Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

On 26/1/2021 at 4:59 ΜΜ, KOKARADI said:

Αυτο σκεφτηκα και εγω συναδελφε/ισα (εχει πληρωθει το 30%) , η συμβολαιογραφος υπο την πιεση προφανως των ιδιοκτητων επικαλεστηκε  το σχετικο αρθρο και παραγραφο  για την μεταθεση ολων των "υποχρεωσεων" στους επομενους ιδιοκτητες για να της δωσω βεβαιωση 

Μπορείς να δώσεις βεβαίωση αν έχεις πληρώσει το 30% και κάνεις αίτημα για να ανοίξουν τη δηλώση  για να γίνει μεταβίβαση και στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι ο νέος ιδιοκτήτης αναλαμβάνει να συνεχίσει τη διεκπεραίωση  της δήλωσης.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, janna said:

Μπορείς να δώσεις βεβαίωση αν έχεις πληρώσει το 30% και κάνεις αίτημα για να ανοίξουν τη δηλώση  για να γίνει μεταβίβαση και στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι ο νέος ιδιοκτήτης αναλαμβάνει να συνεχίσει τη διεκπεραίωση  της δήλωσης.

πως θα πληρώσεις το 30% και πως θα υπολογίσεις το πρόστιμο εφόσον η δήλωση κλείνει στο παράβολο μέχρι να περάσεις επιτροπή ?? η οποία επιτροπή μπορεί να στο απορρίψει κιόλας .. 

είναι πολύ κακογραμμένος ο νόμος.. ναι έτσι λέει στην παρ. 6, αλλά δεν γίνετε χωρίς επιτροπή, εκτός αν δηλώσεις ψευδώς ότι δεν χρειάζεται επιτροπή, έτσι προφανώς έκαναν και πλήρωσαν στη συγκεκριμένη περίπτωση το 30% - ψευδής δήλωση και ψευδής βεβαίωση? πολύ ωραία

 

1 ώρα πριν, Alejandro_92 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι! Υπάρχει κάποια διάταξη που να ορίζει τι γίνεται με τα αυθαίρετα εντός χαρακτηρισμενου ιστορικού διατηρητέου μνημείου (παλαιά πόλη της Κέρκυρας) που έχουν κατασκευαστεί προ του χαρακτηρισμου?

λογικά είσαι στο αρθ. 116 παρ. 9

Edited by AsiM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2021 at 4:59 ΜΜ, KOKARADI said:

Αυτο σκεφτηκα και εγω συναδελφε/ισα (εχει πληρωθει το 30%) , η συμβολαιογραφος υπο την πιεση προφανως των ιδιοκτητων επικαλεστηκε  το σχετικο αρθρο και παραγραφο  για την μεταθεση ολων των "υποχρεωσεων" στους επομενους ιδιοκτητες για να της δωσω βεβαιωση 

Μπορείς να δώσεις βεβαίωση αν έχεις πληρώσει το 30% και κάνεις αίτημα για να ανοίξουν τη δηλώση  για να γίνει μεταβίβαση και στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι ο νέος ιδιοκτήτης αναλαμβάνει να συνεχίσει τη διεκπεραίωση  της δήλωσης.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Alejandro_92-Δεν γίνεται αναφορά στις διατάξεις του άρθρου 116 ,ότι αυθαίρετες κατασκευές προγενέστερες του χαρακτηρισμού,εξαιρούνται της διαδικασίας,και ως εκ τούτου,θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία του άρθρου 116.

@KOKARADI-H μεταβίβαση του ακινήτου με εξόφληση του 30% του προστίμου,πριν την θετική κρίση της επιτροπής του άρθρου 116,είναι δυνατή και προβλέπεται από τον Νόμο,στο άρθρο 116 παρ.6:

6. Η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις, για τα οποία απαιτείται έγκριση της επιτροπής του παρόντος, μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την υποβολή των δικαιολογητικών της περίπτωσης α της παραγράφου 2 και την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού του προστίμου, την υποχρέωση δε ολοκλήρωσης της διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος, με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

*Στο ηλεκτρονικό σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ,σε δήλωση με επιλογή "Εντός παραδοσιακού/προστατευόμενων κλπ) ΜΕ διαδικασία επιτροπής",σε στάδιο "Αρχική Υποβολή",όπως προβλέπεται, και σε αναμονή της κρίσης της Επιτροπής,υπάρχει αίτημα "Έκδοσης εντολής πληρωμής 30% για δικαιοπραξία".Αφού εξοφληθεί και "με ειδική μνεία στο συμβολαιογραφικό έγγραφο",όπως αναφέρει η παρ.6 του άρθρου 116,το ακίνητο μεταβιβάζεται,με όλες τις υποχρεώσεις που ενδεχομένως απορρέουν μετά την κρίση της επιτροπής του άρθρου 116,μεταφερόμενες στον νέο ιδιοκτήτη (ενδεικτικά αναφέρω,επιβολή εργασιών προσαρμογής,καθαιρέσεις κλπ.)

 Το τι επιτρέπεται από τον νόμο (τα παραπάνω που ανέφερα),είναι διαφορετικό θέμα από την επιλογή των συμβαλλομένων ,ο μεν να μεταβιβάσει όλες τις υποχρεώσεις που απορρέουν από μια υπαγωγή του άρθρου 116,ο δε,να τις αναλάβει,με το ρίσκο της επιβολής εργασιών προσαρμογής που μπορεί  να συμπεριλαμβάνουν ακόμη και καθαιρέσεις κτισμάτων.

Υποχρέωση μας είναι,να ενημερώνουμε πλήρως τον πελάτη για αυτά που ισχύουν και για τις ενδεχόμενες υποχρεώσεις που μπορεί να προκύψουν.Αυτός αποφασίζει.

(Εξ άλλου,για παράδειγμα,υπάρχουν μεταβιβαστικές πράξεις μεριδίων,που αφορούν ιδιοκτήτες που κατέχουν μερίδιο του "προβληματικού",ας το ονομάσουμε κατά παραδοχή,ακινήτου,με επιτροπή,οι οποίοι ούτως ή άλλως,συμμετέχουν ήδη στην διαδικασία).

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και αφου πληρωθει με αυτο τον τροπο το 30% του προστιμου,μπορει να συνδεθει με ΔΕΗ βασει της παρ 3 του αρθρου 105 πριν την αποφαση της επιτροπης?  και ενα δευτερο ερωτημα,μπορει τελικα αυθαιρετο που εχει κατασκευασθει πριν την κηρυξη σε παρασοσιακο οικισμο ,να ολοκληρωθει η υπαγωγη χωρις να απαιτειται η εγκριση της επιτοπης?

 

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EL111 said:

 ενα δευτερο ερωτημα,μπορει τελικα αυθαιρετο που εχει κατασκευασθει πριν την κηρυξη σε παρασοσιακο οικισμο ,να ολοκληρωθει η υπαγωγη χωρις να απαιτειται η εγκριση της επιτοπης?

 

'Αρθρο 166 παρ.1  "Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό ή τμήμα πόλης, εφόσον αυτές έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της διοικητικής πράξης χαρακτηρισμού του οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό τμήμα πόλης και σε παραδοσιακούς οικισμούς άνω των πέντε χιλιάδων (5.000) κατοίκων, είτε έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της πράξης χαρακτηρισμού είτε μεταγενέστερα, εφόσον προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού, στην οποία τεκμηριώνεται ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις"

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να έχει ξανασυζητηθεί και επομένως απολογούμαι για την ερώτηση, αλλά επειδή είναι δύσκολη η ανεύρεση σε 42 σελίδες θέματος , θα τολμήσω να ξαναρωτήσω:

Σε παραδοσιακό τομέα τομέα πόλης που έχει χαρακτηριστεί ως παραδοσιακός οικισμός, η οποία πόλη έχει πληθυσμό άνω των 5000 κατοίκων, έχω περίπτωση Α κτιρίου με αυθαιρεσία συντελεσθείσα μετά από τον χαρακτηρισμό του τομέα "παραδοσιακού οικισμού" της πόλης ως παραδοσιακού (ακριβέστερα ένα μεταλλικό στέγαστρο στην όψη κτιρίου προυφιστάμενου του '55) και σε άλλο κτίριο Β επί του ίδιου τομέα περίπτωση αυθαιρεσίας που έχει συντελεστεί προ του χαρακτηρισμού του τομέα "οικισμού" ως παραδοσιακού (μικρή υπέρβαση δόμησης εκ κατασκευής).

Διευκρινίζω ότι ο εν λόγω παραδοσιακός τομέας "οικισμός" δεν είναι ιστορικό κέντρο, αρχαιολογικός χώρος ή μνημείο. Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται η επιτροπή του άρθρου 116 που απ'ότι καταλαβαίνω όπου δεν έχει συσταθεί, τον ρόλο της παίζει το οικείο Σ.Α. ή εμπίπτουν στην περίπτωση "χωρίς διαδικασία επιτροπής" που έχει το σύστημα αυθαιρέτων και απλώς ανεβάζουμε τεχνική έκθεση αιτιολόγησης της μορφολογικής ένταξης των αυθαιρεσιών στο δομημένο περιβάλλον?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

δες το αρθρο 116

ο τιτλος εχει αλλαξει

Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό και προστατευόμενες περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη, το αλλάζω με διακριτή γραφή στο αρχικό μήνυμα. Ο παραδοσιακός τομέας που αναφέρομαι είναι "παραδοσιακός οικισμός".

εδιτ: Οι 5000 πληθυσμού σε τί αναφέρονται? στον"οικισμό" ή στην πόλη? και πώς ξέρει κάποιος αν ένας παραδοσιακός "οικισμός" εντός πόλης έχει πληθυσμό άνω των 5000 ? :grin:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.