Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Venezia,Πάνω στον συγκεκριμένο ελεγχο που αναφέρεις,εστω οτι κατασκευαζεται προσθηκη καθ υψος,χρειαζεται αυτος ο έλεγχος?(δεν ειναι εξ ολοκληρου αυθαιρετη κατασκευη,ουτε στατικα ανεξαρτητη.Ποια η γνώμη σου?

.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixyak790 said:

Venezia,Πάνω στον συγκεκριμένο ελεγχο που αναφέρεις,εστω οτι κατασκευαζεται προσθηκη καθ υψος,χρειαζεται αυτος ο έλεγχος?(δεν ειναι εξ ολοκληρου αυθαιρετη κατασκευη,ουτε στατικα ανεξαρτητη.Ποια η γνώμη σου?

.

Με τα δεδομένα του ερωτήματος σου δεν μπορεί να σου δοθεί απάντηση . Γίνε πιο σαφής . Διευκρίνισε αναλυτικά :

Αν το αρχικό κτίσμα προ '75  είχε άδεια , με ποίο καθεστώς νομιμότητας υφιστάμενου έγινε η προσθήκη  και με ποία επιφάνεια ? πώς έγινε η κατάτμηση όταν εκκρεμούν αυθαιρεσίες ? τα  τμήματα του οικοπέδου που προέκυψαν από την κατάτμηση είναι και τα 2 άρτια  και οικοδομήσιμα ? τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις ? .....

Link to comment
Share on other sites

Ως ΠΡΟ ΤΟΥ 55 διοροφη οικοδομη  και προσθηκη με εσωτερικη σκαλα ενος οροφου ιδιας κατοψης με τον πρωτο οροφο(ανωι).Ειναι ξεχωριστη ερωτηση.(δεν ειναι ιδιο με το προηγουμενο ερωτημα),απλα αναφερομαι στο αρθρο 116 παρ.5

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.  Άρθρο 116, παράγραφος 5:

"Μετά τη κήρυξη ως παραδοσιακού οικισμού κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος εξ ολοκλήρου αυθαίρετων κατασκευών που έχουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης, πέραν των υφιστάμενων, κατά την κήρυξη, αυθαίρετων κτισμάτων."

Αυθαίρετα κτίσματα πριν την κήρυξη του παραδοσιακού δεν έχω.

Μίλησα με την επιτροπή παραδοσιακών και μου ζήτησαν να τους στείλω τους υπολογισμούς όπου να φαίνεται ότι η αυθαίρετη δόμηση (το ανεξάρτητο κτίριο που έχω) είναι μικρότερη ή ίση του 40% των νομίμως υφιστάμενων τετραγωνικών μέτρων.

Σε οικόπεδο 1.000 τμ με ΣΔ 0,5 έχω νομίμως υφιστάμενα τα 200 τμ (άδεια του 2002) και αυθαίρετα 100 τμ (νέο ανεξάρτητο κτίριο του 2002).

Με ποιο από τα δύο πρέπει να συγκρίνω τα αυθαίρετα τετραγωνικά: 1) με τα υφιστάμενα 200 τμ   ή   2) τα 500 τμ των όρων δόμησης;

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Konstantinos_K said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.  Άρθρο 116, παράγραφος 5:

"Μετά τη κήρυξη ως παραδοσιακού οικισμού κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος εξ ολοκλήρου αυθαίρετων κατασκευών που έχουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης, πέραν των υφιστάμενων, κατά την κήρυξη, αυθαίρετων κτισμάτων."

Αυθαίρετα κτίσματα πριν την κήρυξη του παραδοσιακού δεν έχω.

Μίλησα με την επιτροπή παραδοσιακών και μου ζήτησαν να τους στείλω τους υπολογισμούς όπου να φαίνεται ότι η αυθαίρετη δόμηση (το ανεξάρτητο κτίριο που έχω) είναι μικρότερη ή ίση του 40% των νομίμως υφιστάμενων τετραγωνικών μέτρων.

Σε οικόπεδο 1.000 τμ με ΣΔ 0,5 έχω νομίμως υφιστάμενα τα 200 τμ (άδεια του 2002) και αυθαίρετα 100 τμ (νέο ανεξάρτητο κτίριο του 2002).

Με ποιο από τα δύο πρέπει να συγκρίνω τα αυθαίρετα τετραγωνικά: 1) με τα υφιστάμενα 200 τμ   ή   2) τα 500 τμ των όρων δόμησης; 

Με τα επιτρεπόμενα 500 μ2 από το Σ.Δ.  Δεν έχεις υπέρβαση επιτρεπόμενου Σ.Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, venezia said:

Με τα επιτρεπόμενα 500 μ2 από το Σ.Δ.  Δεν έχεις υπέρβαση επιτρεπόμενου Σ.Δ.

Ευχαριστώ venezia, αυτό ακριβώς γνωρίζω κι εγώ.

Έλα όμως που μου το ζήτησε η επιτροπή προκειμένου να το δεχτούν, να τους το πάω εγγράφως και υπογεγραμμένο από αρμόδια υπηρεσία.

Έχεις κάτι υπόψιν σου; Που να πάω και πως να πείσω κάποιον να μου υπογράψει ερμηνεία του Νόμου και μάλιστα για κάτι τόσο ξεκάθαρο όσο το "υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης" ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Konstantinos_K said:

Ευχαριστώ venezia, αυτό ακριβώς γνωρίζω κι εγώ.

Έλα όμως που μου το ζήτησε η επιτροπή προκειμένου να το δεχτούν, να τους το πάω εγγράφως και υπογεγραμμένο από αρμόδια υπηρεσία.

Έχεις κάτι υπόψιν σου; Που να πάω και πως να πείσω κάποιον να μου υπογράψει ερμηνεία του Νόμου και μάλιστα για κάτι τόσο ξεκάθαρο όσο το "υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης" ;

Η επιτροπή εξετάζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ το δικαίωμα υπαγωγής και την μορφολογική ένταξη.  Για τον υπολογισμό των μεγεθών και των προστίμων ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ είναι ο Μηχανικος .Πες τους να σου δικαιολογήσουν ΑΥΤΟΙ εγγράφως την δική τους ερμηνεία του νομου.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, venezia said:

Η επιτροπή εξετάζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ το δικαίωμα υπαγωγής και την μορφολογική ένταξη.  Για τον υπολογισμό των μεγεθών και των προστίμων ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ είναι ο Μηχανικος .Πες τους να σου δικαιολογήσουν ΑΥΤΟΙ εγγράφως την δική τους ερμηνεία του νομου.

Σωστό, αλλά δεν υπάρχει χρόνος για αυτή τη διαδικασία. Θα συνεδριάσουν στο τέλος του μήνα, και μέχρι τις 30 Νοεμβρίου πρέπει να έχω έγκριση ώστε να πληρωθούν τα πρόστιμα.

Μίλησα με το ΥΠΕΝ και μου είπαν ότι η επιτροπή κάνει λάθος ερμηνεία και θα πρέπει να στείλει η επιτροπή ερώτημα στο Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου τμήματος σε κτιρίο του 1930 με χρονολογία κατασκευής επέκτασης προ 1975 (χρήση κατοικία το κτίριο), εντός παραδοσιακού τμήματος πόλης με πληθυσμό άνω των 5000 κατοίκων με δημοσίευση πράξης χαρακτηρισμού το 1987 και επιπλέον χαρακτηρισμό ως ιστορικό κέντρο.

Δεδομένου ότι μιλάμε για κτίριο κατοικίας Κατηγορία 1, υπάρχει η απαίτηση για επιτροπή του άρθρου 116. Από αυτά που διαβάζω αντιλαμβάνομαι πως όχι. Έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2018 at 12:50 ΜΜ, civilpablo said:

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου τμήματος σε κτιρίο του 1930 με χρονολογία κατασκευής επέκτασης προ 1975 (χρήση κατοικία το κτίριο), εντός παραδοσιακού τμήματος πόλης με πληθυσμό άνω των 5000 κατοίκων με δημοσίευση πράξης χαρακτηρισμού το 1987 και επιπλέον χαρακτηρισμό ως ιστορικό κέντρο.

Δεδομένου ότι μιλάμε για κτίριο κατοικίας Κατηγορία 1, υπάρχει η απαίτηση για επιτροπή του άρθρου 116. Από αυτά που διαβάζω αντιλαμβάνομαι πως όχι. Έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση;

Δυστυχώς όπως είναι γραμμένο το αρθ. 116 δεν εξαιρεί τις περιπτώσεις κατηγορίας 1 . Θα πρέπει να προηγηθεί σύμφωνη γνώμη ΥΠΠΟ και μετά ένταξη στο 4495  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.