Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Τρία πουλάκια κάθονταν και ξύνονταν φθινοπωριάτικα....

P.S. Άραγε, πόσους ακόμα αφελείς θα πάρουν στο λαιμό τους;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/10/2019 at 8:02 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Καλησπέρα 

στην Κηφισιά σε παραδοσιακό τμήμα απο το 1982 κατασκευάσθηκε διώροφο το 2009 μέ άδεια.

Καθ υπέρβαση αυτής ο χώρος που υπήρχε ανάμεσα στην οροφή α ορόφου (πλάκα) και κεκλιμένης στέγης από μπετό έγινε σοφίτα

με υπέρβαση δόμησης 100% και αύξηση του ύψους εντός επιτρεπομένου

α) περνάει επιτροπή μετα υποβολή δικαιολογητικών παρ α αρθ 116 ?

β)αν ναι, τι δικαιολογητικά καταθέτουμε σε επιτροπή ?

γ) τι κλικάρουμε στο Παραδοσιακό-Διατηρητέο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για αυθαιρεσία (κλείσιμο "τυφλού" φωταγωγού ο οποίος δεν φαίνεται από πουθενά διότι "κολλάει" και σε όμορο κτίριο) στον παραδοσιακό οικισμό Άνω Πόλης Θεσσαλονίκης απαιτείται, σύμφωνα με το άρθρο 116,  μόνο τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία "......τεκμηριώνεται ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες του τίθενται από τις ειδικές διατάξεις";

Επειδή δεν μου έχει τύχει περίπτωση στον παραδοσιακό οικισμό Άνω Πόλης Θεσσαλονίκης ρωτώ μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Επίσης νομίζω ότι την τεχνική έκθεση μπορεί κάλλιστα να την υπογράψει και πολιτικός μηχανικός διότι σύμφωνα με τα επαγγελματικά δικαιώματα 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 99/ΦΕΚ 187/05-11-2018  έχει δικαίωμα σε : α) Εκπόνηση Αρχιτεκτονικών Μελετών Κτηριακών Έργων, β) Εκπόνηση μελετών περιβάλλοντος χώρου εκτός των Μεμονωμένων κηρυγμένων Μνημείων και διατηρητέων Κτηρίων, γ)  Εκπόνηση μελετών Αστικού Σχεδιασμού, Αστικής αναζωογόνησης, Αστικής ανάπλασης και Ολοκληρωμένης Αστικής Παρέμβασης, δ) Εκπόνηση μελετών Αρχιτεκτονικής Τοπίου εκτός των μελετών φυτοτεχνικής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και έργων πρασίνου. ιγ. Εκπόνηση μελετών βιοκλιματικής ή περιβαλλοντικής αναβάθμισης, επανάχρησης και επανασχεδιασμού υφιστάμενων υπαίθριων χώρων και τμημάτων πόλης.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν με αφήνει να προχωρήσω σε υπαγωγή, μου ζητάει την έγκριση της επιτροπής....

Βασικά θέλει την έγκριση της επιτροπής ή την αίτηση που κάνεις στην επιτροπή? Δεν μπορώ να καταλάβω

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγω να κάνω τέτοιες δηλώσεις -Δεν έχω κάνει ούτε μία !

Αλλά απ' ότι καταλαβαίνω σίγουρα σου ζητάει την έγκριση της επιτροπής-(αλλιώς πως θα σε ανάγκαζε να προσαρμόσεις >>> προς το παραδοσιακό αν δεν στο επιβάλλει τώρα .. πριν την μεταβίβαση!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johnjohn1 said:

Τελικά με την πληρωμή του παραβόλου μπορεί να γίνει μεταβίβαση ή όχι?

ποτέ δεν μπορούσες να μεταβιβάσεις με λιγότερο από το 30%

15 ώρες πριν, johnjohn1 said:

Ναι αλλά δεν με αφήνει να προχωρήσω σε υπαγωγή, μου ζητάει την έγκριση της επιτροπής....

Βασικά θέλει την έγκριση της επιτροπής ή την αίτηση που κάνεις στην επιτροπή? Δεν μπορώ να καταλάβω

φυσικά και θέλει έγκριση επιτροπής για να προχωρήσεις, όχι απλά αίτηση.... (άλλωστε η επιτροπή έχει δικαίωμα μέχρι και ολικής απόρριψης της υπαγωγής)

θα συνιστούσα φιλικά να διαβάσεις καλύτερα τον νόμο (ν. 4495/17 άρθρο 116), πέρα από τις διάσπαρτες συμβουλές συναδέλφων (συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου), καθώς το θέμα των παραδοσιακών οικισμών είναι υψηλού κινδύνου και καθε στραβοπάτημα του μηχανικού μπορεί να έχει βαριές κυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ppanag said:

ποτέ δεν μπορούσες να μεταβιβάσεις με λιγότερο από το 30%

φυσικά και θέλει έγκριση επιτροπής για να προχωρήσεις, όχι απλά αίτηση.... (άλλωστε η επιτροπή έχει δικαίωμα μέχρι και ολικής απόρριψης της υπαγωγής)

θα συνιστούσα φιλικά να διαβάσεις καλύτερα τον νόμο (ν. 4495/17 άρθρο 116), πέρα από τις διάσπαρτες συμβουλές συναδέλφων (συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου), καθώς το θέμα των παραδοσιακών οικισμών είναι υψηλού κινδύνου και καθε στραβοπάτημα του μηχανικού μπορεί να έχει βαριές κυρώσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε κάθε περίπτωση το άρθρο 116 δεν λέει αυτό το πράγμα. Εκτός και αν άλλο γράφουν κι άλλο εννοούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.