Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

On 6/9/2018 at 6:44 ΜΜ, ntatskos said:

Η δικαιολογία ήταν ότι μπορεί οι τάδε εργασίες να έχουν γίνει για το υπόλοιπο σπίτι ...Απαράδεκτο να μην τα δέχονται με τη συγκεκριμένη λογική...Μέσω Ε9 είναι δύσκολο γιατί χρόνος κατασκευής είναι το 91-92...

Να τους προσκομίσεις πάλι τις καταστάσεις του ΙΚΑ με μια υπ. δήλωση ότι είναι για τις τάδε εργασίες. Ας αποδείξουν αυτοί ότι είναι για άλλες. Είναι δημόσιο έγγραφο, αυτό έχεις, αυτό τους προσκομίζεις. Την όποια απάντηση τους να σου την δώσουν γραπτώς.

Γιατί είναι δύσκολο με το Ε9? Ας δηλώσουν αυτές τις χρον/γίες που λες, δεν βλέπω γιατί όχι, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστεί να γίνει τροποποιητική του Ε9 για 20+ χρόνια?Οικονομικώς δε συμφέρει..ΥΔ του ιδιοκτήτη ή του μηχανικού εννοείς?

Edited by ntatskos
Link to comment
Share on other sites

σε τι ακριβως "δεν συμφερει" η τροποποιητική?

δλδ εάν  σου το "περνουσαν" παλι δεν θα ειχες "θέματα" με το Ε9 και τα δημοτικα τελη?

Μίλησες με τον λογιστή  σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!εχω περιπτωση αυθαιρεσιας σε ακινητο που βρισκεται στο ιστορικο κεντρο στην αθηνα.ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει την διαδικασια με την επιτροπη να με καθοδηγησει λιγο. Κανω πρωτα υπαγωγη στον νομο πληρωνω παραβολο κ προστιμο και τι αλλο απαιτειται για την επιτροπη και με ποια σειρα γινεται?ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, sada said:

Καλημερα σε ολους!εχω περιπτωση αυθαιρεσιας σε ακινητο που βρισκεται στο ιστορικο κεντρο στην αθηνα.ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει την διαδικασια με την επιτροπη να με καθοδηγησει λιγο. Κανω πρωτα υπαγωγη στον νομο πληρωνω παραβολο κ προστιμο και τι αλλο απαιτειται για την επιτροπη και με ποια σειρα γινεται?ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

Απαιτούνται 2 εγκρίσεις με την εξής διαδικασία  :

1. ΑΡΧΙΚΑ : Λήψη Σύμφωνης γνώμης ΥΠΠΟ - αρμόδιας Νεωτέρων Μνημείων ΠΡΙΝ την αίτηση υπαγωγής στο σύστημα ( βλ. Άρθρο 116 παρ. 2 )  και σύμφωνη γνώμη Εφορείας Αρχαιοτήτων ( ΕΦΑ )αν είσαι και σε αρχαιολογικό χώρο και

2. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ : Μετά την Λήψη Σύμφωνης γνώμης  ΥΠΠΟ +  ΕΦΑ , αίτηση υπαγωγής ΠΡΙΝ στο σύστημα και ΜΕΤΑ υποβολή στην επιτροπή της παρ. 3 ( βλ. Άρθρο 116 παρ.9 )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

Απαιτούνται 2 εγκρίσεις με την εξής διαδικασία  :

1. ΑΡΧΙΚΑ : Λήψη Σύμφωνης γνώμης ΥΠΠΟ - αρμόδιας Νεωτέρων Μνημείων ΠΡΙΝ την αίτηση υπαγωγής στο σύστημα ( βλ. Άρθρο 116 παρ. 2 )  και σύμφωνη γνώμη Εφορείας Αρχαιοτήτων ( ΕΦΑ )αν είσαι και σε αρχαιολογικό χώρο και

2. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ : Μετά την Λήψη Σύμφωνης γνώμης  ΥΠΠΟ +  ΕΦΑ , αίτηση υπαγωγής ΠΡΙΝ στο σύστημα και ΜΕΤΑ υποβολή στην επιτροπή της παρ. 3 ( βλ. Άρθρο 116 παρ.9 )

Οπότε δεν υποβάλλω αρχικά αίτηση στην πολεοδομία Σωκράτους? Πήγα σήμερα στην Σωκράτους στον 5ο όροφο και μου είπαν ότι πρέπει σε πρώτη φάση να κάνω εκεί αίτηση, η οποία θα λέει τι ακριβώς? αφού δεν έχω κάνει κάποια υπαγωγή στον Ν4495 ακόμα? Τι ισχύει τελικά? Αν γνωρίζεις και μπορείς να με κατευθύνεις θα με βοηθούσες!

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, sada said:

Οπότε δεν υποβάλλω αρχικά αίτηση στην πολεοδομία Σωκράτους? Πήγα σήμερα στην Σωκράτους στον 5ο όροφο και μου είπαν ότι πρέπει σε πρώτη φάση να κάνω εκεί αίτηση, η οποία θα λέει τι ακριβώς? αφού δεν έχω κάνει κάποια υπαγωγή στον Ν4495 ακόμα? Τι ισχύει τελικά? Αν γνωρίζεις και μπορείς να με κατευθύνεις θα με βοηθούσες!

Στην παρ.2 άρθρο 116 λέει ότι πρέπει πρώτα να υποβάλλω τα δικαιολογητικά των παρ. 1,10 και 11 (έχει ξεμείνει από Ν4178 που αντιστοιχεί σε αίτηση, παράβολο, πρόστιμο,)του άρθρου 99 και μετάυποβολή αίτησης στην επιτροπή αυθαιρέτων της παρ. 3 του ν4495?

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, sada said:

Στην παρ.2 άρθρο 116 λέει ότι πρέπει πρώτα να υποβάλλω τα δικαιολογητικά των παρ. 1,10 και 11 (έχει ξεμείνει από Ν4178 που αντιστοιχεί σε αίτηση, παράβολο, πρόστιμο,)του άρθρου 99 και μετάυποβολή αίτησης στην επιτροπή αυθαιρέτων της παρ. 3 του ν4495?

Στην επιτροπή του άρθρου 116 παράγραφος 3 υποβάλεις αίτημα ΜΟΝΟ όταν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό . Όταν είσαι σε ιστορικό η αρχαιολογικό χώρο ζητάς αρχικά σύμφωνη γνώμη πρώτα από ΥΠΠΟ και εν συνεχεία υπάγεσαι στο ν,4495 . Στην Πολεοδομία στη συνέχεια πας ΜΟΝΟ  αν θες να κάνεις νομιμοποίηση . Αν δεν νομιμοποιείται το αυθαίρετό σου μένεις στην τακτοποίηση .

Ξαναδιάβασε το άρθρο 116....

9. Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο άμεσο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, δύνανται να τακτοποιούνται με σύμφωνη γνώμη του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, η οποία προηγείται της υπαγωγής στις διατάξειςτου παρόντος.....

Δεν αφέρει πουθενά ότι απαιτείται επιτροπή της παρ. 3 του 166
 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, venezia said:

Στην επιτροπή του άρθρου 116 παράγραφος 3 υποβάλεις αίτημα ΜΟΝΟ όταν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό . Όταν είσαι σε ιστορικό η αρχαιολογικό χώρο ζητάς αρχικά σύμφωνη γνώμη πρώτα από ΥΠΠΟ και εν συνεχεία υπάγεσαι στο ν,4495 . Στην Πολεοδομία στη συνέχεια πας ΜΟΝΟ  αν θες να κάνεις νομιμοποίηση . Αν δεν νομιμοποιείται το αυθαίρετό σου μένεις στην τακτοποίηση .

Ξαναδιάβασε το άρθρο 116....

9. Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις σε αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους και στο άμεσο περιβάλλον μνημείων που προστατεύονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3028/2002, δύνανται να τακτοποιούνται με σύμφωνη γνώμη του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, η οποία προηγείται της υπαγωγής στις διατάξειςτου παρόντος.....

Δεν αφέρει πουθενά ότι απαιτείται επιτροπή της παρ. 3 του 166
 

Εμένα η περιοχή μου είναι το Μεταξουργείο και αναφέρεται ως ιστορικό κέντρο σύμφωνα με το ΦΕΚ567Δ /1979, έχω άδεια του 1965. Στο άρθρο 116 παρ. 1 τελευταίο εδάφιο αναφέρει ξεκάθαρα ότι περνάω από επιτροπή... σε συνδυασμό με

http://old.domiki.gr/oikismoi/attikh.htm

έχω καταλάβει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί

Το ιστορικό κέντρο είναι αρμοδιότητα ΥΠΕΝ και ο ιστορικός τόπος είναι αρμοδιότητα ΥΠΠΟ.

Ανάλογα προστατεύονται και ελέγχονται. Ο εκάστοτε αρμόδιος δίνει και την έγκριση για την υπαγωγή στον ν.4495.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.