Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

On 8/10/2020 at 10:20 ΠΜ, George Verg said:

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου εντός ................

Να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση; Να δηλωθεί ως αυθαίρετη αλλαγή; Να πάμε με αναλυτικό; γνώμες;

Η μη κατασκευή στέγης δεν αποτελεί αυθαιρεσία και δεν δηλώνεται ως τέτοια. Άλλωστε δηλώνεις μόνο την δική σου ανεξάρτητη Ο.Ι. και δεν σε αφορούν οι υπόλοιπες παραβάσεις . Το μόνο ρίσκο .είναι το Σ.Α να σου επιβάλει  προσαρμογή με κατασκευή στέγης !!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο τμήμα του κέντρου Θεσσαλονίκης που χαρακτηρίστηκε ιστορικός τόπος το 1994, γίνεται Δήλωση για διαμέρισμα μόνο με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, σε οικοδομή του 1970 (χωρίς καμία αλλαγή στην όψη όγκο κτλ)

 

σε ποια παράγραφο του άρθρου 116 υπάγεται?

από που πρέπει να περάσει ?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Dhmhtrhs said:

Μέσα στο τμήμα του κέντρου Θεσσαλονίκης που χαρακτηρίστηκε ιστορικός τόπος το 1994, γίνεται Δήλωση για διαμέρισμα μόνο με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, σε οικοδομή του 1970 (χωρίς καμία αλλαγή στην όψη όγκο κτλ)

 

σε ποια παράγραφο του άρθρου 116 υπάγεται?

από που πρέπει να περάσει ?

Από την αρμόδια Νεωτέρων

116. 9.α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, εξαιρούμενων των ζωνών Α' με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με την εξής διαδικασία:.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Έχω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών σε κτίσμα με Ο.Α. Οι αυθαιρεσίες είναι κατηγοριών 1,2,4. Θα πρέπει να περάσω από αρχαιολογία. Πρέπει να καταθέσω αντίστοιχα και στην αρχιτεκτονική επιτροπή? Βρίσκομαι εντός σχεδίου πόλεως (άνω των 5.000 κατοίκων).
Πληρώθηκε επίσης το παράβολο πριν τις 30/9/20 και ετοιμαζόμουν να βγάλω το πρόστιμο για να πληρωθεί έως αύριο. Πρέπει να πληρωθεί πριν περάσει από επιτροπή εφάπαξ ή κάποιο μέρος του? Εάν δεν πληρωθεί μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο τι συνέπειες υπάρχουν? Εγώ δεν έχω ακόμη έτοιμες τις αποτυπώσεις για να περάσει από επιτροπή και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι μου αρκεί μία τεχνική έκθεση αρχιτέκτονα.
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, EiriniA said:

Καλησπέρα.
Έχω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών σε κτίσμα με Ο.Α. Οι αυθαιρεσίες είναι κατηγοριών 1,2,4. Θα πρέπει να περάσω από αρχαιολογία. Πρέπει να καταθέσω αντίστοιχα και στην αρχιτεκτονική επιτροπή? Βρίσκομαι εντός σχεδίου πόλεως (άνω των 5.000 κατοίκων).
Πληρώθηκε επίσης το παράβολο πριν τις 30/9/20 και ετοιμαζόμουν να βγάλω το πρόστιμο για να πληρωθεί έως αύριο. Πρέπει να πληρωθεί πριν περάσει από επιτροπή εφάπαξ ή κάποιο μέρος του? Εάν δεν πληρωθεί μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο τι συνέπειες υπάρχουν? Εγώ δεν έχω ακόμη έτοιμες τις αποτυπώσεις για να περάσει από επιτροπή και μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι μου αρκεί μία τεχνική έκθεση αρχιτέκτονα.
Ευχαριστώ

Δεν γράφεις που βρίσκεται το ακίνητο σου . Παραδοσιακό- αρχαιολογικό  ή διπλοχαρακτηρισμένο  ?

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητό μου είναι σε παραδοσιακό τμήμα οικισμού. Στην προσπάθειά μου ρωτώντας αρχιτέκτονες της περιοχής να μάθω εάν πρέπει να περάσει από επιτροπή ή εάν αρκεί Τεχνική Έκθεση, έμαθα σήμερα ότι είναι σε κηρυγμένο χώρο και σε ζώνη προστασίας παλαιάς εκκλησίας. Επομένως απ' ότι καταλαβαίνω ανήκω στην περίπτωση "...στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται.."?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, EiriniA said:

Το ακίνητό μου είναι σε παραδοσιακό τμήμα οικισμού. Στην προσπάθειά μου ρωτώντας αρχιτέκτονες της περιοχής να μάθω εάν πρέπει να περάσει από επιτροπή ή εάν αρκεί Τεχνική Έκθεση, έμαθα σήμερα ότι είναι σε κηρυγμένο χώρο και σε ζώνη προστασίας παλαιάς εκκλησίας. Επομένως απ' ότι καταλαβαίνω ανήκω στην περίπτωση "...στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται.."?

Άρα είσαι σε διπλοχαρακτηρισμένο ( παραδοσιακό και περιοχή προστασίας μνημείου ) οπότε ζητάς πρώτα γνωμοδότηση Νεωτέρων και μετά τα στέλνεις ΚΕΣΑ . Αν δεν γνωμοδοτήσει η Νεωτέρων σε 2 μήνες τα στέλνεις ΚΕΣΑ χωρίς γνωμοδότηση Νεωτέρων . Μέχρι την απάντηση ΚΕΣΑ δεν μπορείς να προχωρήσεις τη δήλωση .

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δε μπορώ να προχωρήσω σε πληρωμή το προστίμου.

Για να καταθέσω στο Νεωτέρων χρειάζεται να καταθέσω τα της παραγράφου 4, σωστά?

Υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο πρέπει να τα καταθέσω? Δεν έχω δει κάτι...

Είμαι μακρυά και με ενδιαφέρει να ξέρω γιατί θα καθυστερήσω πολύ να κάνω τοπογραφικό και λογικά και τις αποτυπώσεις.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! 

έχω υπαγωγή που πέρασε από χίλια κύματα και επιτροπή (2 χρόνια μετά) ΚΕΣΑ. Προτάθηκαν κάποιες εργασίες αντικατάστασης κουφωμάτων, οι οποίες υλοποιήθηκαν και τώρα πρέπει να καλέσω ελεγκτή να τις βεβαιώσει.

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία?

Γίνεται από το σύστημα του ΤΕΕ οπως με τις αδειες και αν ναι τι υπηρεσία/ΑΔΑ κλπ διαλέγω?

Σημειώνω ότι όλες οι διαδικασίες έχουν γίνει έντυπα και δεν έχω ΑΠ στο ηλεκτρονικό συστημα αδειών/συμβουλίων κλπ

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.