Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

On 31/10/2020 at 12:13 ΜΜ, AsiM said:

Ναι, απο αρχιτέκτονα,

Π.Δ. 99/2018 -> Εκπόνηση Ειδικών Αρχιτεκτονικών Μελετών, ενδεικτικά: κτήρια σε παραδοσιακό οικισμό, παραδοσιακό ή ιστορικό τμήμα πόλης,  οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηρισθεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο, καθώς και για κηρυγμένα διατηρητέα κτήρια ή νεότερα μνημεία - Διαμορφώσεις και επεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους, σε οικιστικά σύνολα όταν πρόκειται για παραδοσιακούς οικισμούς, κηρυγμένους διατηρητέους ή ιστορικά κέντρα πόλεων.

Καλημέρα,

Στην περίπτωσή μου έχω κτίριο με Ο.Α. με αυθαιρεσίες αναλυτικού προϋπολογισμού προ του '75 + πολύ μικρή επέκταση του δώματος. Έχω και κατασκευή αποθήκης-λεβητοστασίου στο δώμα, η οποία έγινε σε δύο στάδια (κατ. 2 και κατ.4).
Ο αρχιτέκτονας θα πρέπει να εκπονήσει επομένως όλα τα σχέδια όλου του κτίσματος ή μόνο του λεβητοστασίου? Εφόσον δηλαδή το κτίσμα που μελετάω έχει Ο.Α. δε μπορώ για όλο το υπόλοιπο εγώ ως πολιτικός μηχανικός να παρουσιάσω τα σχέδια με τις αυθαιρεσίες?
Το διάβασα το άρθρο που μου στείλατε και ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνηση. Ρωτάω μήπως και υπάρχει κάποια εναλλακτική επειδή είναι κοντινό μου πρόσωπο.
Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 11:07 ΠΜ, EiriniA said:

Καλημέρα,

Στην περίπτωσή μου έχω κτίριο με Ο.Α. με αυθαιρεσίες αναλυτικού προϋπολογισμού προ του '75 + πολύ μικρή επέκταση του δώματος. Έχω και κατασκευή αποθήκης-λεβητοστασίου στο δώμα, η οποία έγινε σε δύο στάδια (κατ. 2 και κατ.4).
Ο αρχιτέκτονας θα πρέπει να εκπονήσει επομένως όλα τα σχέδια όλου του κτίσματος ή μόνο του λεβητοστασίου? Εφόσον δηλαδή το κτίσμα που μελετάω έχει Ο.Α. δε μπορώ για όλο το υπόλοιπο εγώ ως πολιτικός μηχανικός να παρουσιάσω τα σχέδια με τις αυθαιρεσίες?
Το διάβασα το άρθρο που μου στείλατε και ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνηση. Ρωτάω μήπως και υπάρχει κάποια εναλλακτική επειδή είναι κοντινό μου πρόσωπο.
Ευχαριστώ και πάλι.

για το αν θα κάνεις καινούρια σχέδια ή απλά θα επισημάνεις την αυθαιρεσία στα ήδη υπάρχοντα δεν μπορώ να στο πω χωρίς να τα βλέπω, εξαρτάται απ'τις αυθαιρεσίες, που είναι, τι είναι και τι επηρεάζουν (για αυτές του αναλυτικού). Αν ας πούμε επηρεάζουν τις όψεις φυσικά χρειάζεσαι καινούριες όψεις. Για το δώμα που δεν υπήρχε θα θέλεις φυσικά νέα σχέδια.

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων (σε προστατευόμενες κλπ περιοχές) και την υπογραφή από πολιτικό μηχανικό των "αποτυπώσεων", έχει γίνει μεγάλο θέμα συζήτησης μεταξύ Υπουργείου, Σ.Α. και ΤΕΕ. Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί κάποια λύση και ούτε πιστεύω πως θα βρεθεί, οπότε γενική γραμμή σε όλους είναι υπογραφή μόνο από αρχιτέκτονα ή συνυπογραφή (δηλαδή μπορείς να έχεις τη δήλωση αυθαιρέτου στο όνομά σου, αλλά στα σχέδια/τεχ.έκθεση/φωτο που θα πάνε ΣΑ ή ΚΕΣΑ πρέπει να έχει συνυπογράψει εκτός από σένα κ ένας αρχιτέκτονας).

Αν θέλεις την άποψή μου, δεν θα πρέπει εν λευκώ να συνυπογράψει κάποιος αρχιτέκτονας, αλλά να το μελετήσει/ελέγξει κιόλας, διότι είσαι σε παραδοσιακό κ μάλιστα διπλοχαραρκτηρισμένο. Τίθενται πάρα πολλά μορφολογικά ζητήματα σε αυτές τις περιοχές.

Edited by AsiM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι παρακαλώ όποιος γωνρίζει ας μου δώσει μια διευκρίνιση γιατί έχω μπερδευτεί με τους "παραδοσιακούς οικισμούς":

Αν έχω αυθαίρετη κατασκευή στο Ιστορικό Κέντρο των Αθηνών (περιοχή Κεραμεικός) προ του 1975 (*βεβαιωμένη κατόπιν φωτοερμηνείας) τότε πρέπει να προχωρήσω υποχρεωτικά στην διαδικασία έγκρισης της επιτροπής των παρ. 2 και 3 του άρθρου 116;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΜΙΧΑΛΗΣ01 said:

Συνάδελφοι παρακαλώ όποιος γωνρίζει ας μου δώσει μια διευκρίνιση γιατί έχω μπερδευτεί με τους "παραδοσιακούς οικισμούς":

Αν έχω αυθαίρετη κατασκευή στο Ιστορικό Κέντρο των Αθηνών (περιοχή Κεραμεικός) προ του 1975 (*βεβαιωμένη κατόπιν φωτοερμηνείας) τότε πρέπει να προχωρήσω υποχρεωτικά στην διαδικασία έγκρισης της επιτροπής των παρ. 2 και 3 του άρθρου 116;

Ευχαριστώ.

Η υποβολή στην επιτροπή είναι υποχρεωτική ανεξάρτητα του έτους κατασκευής( βλ. άρθρο 116 παρ. 9α ) .

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 3:19 ΜΜ, venezia said:

Η υποβολή στην επιτροπή είναι υποχρεωτική ανεξάρτητα του έτους κατασκευής( βλ. άρθρο 116 παρ. 9α ) .

Αγαπητέ/ή venezia,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από που προκύπτει ότι το ιστορικό κέντρο Αθηνών (περιοχή Κεραμεικός) είναι και ιστορικό κέντρο ή αρχαιολογικός χώρος που λέει το 9α; Δηλαδή ιστορικό κέντρο=ιστορικός τόπος;;

Επίσης, επειδή η υπαγωγή της αυθάιρετης κατασκευής θα γίνει Κατηγορία 1 και ήταν προ του χαρακτηρισμού της περιοχής σε ιστορικό κέντρο απαλλάσεται από παρ. 2 και 3 του άρθρου 116; Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά θέλω να τα ξεκαθαρίσω λίγο γιατί όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνούμε κι αυτά που "νομίζουμε" ότι γνωρίζαμε...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ΜΙΧΑΛΗΣ01 said:

Αγαπητέ/ή venezia,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από που προκύπτει ότι το ιστορικό κέντρο Αθηνών (περιοχή Κεραμεικός) είναι και ιστορικό κέντρο ή αρχαιολογικός χώρος που λέει το 9α; Δηλαδή ιστορικό κέντρο=ιστορικός τόπος;;

Επίσης, επειδή η υπαγωγή της αυθάιρετης κατασκευής θα γίνει Κατηγορία 1 και ήταν προ του χαρακτηρισμού της περιοχής σε ιστορικό κέντρο απαλλάσεται από παρ. 2 και 3 του άρθρου 116; Συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά θέλω να τα ξεκαθαρίσω λίγο γιατί όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνούμε κι αυτά που "νομίζουμε" ότι γνωρίζαμε...

#ΜΙΧΑΛΗΣ01: Εσύ λες ότι είσαι στην ελεγχόμενη περιοχή Κεραμεικού . Θα πρέπει είτε να κάνεις αναζήτηση στην αρμόδια Υπηρεσία για να διαπιστώσεις σε πια ελεγχόμενη περιοχή εμπίπτεις .

Το link  http://listedmonuments.culture.gr/result_declarations.php   μπορεί να σε βοηθήσει την αναζήτηση.

Όπως σου προανέφερα εφόσον βρίσκεσαι σε περιοχή ελεγχόμενη από ΥΠΠΟ , δεν υπάγεσαι στην παρ 2 και 3 του 116 , αλλά στην 9α

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν ανάμεσα στα δικαιολογητικά που καταθέτετε για να περάσει το ακίνητο από επιτροπή όταν βρίσκεται σε ιστορικό τόπο ή παραδοσιακό τμήμα οικισμού κλπ, στην αρχιτεκτονική αποτύπωση περιλαμβάνετε και τις όψεις του κτιρίου ή μόνο κατόψεις, τομές και τοπογραφικό διάγραμμα?
 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί να μου διευκρινήσει κάποιος, η κατ.3 βάση αυτής της εγκυκλίου https://app.box.com/s/dms3ikpnn0l2waet7wpuhekgcrxi6mgq Δεν εφαρμόζεται σε παραδοσιακούς οικισμούς. 🤔

Ο νόμος όμως το γράφει αυτό;

Π.χ. διαφορές έως 5% σε κτίριο με ο.α. πως αντιμετωπίζονται αν δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν ως κατ.3 ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί να μου διευκρινήσει κάποιος, η κατ.3 βάση αυτής της εγκυκλίου https://app.box.com/s/dms3ikpnn0l2waet7wpuhekgcrxi6mgq Δεν εφαρμόζεται σε παραδοσιακούς οικισμούς. 🤔

Ο νόμος όμως το γράφει αυτό;

Π.χ. διαφορές έως 5% σε κτίριο με ο.α. πως αντιμετωπίζονται αν δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν ως κατ.3 ;

Ευχαριστώ

ο νομος δεν το λεει ομως...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.