Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο πρότυπο για την αίτηση μείωσης του προστίμου λόγω εξόδων εργασιών προσαρμογής (άρθρο 4 παρ. 4α της Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 – 14.11.2017) ;

πχ σε ποιον απευθύνεται η αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο προς υπαγωγή, που εμπίπτει στο αρθ. 116- έχω λαβει θετική γνωμοδότηση απο την Νεωτέρων Μνημείων και ανεβάζω τα θεωρημένα αρχεία και την θετική απόφαση στο Σύστημα, υποβάλλω αίτημα για να προχωρήσει σε "υπαγωγή" και το ΤΕΕ μου απαντά ότι πρέπει να περάσω απο ΚΕΣΑ. Υποβάλλω τα θεωρημενα σχέδια και όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο ΚΕΣΑ και αναμένω απάντηση. ΩΣΤΟΣΟ, σύμφωνα με την παρ. 6, μπορώ να προβώ σε αγοραπωλησία για το εν λόγω ακίνητο, με βεβαιωση  του αρθ 83, σε νεα δήλωση με μνεια στην τ.ε. για την περαιωση της διαδικασίας απο τον νέο κύριο και η αρχική δήλωση να περαιωθεί όταν γνωμοδοτήσει και το ΚΕΣΑ. καλά καταλαβάινω τις διαδικασίες, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ΝΙΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ said:

Ακίνητο προς υπαγωγή, που εμπίπτει στο αρθ. 116- έχω λαβει θετική γνωμοδότηση απο την Νεωτέρων Μνημείων και ανεβάζω τα θεωρημένα αρχεία και την θετική απόφαση στο Σύστημα, υποβάλλω αίτημα για να προχωρήσει σε "υπαγωγή" και το ΤΕΕ μου απαντά ότι πρέπει να περάσω απο ΚΕΣΑ. Υποβάλλω τα θεωρημενα σχέδια και όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο ΚΕΣΑ και αναμένω απάντηση. ΩΣΤΟΣΟ, σύμφωνα με την παρ. 6, μπορώ να προβώ σε αγοραπωλησία για το εν λόγω ακίνητο, με βεβαιωση  του αρθ 83, σε νεα δήλωση με μνεια στην τ.ε. για την περαιωση της διαδικασίας απο τον νέο κύριο και η αρχική δήλωση να περαιωθεί όταν γνωμοδοτήσει και το ΚΕΣΑ. καλά καταλαβάινω τις διαδικασίες, σωστα?

Σωστά . Θα συμπληρώσεις και στον τίτλο έργου στο 5φυλλο

Περιγραφή ακινήτου: π,χ, Διώροφη οικοδομή .. με αυθαίρετες κατασκευές... -  έκδοση βεβαίωσης  μεταβίβασης μετά την εξόφληση του 30% του προστίμου & προ έγκρισης της Επιτροπής.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Θέλω να τακτοποιήσω πατάρι που κατασκευαστηκε σε κατοικία που βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό νησιού.

Το ακινητό κατασκευαστηκε το 1968. Το πατάρι άγνωστο πότε κατασκευαστηκε αλλά σε άδεια επισκευής του ακίνητου που εκδόθηκε 1996 δεν το δείξανε. Η επιφάνεια του προς τακτοποίηση παταριού υπερβαίνει το 40% της επιτρεπόμενης δόμησης. Με το ύψος του ακινήτου δεν έχω υπέρβαση.

Από ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να γίνει υπαγωγή σύμφωνα με το άρθρο 116?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μήπως εμπίπτει η περίπτωση σου στην παρ. δγ' της κατ. 4, ή μήπως το πατάρι δεν αποτελεί αυτοτελή χώρο, ώστε να μην υπολογίζεται στα ποσοστά? επίσης, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις του κτίσματος, με την προσθήκη του παταριού και πρόκειται για αυθαιρεσία εντός του κελύφους, δεν απαιτείται σχετική γνωμοδότηση της Επιτροπής.

image.png.b62a24207c4a0653c3c45bea6043f160.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σίγουρα υπάγεται στην τροποποιημένη παράγραφο δγ ( άρθρο 80 Ν.4759/20 )  , εφόσον η επιφάνεια είναι μικρότερη των 50μ2. Πλην όμως ο νόμος 4495/17 ( όπως είναι διατυπωμένος ) δεν εξαιρεί την διαδικασία επιτροπής του 4495 για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων σε παραδοσιακούς , ακόμα και αν πρόκειται για αυθαίρετες εσωτερικές κατασκευές .  Η μη απαίτηση επιτροπής σε παραδοσιακούς αφορά μόνο το Σ.Α. και το ΥΠΠΟ για έκδοση οικ. αδειών. Γνώμη μου να μην προχωρήσεις σε τακτοποίηση χωρίς διαδικασία επιτροπής κ ΚΕΣΑ πριν το ΄΄σιγουρέψεις΄΄.

 

 

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε προτείνεται να πληρώσω το παράβολο και να προχωρήσω με το αντίστοιχο συμβούλιο. Με προβληματίζει όμως ότι το πατάρι υπερβαίνει το 40% των επιτρεπόμενων μεγεθών σύμφωνα με τις υποπεριπτωσεις του άρθρου 116. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Πάνος said:

Οπότε προτείνεται να πληρώσω το παράβολο και να προχωρήσω με το αντίστοιχο συμβούλιο. Με προβληματίζει όμως ότι το πατάρι υπερβαίνει το 40% των επιτρεπόμενων μεγεθών σύμφωνα με τις υποπεριπτωσεις του άρθρου 116. 

Το 116 δεν προσδιορίζει επιφάνειες . Καλύπτεσαι από το δγ όπως προανέφερα που ενέταξε στην κατηγορία 4 αυθαίρετες κατασκευές < 50μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.