Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

στο  σαιτ του υπεκα

εχει για διατηρητεα και παρασοσιακους οικισμους

 

http://estia.minenv.gr/

 

για αυτο που ζητας

θα πρεπει να δεις ανα περιοχη

 

εδω  εχει δυνατοτητα αναζητησης

 

http://listedmonuments.culture.gr/fek.php?ID_FEKYA=9347641

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η επιτροπή της παρ. 3 εξετάζει μόνο θέματα αρμοδιότητας ΥΠΕΝ και η επιτροπή της παρ. 10 τα "ελαφρά" θέματα αρμοδιότητας ΥΠΠΟ.

Στο παραπάνω εκ παραδρομής μπήκε το ς στο ιστορικό. Το ιστορικό κέντρο που αποτελεί αρμοδιότητα ΥΠΕΝ δεν πρέπει να συγχέεται με τον ιστορικό τόπο που είναι αρμοδιότητας ΥΠΠΟ.

 

Αυτό βέβαια δε λύνει τα κύρια ερωτήματα :

- ποιές άλλες είναι οι ειδικές προστασίες του ΥΠΕΝ ; που υπάρχουν πολλές ...

- ποιά η διαδικασία για την προηγούμενη γνώμη του υπ.ΥΠΠΟ και πότε θα συσταθεί η επιτροπή της παρ.10 ; μάλλον ποτέ ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε παραδοσιακό οικισμό με πληθυσμό < 5000 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας επιτροπής, με βάση την αισθητική ένταξη της αυθαίρετης κατασκευής ως προς το σύνολο του νομίμως υφιστάμενου κτιρίου, το ευρύτερο δομημένο περιβάλλον, καθώς και την αρχιτεκτονική και μορφολογική τυπολογία του παραδοσιακού οικισμού ή τμήματος πόλης, όπως αναφέρεται.

 

Σε περίπτωση που δεν έχει μεταβληθεί κάτι στις όψεις, επομένως η αυθαιρεσία δεν αλλάζει κάτι στην αρχιτεκτονική και τη μορφολογία του κτιρίου, συνεχίζει να απαιτείται η έγκριση της επιτροπής;

 

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, έχω περίπτωση που δύο θέσεις στάθμευσης στο υπόγειο έγιναν κλειστές αντί ανοιχτές που ήταν στην άδεια και μια αποθήκη του ισογείου (η οποία βρίσκεται εντός του κτιριακού όγκου και έχει υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης) μετατράπηκε σε κουζίνα και ενσωματώθηκε στην οριζόντια ιδιοκτησία που βρίσκεται σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

.. δύο θέσεις στάθμευσης στο υπόγειο έγιναν κλειστές αντί ανοιχτές που ήταν στην άδεια και ...

 

???

εννοείς σε ιδιαίτερο χώρο εντός του κλειστού υπογείου ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ kan. Το (κλειστό) υπόγειο έχει 6 θέσεις στάθμευσης χωροθετημένες, αλλά ανοιχτές. Οι δύο απ' αυτές κλείστηκαν. Χτίστηκαν οι 3 πλευρές, η 4η είναι το τοιχείο του υπογείου που υπήρχε έτσι κι αλλιώς και μπήκε και πόρτα. Αλλά αυτό έχει γίνει εντός του κλειστού χώρου του υπογείου, οπότε δε μεταβλήθηκε κάτι στο κέλυφος του κτιρίου όσον αφορά τις όψεις του (έτσι κι αλλιώς το υπόγειο δεν έχει εμφανή όψη, είναι όλο υπόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω, επειδή απλώς αναφέρεται γενικά ότι απαιτείται έγκριση επιτροπής και δεν υπάρχουν εξαιρέσεις (ή δεν μπόρεσα εγώ να δω κάτι τέτοιο).

 

Για την κουζίνα που λες, ούτε αυτή αλλάζει κάτι στη μορφολογία του κτιρίου, δεν έχει κατασκευαστεί κατ' επέκταση του νομίμου κτιρίου ή κάτι τέτοιο, ούτε έχει γίνει κάποια αλλαγή στην όψη, π.χ. να αλλάξει κάποιο παράθυρο κτλ. Απλά, ο χώρος που στην άδεια έχει χρήση αποθήκης μετατράπηκε σε κουζίνα.

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Φαίνεται ότι δεν τη γλιτώνω την επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδοσιακο τμημα πολεως >5000 εχω οικοπεδο με 3 αυθαιρετες κατοικιες

ενα κτισμα του '58,

ενα κτισμα του '74,

ενα κτισμα του 2004.

Ο χαρακτηρισμος εγινε το 79

Σε ποια περιπτωση του αρθ 116 ειμαι;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι σε > 5000 όλες στην παράγραφο 1 του άρθρου 116 με τεκμηριωμένη τεχνική έκθεση .

ΠΡΟΣΟΧΗ :Αν είσαι και σε ιστορικό κέντρο ή ιστορικό τόπο ή αρχαιολογικό χώρο ή πλησίον μνημείου βλ. παρ. 2,3,9,10 του ίδιου άρθρου !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.επομενως σε παραδοσιακό τομέα πόλεως που δεν είναι ιστορικό κέντρο(όπου το άνω των 5000 κατοίκων προφανώς αναφέρεται στον πληθυσμο της πόλης, σωστά?) πηγαίνουμε χωρίς επιτροπή και μόνο με τεχνική έκθεση, σωστά? Και δεν εξαρτάται και από το πότε έγινε η αυθαιρεσία σε σχέση με τον χαρακτηρισμό του τομέα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.