Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

προφανως ... δεν αναφερομουν  σε σενα....σορρυ...

 το διορθωσα στο σωστο.

απλα μετα απο τοσες ε/α θα επρεπε να εχει διαβασει η ερωτωσα το φεκ...ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ...

 

Θα κάτσω να διαβάσω τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, venezia said:

Καλό είναι να απευθυνθείς στη ΥΔΟΜ για να βεβαιωθείς για τον ΄΄παραδοσιακό οικισμό ΄΄

Ανεξάρτητα αν είναι προ κήρυξης απαιτείται γνωμοδότηση ΥΠΠΟ.

9. α) Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις κατηγορίας 1, 2, 3 και 4 του άρθρου 96, καθώς και πολεοδομικές παραβάσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81, σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται με τις διατάξεις του ν.3028/2002, εξαιρουμένων των ζωνών Α με την επιφύλαξη της περίπτωσης θ' της παραγράφου 2 του άρθρου 89 του παρόντος, καθώς και σε τόπους που έχουν διπλό χαρακτηρισμό (όπως παραδοσιακός οικισμός και ιστορικός τόπος) τακτοποιούνται κατόπιν γνωμοδότησης του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.
 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!

Για το ΣΑ της Αθήνας, τάξη μεγέθους, πόσο χρόνο χρειάζεται μέχρι να αξιολογηθεί μια υπόθεση; Κάθε εμπειρία ευπρόσδεκτη! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς για το ιστορικό κέντρο της Αθήνας ποια είναι η διαδικασία για την εξέταση από την επιτροπή του άρθρου 116; Έχω συγκεντρώσει τα δικαιολογητικά (εκτός από την αίτηση, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο) αλλά δεν ξέρω που τα καταθέτω και πως (φυσικός φάκελος;, ηλεκτρονικά;). Από την ΥΔΟΜ Αθηνών δεν βγάζω άκρη, άλλα μου λέει ο ένας υπάλληλος άλλα ο άλλος. Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CivRun said:

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς για το ιστορικό κέντρο της Αθήνας ποια είναι η διαδικασία για την εξέταση από την επιτροπή του άρθρου 116; Έχω συγκεντρώσει τα δικαιολογητικά (εκτός από την αίτηση, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο) αλλά δεν ξέρω που τα καταθέτω και πως (φυσικός φάκελος;, ηλεκτρονικά;). Από την ΥΔΟΜ Αθηνών δεν βγάζω άκρη, άλλα μου λέει ο ένας υπάλληλος άλλα ο άλλος. Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

1. Υπαγωγή στο νόμο

2. Αίτηση σε ΥΠΠΟ ( Νεωτέρων και-ή Αρχαιολογία ) για γνωμοδότηση

3. Αίτηση σε ΚΕΣΑ μετά τη θετική γνωμοδότηση υπηρεσιών ΥΠΠΟ

Όλα ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, venezia said:

1. Υπαγωγή στο νόμο

2. Αίτηση σε ΥΠΠΟ ( Νεωτέρων και-ή Αρχαιολογία ) για γνωμοδότηση

3. Αίτηση σε ΚΕΣΑ μετά τη θετική γνωμοδότηση υπηρεσιών ΥΠΠΟ

Όλα ηλεκτρονικά

Σεευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό για το ΥΠΠΟ που αναγράφεται στο ΦΕΚ; Είναι απαραίτητο και για μη διατηρητέα; Ηλεκτρονικά υπάρχει κάποια συγκεκριμενο url που γίνονται οι αιτήσεις ή στέλνεις απλό mail; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά πάω στα τυφλά!

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, CivRun said:

Σεευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό για το ΥΠΠΟ που αναγράφεται στο ΦΕΚ; Είναι απαραίτητο και για μη διατηρητέα; Ηλεκτρονικά υπάρχει κάποια συγκεκριμενο url που γίνονται οι αιτήσεις ή στέλνεις απλό mail; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά πάω στα τυφλά!

που αναγράφεται στο ΦΕΚ ....Άρθρο 116 παρ. 9α

που γίνονται οι αιτήσεις ή στέλνεις απλό mail;.......[email protected]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, venezia said:

που αναγράφεται στο ΦΕΚ ....Άρθρο 116 παρ. 9α

που γίνονται οι αιτήσεις ή στέλνεις απλό mail;.......[email protected]

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

αν κάποιος δεν πραγματοποιήσει τις εργασίες που του επιβάλλει η επιτροπή πχ να αλλάξει την επικάλυψη της στέγης, αλλά προχωρήσει τη διαδικασία και πληρώσει τα πρόστιμα εξακολουθεί να είναι αυθαίρετο όλο το κτίριο ή μόνο τα μορφολογικά (πχ αυθαίρετη αλλαγή της επικάλυψης της στέγης);

Το έγγραφο της επιτροπής γράφει ότι εγκρίνει τις αυθαίρετες κατασκευές και επιβάλλει τις τάδε εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, αν χρειαστεί να εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή έγκριση στο ακίνητο, αυτό μπορεί να ελεγχθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.