Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Nefeli86 said:

Καλησπέρα σας,

Στη περίπτωση επέκτασης Υπογείου χώρου,  έως το νόμιμο περίγραμμα της οικοδομής, που παραμένει όμως στην Υπόγεια στάθμη ,  θεωρείτε υπάρχει λόγος επιτροπής? Η παράβαση έγινε μετά την κήρυξη του οικισμού ως Παραδοσιακό, αλλά λόγω του είδους της αυθαιρεσίας, και επειδή δε τίθεται θέμα μορφολογικής και αισθητικής ένταξης, μου φαίνεται πιο λογικό να περαστεί ως "Εντός παραδοσιακού οικισμού χωρίς διαδικασία επιτροπής". 

Ευχαριστώ. 

Δυστυχώς θα πρέπει να περάσεις τη βάσανο της επιτροπής. Ο νόμος δεν κάνει εξαίρεση της περίπτωσης σου.

Προσωπική μου άποψη είναι να ΜΗΝ  το ρισκάρεις χωρίς επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 6:29 ΜΜ, xristoska said:

Καλησπέρα! Εάν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής :

Με την τροποποίηση του άρθρου 116 (ΦΕΚ 70Α/2019), πλέον η επιτροπή αφορά σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές. 

Δηλαδή στις προστατευόμενες περιοχές περιλαμβάνονται και οι περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους ??

Καλησπέρα και πάλι επανέρχομαι με νεότερα από ΔΟΚΚ.

Προφορικά με ενημέρωσαν ότι οι ΙΦΚ δεν περνάν από επιτροπή και ότι το 116 είναι πολύ κακογραμμένο και το έχουν ξαναγράψει και το χουν στείλει στο υπουργείο....

Δυστυχώς δεν μου το δίνουν γραπτώς ότι δεν απαιτείται επιτροπή.....καθώς μου είπαν δεν δίνουν γραπτώς απαντήσεις σε ιδιώτες μηχανικούς, μόνο σε υπηρεσίες, πολεοδομίες, κ.λ.π.

Προσωπικά δεν έχω καταλήξει αν θα πάω για επιτροπή ή όχι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι!

έχω κάνει 2 αιτήματα για επιτροπή από το Φεβρουάριο για 2 ακίνητα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (όχι διατηρητέα), και από την ΥΔΟΜ δεν είναι σίγουροι αν είναι σε ισχύη οι αιτήσεις μου.... 

Στην περιφέρεια εδώ και ένα μήνα δε σηκώνουν τηλέφωνα.... Εγώ δεν έχω ιδέα τι να κάνω! Να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες;

και η επιλογή του συστήματος για εντός παρ.οικισμού ΧΩΡΙΣ επιτροπή, πότε εφαρμόζεται; Γιατί τώρα έχω ένα άλλο στη Φιλαδέλφεια, που είναι εντός παροδοσιακού οικισμού κατάστημα με αυθαίρετο πατάρι, και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Στο τοπογραφικό της άδειας δεν αναφέρει ότι είναι παραδοσιακός οικισμός, μόνη μου το βρήκα στο μεταξύ....

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 2:51 ΜΜ, venezia said:

Όσον αφορά την υπάλληλο μάλλον επιδεικνύει .. υπερβάλλοντα ζήλο . Αυτή θα κάνει τη σχετική εισήγηση  προς την αρμόδια επιτροπή που θα αποφασίσει . Καλό θα είναι λοιπόν να παρευρίσκεσαι στην συνεδρίαση και να αιτιολογήσεις την τακτοποίηση σε περίπτωση που η αρμόδια υπάλληλος έχει κάνει αρνητική εισήγηση  Αλήθεια γιατί είναι αρνητική στις πισίνες , σου εξήγησε το λόγο ?

Ένσταση νομίζω δεν προβλέπεται , ίσως στο Τοπικό Παρατηρητήριο ( παλιό ΣΥΠΟΘΑ ) όταν εκδοθούν σχετικοί εγκύκλιοι και φυσικά συσταθούν

Με τους πελάτες καλό θα είναι να υπάρχει εξ αρχής σαφής συμφωνία αμοιβών και προπάντων να έχει γίνει κατανοητό στον πελάτη η όλη διαδικασία εγκρίσεων και η τυχόν απόρριψη του αιτήματος .

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την απάντηση... 

Η υπάλληλος δεν ήταν σε θέση να μου εξηγήσει όταν τη ρώτησα για ποιο λόγο ακριβώς είναι αρνητική ως υπηρεσία στις πισίνες.. της εξήγησα ότι η νομοθεσία ( άρθρο 116 κτλ) ακριβώς  για το λόγο αυτό έχει θεσπιστεί.. παρατήρησα και εγώ τον υπερβάλλοντα  ζήλο της ,αλλά και την αβέβαιη στάση της.. όπως και να έχει θα ενημερώσω σχετικά το νήμα για την τύχη της υπόθεσης..καλή συνέχεια εύχομαι

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 3:32 ΜΜ, kan62 said:

Η υπάλληλος προωθεί ή εισηγείται ? Σε ποια υπηρεσία ποιου υπουργείου είναι υπάλληλος ?

Η επιτροπή τι επιτροπή είναι ? Μήπως είναι Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων ?

Η αμοιβή σε αυτές τις περιπτώσεις ορίζεται τμηματικά. Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν πολλά που σίγουρα δεν έχουν υπολογιστεί σε αυτή που ορίστηκε ...

πολύ καλησπέρα!

η υπάλληλος που χρεώθηκε τον φάκελο μου, εργάζεται για λογαριασμό της υπηρεσίας εφορίας νεωτέρων μνημείων Αττικής και αφού εξετάσει τα αρχεία του φακέλου θα εισηγηθεί με τη γνώμη της και θα προωθήσει τον φάκελο στην 5 μελή επιτροπή του υπουργείου πολιτισμού για να δοθεί από εκεί η τελική απόφαση ( θετική έγκριση επιτροπής που ζητάει το ηλεκτρονικό σύστημα Τ.Ε.Ε. Επίσης όλη η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και όπως μου εξήγησε μπορεί να υπάρξει και απόφαση το φθινόπωρο.. Της ζήτησα να παραστώ και τα σχετικά και μου είπε ότι έχω το δικαίωμα.. θα ενημερώσω σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Επομένως η υπάλληλος γνωμοδοτεί για το Τοπικό Συμβούλιο Μνημείων, αφού ο Πόρος είναι χαρακτηρισμένος ως οικισμός-μνημείο.

Επομένως βρίσκεσαι στο πρώτο στάδιο της διαδικασίας του άρθρου 117, παρ.10.

Επί της ουσίας, είναι σχεδόν αδύνατο ένα θετικό αποτέλεσμα για πισίνα στον Πόρο.

Για το χρόνο επίσης, θα αργήσει πολύ να μάθεις το αποτέλεσμα. Ενδεικτικά έχω θετική εισήγηση για το ΤΣΜ Αττικής από αρχές Απρίλη και δεν εξετάστηκε ακόμη ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/7/2020 at 1:45 ΜΜ, feidelliou said:

καλησπέρα συνάδερφοι!

έχω κάνει 2 αιτήματα για επιτροπή από το Φεβρουάριο για 2 ακίνητα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (όχι διατηρητέα), και από την ΥΔΟΜ δεν είναι σίγουροι αν είναι σε ισχύη οι αιτήσεις μου.... 

Στην περιφέρεια εδώ και ένα μήνα δε σηκώνουν τηλέφωνα.... Εγώ δεν έχω ιδέα τι να κάνω! Να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες;

και η επιλογή του συστήματος για εντός παρ.οικισμού ΧΩΡΙΣ επιτροπή, πότε εφαρμόζεται; Γιατί τώρα έχω ένα άλλο στη Φιλαδέλφεια, που είναι εντός παροδοσιακού οικισμού κατάστημα με αυθαίρετο πατάρι, και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Στο τοπογραφικό της άδειας δεν αναφέρει ότι είναι παραδοσιακός οικισμός, μόνη μου το βρήκα στο μεταξύ....

1) είναι πολύ πιθανό οι αιτήσεις σου (με φάκελο χειρόγραφο φαντάζομαι) να μην είναι σε ισχύ - μόνο από όταν άνοιξαν το ηλεκτρον. σύστημα (οπότε κ τα καταθέτεις ηλεκτρονικά) άρχισαν να είναι σε ισχύ (το λέω βάση της εμπειρίας μου σε Φωκίδα-Βοιωτία)

2)"επιλογή του συστήματος για εντός παρ.οικισμού ΧΩΡΙΣ επιτροπή', εφαρμόζεται εάν οι αυθαιρεσίες πραγματοποιήθηκαν πριν την ημερομηνία χαρακτηρισμού του οικισμού ως παραδοσιακού. Για το αν είναι παραδοσιακός κ πότε ακριβώς χαρακτηρίστηκε θα το ψάξεις μόνη σου ή θα ρωτήσεις στην πολεοδομία, άσχετα με το τι γράφει στο παλιό τοπογραφικό (μπορεί πχ όταν εκπονήθηκε να μην ήταν παραδοσιακός)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2020 at 1:45 ΜΜ, feidelliou said:

καλησπέρα συνάδερφοι!

έχω κάνει 2 αιτήματα για επιτροπή από το Φεβρουάριο για 2 ακίνητα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας (όχι διατηρητέα), και από την ΥΔΟΜ δεν είναι σίγουροι αν είναι σε ισχύη οι αιτήσεις μου.... 

Στην περιφέρεια εδώ και ένα μήνα δε σηκώνουν τηλέφωνα.... Εγώ δεν έχω ιδέα τι να κάνω! Να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες;

και η επιλογή του συστήματος για εντός παρ.οικισμού ΧΩΡΙΣ επιτροπή, πότε εφαρμόζεται; Γιατί τώρα έχω ένα άλλο στη Φιλαδέλφεια, που είναι εντός παροδοσιακού οικισμού κατάστημα με αυθαίρετο πατάρι, και δε ξέρω πως να το χειριστώ. Στο τοπογραφικό της άδειας δεν αναφέρει ότι είναι παραδοσιακός οικισμός, μόνη μου το βρήκα στο μεταξύ....

Σε ιστορικό τόπο η αίτηση υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Νεωτέρων και όχι στην ΥΔΟΜ.

Στους παραδοσιακούς η αίτηση υποβάλλεται στο αρμόδιο Σ.Α.

Στους διπλοχαρακτηρισμένους πρώτα αίτηση στις υπηρεσίες ΥΠΠΟ και στη συνέχεια στο ΚΕΣΑ .

edit

Για χωρίς επιτροπή δες άρθρο 116 παρ. 1 ανάλογα αν είναι > ή < 5.000 κατοίκων και πριν ή μετά τον χαρακτηρισμό

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα,

Ισχύει ότι το ξεμπάζωμα σε παραδοσιακούς οικισμούς δεν μπορεί να πάει με αναλυτικό; Το είδα στον 4178 , για τον 4495 αναφέρεται κάπου ή θεωρείται δεδομένο από τον προηγούμενο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν θα είναι ο υπολογισμός της παράβασης, αλλά το να πάρεις την έγκριση της επιτροπής λόγω παραδοσιακού οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.