Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, τα φώτα σας παρακαλώ..

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρέτου σε παραδοσιακό οικισμό με διαδικασία επιτροπής (παρ. 5 του άρθρου 116).  Η οριζόντια ιδιοκτησία προς τακτοποίηση είναι το ισόγειο και το υπόγειο, ενώ ο όροφος αποτελεί διαφορετική οριζόντια. Το θέμα είναι ότι οι αυθαιρεσίες επεκτείνονται στο σύνολο του κτιρίου, στο κοινόχρηστο τμήμα του οικοπέδου αλλά και σε άλλη κάθετη ιδιοκτησία και δεν είναι και αμελητέες (πχ. υπέρβαση ύψους με αναλυτικό λόγω εκχωμάτσης υπογείου, ύπαρξη δωματίου στη στέγη, αυθαίρετη αποθήκη σε άλλη κάθετη ιδιοκτησία του οικοπέδου εντός πλάγιας απόστασης κτλ).

Πως με επηρεάζει αυτό ως προς την διαδικασία της επιτροπής; Είναι υποχρεωτικό να τακτοποιηθεί εξ ολοκλήρου; Σε παλιότερες απαντήσεις που διάβασα διαπίστωσα πως δεν είναι σαφές...

Edited by NonLinear_Mind
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση μπορεί να γίνει ανά ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Εφόσον οι αυθαιρεσίες επεκτείνονται σε όλους τους ορόφους δες άρθρο 98 παρ 5 και 6 . Σε παραδοσιακό οικισμό η υπέρβαση ύψους δεν υπολογίζεται με αναλυτικό αλλά ως Υ.Υ .  Στην επιτροπή υποβάλεις πλήρη σχέδια όψεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, venezia said:

 Σε παραδοσιακό οικισμό η υπέρβαση ύψους δεν υπολογίζεται με αναλυτικό αλλά ως Υ.Υ .

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπορούσες να με παραπέμψεις στο συγκεκριμένο εδάφιο ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, NonLinear_Mind said:

Θα μπορούσες να με παραπέμψεις στο συγκεκριμένο εδάφιο ;

Μάλλον δεν ισχύει στον 4495  η προηγούμενη απάντηση μου . Αναφερόταν στον 4178 .

Δες  Αρθρο 100 παρ. 11.

Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου που αφορά την υπέρβαση ύψους, στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις, υπολογίζεται αναλυτικά σύμφωνα με την παρ.5.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2021 at 9:45 ΜΜ, kondylw@ said:

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν πέραν των κηρυγμένων αρχαιολογικών χωρών υπάρχουν και μη κηρυγμένοι?....στο άρθρο 116 γίνεται μνεία σε αρχαιολογικούς χώρους χωρίς διάκριση σε κηρυγμένος ή μη...ωστόσο ο ιδιοκτήτης αυθαίρετου μου προσκόμισε πρόσφατη βεβαίωση της αρχαιολογίας ότι το ακίνητο δε βρίσκεται σε περιοχή κηρυγμένου αρχαιολογικού χώρου και αναρωτιέμαι αν αυτή με καλύπτει για να μην ελέγξω περαιτέρω τον αρχαιολογικό χαρακτήρα της περιοχής...

Μετά από επικοινωνία με την κ. Γκαδολου, προϊσταμένη της ΥΠΠΟ, μου επιβεβαιώθηκε ότι το άρθρο 116, παράγραφος 9 αναφέρεται σε κηρυγμένους αρχαιολογικούς χώρους και ουχι σε αρχαιολογικούς χώρους εν γένει....η δίκη μου περίπτωση αφορούσε σε περιοχή εκτός κηρυγμένου αρχαιολογικου χώρου, όπου όμως οι εργασίες επιτρέπονται παρουσία αρχαιολόγου με μικρό σκαπτικό μέσο.....και με καθησύχασε ότι το άρθρο 116 δεν αφορά στην περίπτωση μου...μου ανέφερε επίσης και το σχετικά ενημερωμένο site https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση . Γνώμη μου και πάλι... καλό θα ήταν να σου το δώσουν και γραπτά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τυχόν αμφιβολίες ερμηνείας νομολογίας 🤪

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση στην επιτροπή προϋποθέτει αν κατάλαβα καλά την αρχική υποβολή ΜΕ την πληρωμή του παραβόλου. Αν η απόφαση καθυστερήσει ή επιβληθούν εργασίες προσαρμογής και περάσει ο μήνας, πρακτικά χάνεται το δικαίωμα σε έκπτωση 20% με εφάπαξ καταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.