Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Αν είσαι <  2.000 κατοίκους σύμφωνα με τηηνπαρ. 5 απαγορεύεται η υπαγωγή . Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι εννοεί : εξ ολοκλήρου αυθαίρετων κατασκευών που έχουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης, πέραν των υφιστάμενων, κατά την κήρυξη, αυθαίρετων κτισμάτων . Ας βοηθήσει και κάποιος άλλος συνάδελφος .
 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, venezia said:

Η περίπτωση σίγουρα υπάγεται στην τροποποιημένη παράγραφο δγ ( άρθρο 80 Ν.4759/20 )  , εφόσον η επιφάνεια είναι μικρότερη των 50μ2. Πλην όμως ο νόμος 4495/17 ( όπως είναι διατυπωμένος ) δεν εξαιρεί την διαδικασία επιτροπής του 4495 για τακτοποιήσεις αυθαιρέτων σε παραδοσιακούς , ακόμα και αν πρόκειται για αυθαίρετες εσωτερικές κατασκευές .  Η μη απαίτηση επιτροπής σε παραδοσιακούς αφορά μόνο το Σ.Α. και το ΥΠΠΟ για έκδοση οικ. αδειών. Γνώμη μου να μην προχωρήσεις σε τακτοποίηση χωρίς διαδικασία επιτροπής κ ΚΕΣΑ πριν το ΄΄σιγουρέψεις΄΄.

 

 

 

καλημέρα, φαίνεται ότι ο/η συνάδελφος Venezia, έχει περισσότερη εμπειρία στο θέμα αυτό, αλλά εγω απάντησα ότι ΔΕΝ απαιτείται γνωμοδότηση για τακτοποίηση με 4495/17, εντός ιστορικού τόπου ή παραδ. οικισμού, όταν οι προς υπαγωγή αυθαίρετες κατασκευεες, δεν αλλοιώνουν το εξωτερικό κέλυφος του κτιρίου, παρόλο που όντως , δεν επισημαίνεται πουθενά στο νόμο. Ωστόσο, εγώ προσωπικά, και θεωρώντας ότι μπορεί να βοηθήσει καποιον συνάδελφο, έχω ζητήσει γνωμοδότηση απο το ΥΠΠΟ, πριν βέβαια λειτουργήσουν τα ΚΕΣΑ, πέρσι, για τακτοποίησ παταριού σε κτίριο εντός ιστορικού τόπου,  χαρακτηρισμένο διατηρητέο, μόνο ως προς το εξωτερικό κέλυφος, και μου απάντησαν εγγράφων ότι δεν απαιτείται γνωμοδότηση για το πέρας της διαδικασίας

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tι γίνεται οταν η αρχαιολογία δεν εγκρίνει την υπαγωγή αυθαιρέτου γιατί δεν πήρε αδεια εκσκαφης κατα την ανέργερση?πως έπρεπε να έχει πάρει εφοσον ειναι αυθαίρετο?Δεν γίνεται υπαγωγή?έχει αντιμετωπισει κανεις τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω την ίδια περίπτωση .... Υπέβαλα πρόσθετο υπόμνημα στην ΕΦΑ ζητώντας να κάνουν δοκιμαστικές τομές για να διαπιστώσουν αν υπάρχουν τυχόν υποκείμενες αρχαιότητες  και μου είπαν ότι θα το στείλουν Τοπικό για επανεξέταση ....🥵

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Δυστυχώς έχω την ίδια περίπτωση .... Υπέβαλα πρόσθετο υπόμνημα στην ΕΦΑ ζητώντας να κάνουν δοκιμαστικές τομές για να διαπιστώσουν αν υπάρχουν τυχόν υποκείμενες αρχαιότητες  και μου είπαν ότι θα το στείλουν Τοπικό για επανεξέταση ....🥵

Tους είχα πει αν θέλουν να κάνουν δοκιμαστικές τομές και αυτοί μου έστειλαν μετά απο  1 χρόνο και 8 μήνες την απάντηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι η υπηρεσία δεν συναινεί για την υπαγωγή ,Μετα απο τηλ, μου είπαν να υποβάλλω ένσταση αλλά δεν νομίζουν οτι θα γίνει κατι  .Πρόκειται για επέκταση 20μ2 και μια αποθήκη 30,0 κατ.1.Οταν ρώτησα τι θα γίνει δεν θα τακτοποιηθούνν ολα αυτα η απαντηση ηταν οτι  η αρμοδιότητα τους φτάνει ως εκει, τι θα γίνει δεν σε αυτες τις περιπτώσεις δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.