα η επιτροπή είναι αρνητική στην θετική έγκριση για κολυμβητικές δεξαμενές και όπως γίνεται αντιληπτό, είναι λιγάκι δύσκολη η θέση μου ως μηχανικός απέναντι στον ιδιοκτήτη. Εννοώ ότι η εργασία εκ μέρους μου έχει γίνει κανονικά και υπάρχει και χρηματικό υπόλοιπο που μου οφείλει. Σημειώνω ότι η πισίνα κατασκευάστηκε πριν το 1992 και πριν χαρακτηριστεί ο Πόρος έως παραδοσιακός. Βέβαια ο Πόρος έχει χαρακτηριστεί από τη δεκαετία του 60 έως ιστορικός...

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? 

Μπορώ να κάνω ένσταση επανεξέτασης σε περίπτωση αρνητικής απόφασης ? 

Ευχαριστώ πολύ !

Edited by Βlack μπεε
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Βlack μπεε said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους..

Αντιμετωπίζω το θέμα ρύθμισης αυθαίρετης πισίνας σε νόμιμη κατοικία στον Πόρο( διπλό χαρακτηρισμένη περιοχή) και περιμένω την έγκριση της επιτροπής όταν συνεδριάσει. 

Πριν λίγο μίλησα με την υπάλληλο που έχει χρεωθεί τον φάκελό μου και είναι υπεύθυνη να τον προωθήσει στην επιτροπή και μου είπε ότι γενικότερα η επιτροπή είναι αρνητική στην θετική έγκριση για κολυμβητικές δεξαμενές και όπως γίνεται αντιληπτό, είναι λιγάκι δύσκολη η θέση μου ως μηχανικός απέναντι στον ιδιοκτήτη. Εννοώ ότι η εργασία εκ μέρους μου έχει γίνει κανονικά και υπάρχει και χρηματικό υπόλοιπο που μου οφείλει. Σημειώνω ότι η πισίνα κατασκευάστηκε πριν το 1992 και πριν χαρακτηριστεί ο Πόρος έως παραδοσιακός. Βέβαια ο Πόρος έχει χαρακτηριστεί από τη δεκαετία του 60 έως ιστορικός...

Έχει κάποιος συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? 

Μπορώ να κάνω ένσταση επανεξέτασης σε περίπτωση αρνητικής απόφασης ? 

Ευχαριστώ πολύ !

Όσον αφορά την υπάλληλο μάλλον επιδεικνύει .. υπερβάλλοντα ζήλο . Αυτή θα κάνει τη σχετική εισήγηση  προς την αρμόδια επιτροπή που θα αποφασίσει . Καλό θα είναι λοιπόν να παρευρίσκεσαι στην συνεδρίαση και να αιτιολογήσεις την τακτοποίηση σε περίπτωση που η αρμόδια υπάλληλος έχει κάνει αρνητική εισήγηση  Αλήθεια γιατί είναι αρνητική στις πισίνες , σου εξήγησε το λόγο ?

Ένσταση νομίζω δεν προβλέπεται , ίσως στο Τοπικό Παρατηρητήριο ( παλιό ΣΥΠΟΘΑ ) όταν εκδοθούν σχετικοί εγκύκλιοι και φυσικά συσταθούν

Με τους πελάτες καλό θα είναι να υπάρχει εξ αρχής σαφής συμφωνία αμοιβών και προπάντων να έχει γίνει κατανοητό στον πελάτη η όλη διαδικασία εγκρίσεων και η τυχόν απόρριψη του αιτήματος .

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος προωθεί ή εισηγείται ? Σε ποια υπηρεσία ποιου υπουργείου είναι υπάλληλος ?

Η επιτροπή τι επιτροπή είναι ? Μήπως είναι Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων ?

Η αμοιβή σε αυτές τις περιπτώσεις ορίζεται τμηματικά. Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν πολλά που σίγουρα δεν έχουν υπολογιστεί σε αυτή που ορίστηκε ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Στη περίπτωση επέκτασης Υπογείου χώρου,  έως το νόμιμο περίγραμμα της οικοδομής, που παραμένει όμως στην Υπόγεια στάθμη ,  θεωρείτε υπάρχει λόγος επιτροπής? Η παράβαση έγινε μετά την κήρυξη του οικισμού ως Παραδοσιακό, αλλά λόγω του είδους της αυθαιρεσίας, και επειδή δε τίθεται θέμα μορφολογικής και αισθητικής ένταξης, μου φαίνεται πιο λογικό να περαστεί ως "Εντός παραδοσιακού οικισμού χωρίς διαδικασία επιτροπής". 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.