Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω την εξής περίπτωση:  Αλλαγή χρήσης από Κατοικία σε Κατάστημα (Κατ4)και διαμερισμάτωση (Κατ4) σε Παραδοσιακό Οικισμό< 2000 κατοίκων και Ιστορικό Τόπο.

Το κτήριο έχει κατασκευαστεί το 1974 αλλά οι αυθαιρεσίες το 2006.

Δεν έχει γίνει καμία επέμβαση εξωτερικά.

Πρέπει να περάσει επιτροπή/επιτροπές?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Geo_M said:

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω την εξής περίπτωση:  Αλλαγή χρήσης από Κατοικία σε Κατάστημα (Κατ4)και διαμερισμάτωση (Κατ4) σε Παραδοσιακό Οικισμό< 2000 κατοίκων και Ιστορικό Τόπο.

Το κτήριο έχει κατασκευαστεί το 1974 αλλά οι αυθαιρεσίες το 2006.

Δεν έχει γίνει καμία επέμβαση εξωτερικά.

Πρέπει να περάσει επιτροπή/επιτροπές?,

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Απαιτούνται 2 εγκρίσεις με την εξής διαδικασία  :

1. ΑΡΧΙΚΑ : Λήψη Σύμφωνης γνώμης ΥΠΠΟ - αρμόδιας Νεωτέρων Μνημείων ΠΡΙΝ την αίτηση υπαγωγής στο σύστημα ( βλ. Άρθρο 116 παρ. 2 )

2. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ : Μετά την Λήψη Σύμφωνης γνώμης  ΥΠΠΟ  , αίτηση υπαγωγής ΠΡΙΝ στο σύστημα και ΜΕΤΑ υποβολή στην επιτροπή της παρ. 3 ( βλ. Άρθρο 116 παρ.9 )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 9:21 ΠΜ, venezia said:

Απαιτούνται 2 εγκρίσεις με την εξής διαδικασία  :

1. ΑΡΧΙΚΑ : Λήψη Σύμφωνης γνώμης ΥΠΠΟ - αρμόδιας Νεωτέρων Μνημείων ΠΡΙΝ την αίτηση υπαγωγής στο σύστημα ( βλ. Άρθρο 116 παρ. 2 )

2. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ : Μετά την Λήψη Σύμφωνης γνώμης  ΥΠΠΟ  , αίτηση υπαγωγής ΠΡΙΝ στο σύστημα και ΜΕΤΑ υποβολή στην επιτροπή της παρ. 3 ( βλ. Άρθρο 116 παρ.9 )

Venezia ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Έχω κάνει αίτηση για την επιτροπή αυθαιρέτων κατασκευών για ακίνητο στο ιστορικό κέντρο της Πάτρας από τέλη Απριλίου του 2018 και δυστυχώς η επιτροπή δεν έχει συνεδριάσει ακόμα. Τους έχω πιέσει όσο μπορώ από την Αθήνα που βρίσκομαι αλλά τίποτα. Απορώ πως γίνεται να μην συνεδριάζει η επιτροπή, της οποίας η θητεία έχει παραταθεί σύμφωνα με το ΦΕΚ 9Α 2018 με την σύσταση που είχε κατά την ισχύ του άρθου 12 του 4178, σε μια περιοχή με μεγάλο Ι.Κ. και που πλέον, σύμφωνα με το άρθρο 116 του 4495, απαιτείται η έγκριση από επιτροπή για αυθαιρεσίες εντός Ι.Κ.. Από το Νοέμβρη που ισχύει ο νέος νόμος και η απαίτηση - που δεν υπήρχε στον 4178 - για επιτροπή λόγω Ι.Κ., τι συμβαίνει στην Πάτρα; Δεν γίνονται τακτοποιήσεις στο ιστορικό κέντρο; Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ανοικτή υπόθεση με την επιτροπή στην Πάτρα; Εσύ cristsanto, προχώρησες την υπόθεσή σου; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προσθηκη οροφου στατικα εξαρτημενη ,χωρίς μεταβολή περιγράμματος με πολεοδομικο μέγεθος υπερβασης δόμησης >40%,σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων και παράβαση μετά την κηρυξη του οικισμού ως παραδοσιακου (αρθρο 116,παρ.5)μπορεί να ενταχθεί στον νόμο?Αναμένται διευκρίνηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 17/7/2018 at 9:26 ΠΜ, jnp said:

Καλημέρα. Έχω κάνει αίτηση για την επιτροπή αυθαιρέτων κατασκευών για ακίνητο στο ιστορικό κέντρο της Πάτρας από τέλη Απριλίου του 2018 και δυστυχώς η επιτροπή δεν έχει συνεδριάσει ακόμα. Τους έχω πιέσει όσο μπορώ από την Αθήνα που βρίσκομαι αλλά τίποτα. Απορώ πως γίνεται να μην συνεδριάζει η επιτροπή, της οποίας η θητεία έχει παραταθεί σύμφωνα με το ΦΕΚ 9Α 2018 με την σύσταση που είχε κατά την ισχύ του άρθου 12 του 4178, σε μια περιοχή με μεγάλο Ι.Κ. και που πλέον, σύμφωνα με το άρθρο 116 του 4495, απαιτείται η έγκριση από επιτροπή για αυθαιρεσίες εντός Ι.Κ.. Από το Νοέμβρη που ισχύει ο νέος νόμος και η απαίτηση - που δεν υπήρχε στον 4178 - για επιτροπή λόγω Ι.Κ., τι συμβαίνει στην Πάτρα; Δεν γίνονται τακτοποιήσεις στο ιστορικό κέντρο; Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ανοικτή υπόθεση με την επιτροπή στην Πάτρα; Εσύ cristsanto, προχώρησες την υπόθεσή σου; Ευχαριστώ.

Τελικώς η υπόθεσή μου μάλλον δεν υπάγεται σε έγκριση από επιτροπή, αλλά και να υπαγόταν, μιλάμε για μια αυθαιρεσία 4 τετραγωνικών, οπότε παίρνω την ευθύνη πάνω μου με τεχνική έκθεση. Δεν έχω ασχοληθεί με επιτροπές για αυθαίρετα, πάντως λόγω του ότι έχω έδρα Πάτρα, μπορώ να σου πω πως οι αυθαιρεσίες στο ιστορικό κέντρο είναι μηδαμινές καθώς είναι σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα πολυκατοικίες 5 ορόφων. Εξάλλου, απ όσο γνωρίζω τέτοιου είδους επιτροπές χρειάζονται τουλάχιστον 20 θέματα για να συνεδριάσουν. Θα σε συμβούλευα να υποβάλεις ένα αίτημα επίσπευσης όπως κάνουμε και με το Σ.Α., και ίσως κάνουν έκτακτη συνεδρίαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι, έκανα αίτηση στη επιτροπή του άρθρου 116 για τακτοποίηση 2 αυθαίρετων σε παραδοσιακό οικισμό. Μου ζήτησαν όμως επιπλέον αποδεικτικά παλαιότητας, ενώ τους είχα υποβάλλει τις καταστάσεις εργασιών από το ΙΚΑ σαν δημόσιο έγγραφο, τις οποίες δεν τις δέχθηκαν!Αεροφωτογραφίες της ΓΥΣ για τον συγκεκριμένο οικισμό και το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν υπάρχουν.Τι άλλο αποδεικτικό χρόνου κατασκευής ζητούν δηλαδή, απορώ?Μπορεί να δώσει τα φώτα του κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, ntatskos said:

Συνάδελφοι, έκανα αίτηση στη επιτροπή του άρθρου 116 για τακτοποίηση 2 αυθαίρετων σε παραδοσιακό οικισμό. Μου ζήτησαν όμως επιπλέον αποδεικτικά παλαιότητας, ενώ τους είχα υποβάλλει τις καταστάσεις εργασιών από το ΙΚΑ σαν δημόσιο έγγραφο, τις οποίες δεν τις δέχθηκαν!Αεροφωτογραφίες της ΓΥΣ για τον συγκεκριμένο οικισμό και το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν υπάρχουν.Τι άλλο αποδεικτικό χρόνου κατασκευής ζητούν δηλαδή, απορώ?Μπορεί να δώσει τα φώτα του κάποιος?

Γιατί δεν δέχτηκαν τις καταστάσεις του ΙΚΑ, πως το αιτιολόγησαν στην απάντησή τους? Απορώ.

Η άλλη δυνατότητα απόδειξης που έχεις είναι με το Ε9.

Link to comment
Share on other sites

Η δικαιολογία ήταν ότι μπορεί οι τάδε εργασίες να έχουν γίνει για το υπόλοιπο σπίτι ...Απαράδεκτο να μην τα δέχονται με τη συγκεκριμένη λογική...Μέσω Ε9 είναι δύσκολο γιατί χρόνος κατασκευής είναι το 91-92...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.