Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

10 ώρες πριν, AsiM said:

Εννοείτε και τις όψεις, από τα σημαντικότερα στοιχεία που χρειάζεται η επιτροπή

ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2021 at 10:15 ΠΜ, EiriniA said:

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν ανάμεσα στα δικαιολογητικά που καταθέτετε για να περάσει το ακίνητο από επιτροπή όταν βρίσκεται σε ιστορικό τόπο ή παραδοσιακό τμήμα οικισμού κλπ, στην αρχιτεκτονική αποτύπωση περιλαμβάνετε και τις όψεις του κτιρίου ή μόνο κατόψεις, τομές και τοπογραφικό διάγραμμα?
 

Ευχαριστώ

 

11 ώρες πριν, AsiM said:

Εννοείτε και τις όψεις, από τα σημαντικότερα στοιχεία που χρειάζεται η επιτροπή

Σύμφωνα με το Α.116 σε παραδοσιακούς η Επιτροπή βάσει νόμου δεν απαιτεί όψεις. Πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη απαιτείται για τα διατηρητέα Α.117 παρ. 1ββ. Εν πάση περιπτώσει , μπορείς να καλέσεις την γραμματεία ΚΕΣΑ τηλ. 2106475101 για επιβεβαίωση των απαιτούμενων δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

 

Σύμφωνα με το Α.116 σε παραδοσιακούς η Επιτροπή βάσει νόμου δεν απαιτεί όψεις. Πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη απαιτείται για τα διατηρητέα Α.117 παρ. 1ββ. Εν πάση περιπτώσει , μπορείς να καλέσεις την γραμματεία ΚΕΣΑ τηλ. 2106475101 για επιβεβαίωση των απαιτούμενων δικαιολογητικών.

Όχι, η επιτροπή μπορεί να ζητήσει ότι περαιτέρω έγγραφο χρειάζεται, και πάντα μα πάντα ζητάει όψεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει εξέταση θέματος χωρίς όψη, γιατί αρμοδιότητά της είναι καταρχήν να κοιτάξει τη μορφολογία. Στο λέω ως μέλος επιτροπής αρθ. 116

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ ότι το λογικό είναι η επιτροπή να ζητήσει όψεις, απλά δεν είναι ξεκάθαρο στο άρθρο 116 όταν λέει αρχιτεκτονική μελέτη.
Η επιτροπή ζητάει όψεις όλου του κτιρίου (πρόκειται για μονοκατοικία με γραφείο) είτε μόνο του ορόφου και των όψεων στον οποίο υπάρχουν αυθαιρεσίες μετά το 1975?
Ζητάει δηλαδή ολοκληρωμένη αποτύπωση? Το ρωτάω διότι εξαιτίας της παλαιότητας (προ του '75) για το κτίριο δεν απαιτούνται όψεις, αλλά για την αυθαιρεσία (αποθήκη-λεβητοστάσιο) στο δώμα που κατασκευάστηκε αργότερα απαιτείται. 
Θα επικοινωνήσω και με το ΚΕΣΑ στο τηλέφωνο που μου αναφέρετε. 
Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, AsiM said:

Όχι, η επιτροπή μπορεί να ζητήσει ότι περαιτέρω έγγραφο χρειάζεται, και πάντα μα πάντα ζητάει όψεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει εξέταση θέματος χωρίς όψη, γιατί αρμοδιότητά της είναι καταρχήν να κοιτάξει τη μορφολογία. Στο λέω ως μέλος επιτροπής αρθ. 116

Αγαπητή AsiM , σίγουρα η επιτροπή μπορεί να ζητήσει ότι επιπλέον απαιτείται για να γνωμοδοτήσει ως Σ.Α. για μελέτες . Στα αυθαίρετα όμως όπως και στον προηγούμενο ν.4178 , υποβάλαμε  μόνο φωτογραφίες και όχι όψεις. Η επιτροπή γνωμοδοτεί για την μορφολογική ένταξη των αυθαίρετων κατασκευών και όχι για την πληρότητα των σχεδίων . Άρα αρκεί μια πλήρη φωτογραφική απεικόνιση του κτιρίου προκειμένου να σχηματίσει γνώμη η επιτροπή ( οχι ως Σ.Α. ) . Ας μην ΄΄ταλαιπωρούμαι΄΄ κι αλλο τους συναδέλφους . Αρκετά έχουμε υποστεί με τις διάφορες επιτροπές και τη νομολογία ...

Υ.Γ.  Έχω κι εγώ πείρα ως μέλος Σ.Α.  

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, venezia said:

Αγαπητή AsiM , σίγουρα η επιτροπή μπορεί να ζητήσει ότι επιπλέον απαιτείται για να γνωμοδοτήσει ως Σ.Α. για μελέτες . Στα αυθαίρετα όμως όπως και στον προηγούμενο ν.4178 , υποβάλαμε  μόνο φωτογραφίες και όχι όψεις. Η επιτροπή γνωμοδοτεί για την μορφολογική ένταξη των αυθαίρετων κατασκευών και όχι για την πληρότητα των σχεδίων . Άρα αρκεί μια πλήρη φωτογραφική απεικόνιση του κτιρίου προκειμένου να σχηματίσει γνώμη η επιτροπή ( οχι ως Σ.Α. ) . Ας μην ΄΄ταλαιπωρούμαι΄΄ κι αλλο τους συναδέλφους . Αρκετά έχουμε υποστεί με τις διάφορες επιτροπές και τη νομολογία ...

Υ.Γ.  Έχω κι εγώ πείρα ως μέλος Σ.Α.  

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Θα φροντίσω να έχω πλήρη φωτογραφική απεικόνιση και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση.
Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, venezia said:

Αγαπητή AsiM , σίγουρα η επιτροπή μπορεί να ζητήσει ότι επιπλέον απαιτείται για να γνωμοδοτήσει ως Σ.Α. για μελέτες . Στα αυθαίρετα όμως όπως και στον προηγούμενο ν.4178 , υποβάλαμε  μόνο φωτογραφίες και όχι όψεις. Η επιτροπή γνωμοδοτεί για την μορφολογική ένταξη των αυθαίρετων κατασκευών και όχι για την πληρότητα των σχεδίων . Άρα αρκεί μια πλήρη φωτογραφική απεικόνιση του κτιρίου προκειμένου να σχηματίσει γνώμη η επιτροπή ( οχι ως Σ.Α. ) . Ας μην ΄΄ταλαιπωρούμαι΄΄ κι αλλο τους συναδέλφους . Αρκετά έχουμε υποστεί με τις διάφορες επιτροπές και τη νομολογία ...

Υ.Γ.  Έχω κι εγώ πείρα ως μέλος Σ.Α.  

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Δεν διαφωνώ, είμαι επίσης της άποψης να μην "ταλαιπωρούμε" τους συναδέλφους, και το καταλαβαίνω καλύτερα ως ιδιώτης μηχανικός και εγώ και όχι ως δημόσιος υπάλληλος, όπως είναι άλλα μέλη.

Απλά επειδή είμαι στην επιτροπή 116 τον τελευταίο χρόνο και έχω μιλήσει με τις περισσότερες επιτροπές στην Ελλάδα λόγω διαφόρων προβλημάτων παρόμοιου τύπου, σας λέω ότι σχεδόν η πλειοψηφία των μελών είναι κάθετοι υπέρ της προσκόμισης όψεων. Ουσιαστικά κατά 90% δεν θα προχωρήσει το θέμα αν δεν προσκομιστούν όψεις, όχι ως "έλλειψη πληρότητας" στοιχείων, αλλά ως "έλλειψη τεκμηρίωσης" μορφολογίας κλπ

Eirini να μην επικοινωνήσεις με το ΚΕΣΑ αν δεν έχεις να περάσεις ΚΕΣΑ, αλλά με την επιτροπή στην οποία θα στείλεις το θέμα σου

Edited by AsiM
Link to comment
Share on other sites

Ζητούνται όψεις του κτίσματος ανεξαρτήτως του λόγου/μεγέθους της αυθαιρεσίας? Εκεί κολλάω.
Η πλήρης φωτογραφική απεικόνιση δεν αποτελεί βοηθητικό κριτήριο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EiriniA said:

Ζητούνται όψεις του κτίσματος ανεξαρτήτως του λόγου/μεγέθους της αυθαιρεσίας? Εκεί κολλάω.
Η πλήρης φωτογραφική απεικόνιση δεν αποτελεί βοηθητικό κριτήριο?

EriniA αν είσαι σε παραδοσιακό μη διπλοχαρακτηρισμένο δεν περνάς ΚΕΣΑ . Συνεννοήσου με το αρμόδιο Σ.Α.  όπως έγραψε και η AsiM παραπάνω. Επιμένω ότι βάσει αρμοδιοτήτων δεν είναι απαραίτητη υποβολή όψεων . Αρκεί η φωτογραφική απεικόνιση με τεκμηρίωση τεχνική σου έκθεση  που αποδεικνύει ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εντάσσονται μορφολογικά στον παραδοσιακό οικισμό.

Link to comment
Share on other sites

Από την Εφορία Αρχαιοτήτων με ενημέρωσαν ότι το ακίνητο είναι σε ζώνη προστασίας και σε κηρυγμένο χώρο πόλης. Βρήκα ότι βρίσκεται και σε παραδοσιακό τμήμα πόλης.
Άρα περνάει από Νεωτέρων Μνημείων και από Αρχαιολογία? 
Έχω καταλάβει σωστά?

Διαβάζοντας το άρθρο 116 κατάλαβα ότι εφόσον περνάω από Νεωτέρων Μνημείων, ακολούθως πρέπει να περάσω και από ΚΕΣΑ. Λάθος κατάλαβα?
Θα ακολουθήσω την άποψή σου για τη φωτογραφική αποτύπωση και την τεκμηρίωση και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα επικοινωνήσω και με το ΚΕΣΑ για να διευκρινήσω εάν απαιτείται ή όχι να περάσω και από αυτή την επιτροπή. 

Ευχαριστώ για όλες τις διευκρινήσεις. Πραγματικά είναι εξαιρετικά βοηθητικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.