Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Συναδελφοι γεια σας,

 

προκειται να ζητησω πρωτη φορα εκγριση με βαση το αρθρο 116 - εχω διαφορετικο περιγραμμα κτιριου και διαμερισματωση σε ιδιοκτησια σε κτιριο του 1968 στο κεντρο της Αθηνας (ιστορικος και αρχαιολογικος χωρος). Δεν εχω καταλαβει πώς γινεται η διαδικασια. Καπου διαβασα οτι γινεται μεσα απο τις e-αδειες για το Σ.Α., αλλα εκει βρισκω ως μονη επιλογη την εφαρμογη του αρθρου 2 για οικισμος <5000 κατοικων. Πού γινεται η αιτηση τελικως;

Και ενα 2ο ερωτημα, πρεπει να γινει αιτηση και στο ΥΠΠΟ; Θα τρεχουν παραλληλα 2 αιτησεις για εγκρισεις; 

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα του παρόντος θέματος θα βρεις τις "Οδηγίες για το άρθρο 116",από τον kan62, που δόθηκαν πρόσφατα από το ΥΠΕΝ.

Κατέβασε το έγγραφο και διάβασε το προσεκτικά.

Οι φάκελοι για έγκριση από τους ανά περίπτωση Αρμόδιους φορείς δεν υποβάλλονται μέσω του e-adeies.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει αλλα ακρη δεν εβγαλα. Για παραδειγμα, στον συγκεντρωτικο πινακα στο τελος, θα μπορουσα θεωρητικα να ανηκω στην παρ. 2, "παραδοσιακούς οικισμούς ή τμήματα πόλης > 5000 κατοίκων που διέπονται από ειδικότερα διατάγματα προστασίας". 

 

Αν ομως πας στην παρ. 2 του αρ. 116, δεν αναφερεται πουθενα σε οικισμος ανω των 5000 κατοικων. Οποτε; μαλλον παω στην περ. 9α, οπου περναω και Σ.Α. και Υπουργειο Πολιτισμου. Αλλα και παλι δεν αναφερει πού στο διαβολο καταθετουμε. Λεει σε ποιες υπηρεσίες,αλλα γινεται ηλεκτρονικα η διαδικασια; πας απο εκει 5-6 αντιγραφο απο το καθε δικαιολογητικο οπως ακομα γινεται στην Εφορεια Αρχαιοτητων; και πού ειναι το "εκει" για το Σ.Α.; Σωκρατους;

Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά

1. Αίτηση υπαγωγής  στον 4495

2. Υποβολή δικαιολογητικών σε Νεωτέρων και Αρχαιολογία

3. Αν είσαι κατηγορία 4 παίρνεις γνωμοδοτήσεις και τα στέλνεις ΚΕΣΑ ( δεν πάει Τοπικό _Συμβούλιο )

4. Δεν έχει αρμοδιότητα το Σ.Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ειμαι Κατηγορια 2, και μαλιστα λογω χρησης γραφειων αλλιως θα ημουνα κατηγορια 1, η κατασκευη ειναι του 1968 (προφανως και η αυθαιρεσια διαμερισματωσης και διαφορετικου περιγραμματος κτιριου).  Οποτε με βαση αυτο που λες, παει μονο νεωτερων και Αρχαιολογια; σε ποια παραγραφο του 116 εντασσομαι; στη 2 ή στην 9α;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @venezia,νομίζω ότι η διαδικασία για τη συγκεκριμένη περίπτωση  είναι  του 116. 9.α).Έχει αρχαιολογικό χώρο και ιστορικό τόπο με Κατ.2 του άρθρου 96.Άρα,μετά από ΕΦΑ και ΥΠΠΟ καταλήγει στο ΚΕΣΑ.:)

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σωστά   ChristinaK   είναι το 9α .... me culpa  😶 η διαδικασία είναι η ίδια ΥΠΠΟ και μετά ΚΕΣΑ

thanks.

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμωμενος χρονος ολοκληρωσης απο δικη σας εμπειρια; θα δω το Μουντιαλ του 2022 χωρις να με απασχολει το θεμα; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.