Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

33 λεπτά πριν, venezia said:

janna διόρθωσα το προηγούμενο σχόλιο μου (δεν κατάλαβα ότι δεν είχε γνωμοδότηση ΚΕΣΑ ). Υπάρχει άδεια προσαρμογής στο σύστημα με την παρακάτω κατηγορία .

image.thumb.png.5b4d9326bff1c85f08892ebfb76a4479.png

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  δηλαδή  η προσαρμογή αφορά την προσθήκη στέγης εντός διπλοχαρακτηρισμενου οικισμού και σ'αυτη την περίπτωση ως έγκριση εργασιών αποπεράτωση θα εκδοθεί η άδεια;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, janna said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  δηλαδή  η προσαρμογή αφορά την προσθήκη στέγης εντός διπλοχαρακτηρισμενου οικισμού και σ'αυτη την περίπτωση ως έγκριση εργασιών αποπεράτωση θα εκδοθεί η άδεια;

Σωστά , απαιτείται άδεια του άρθρου 107. Την προηγούμενη αναρτημένη άδεια την έβγαλα εγώ για προσαρμογή μορφολογίας στέγης .

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, venezia said:

Σωστά , απαιτείται άδεια του άρθρου 107. Την προηγούμενη αναρτημένη άδεια την έβγαλα εγώ για προσαρμογή μορφολογίας στέγης .

Ναι η ίδια δεν θα είναι και για προσθήκης στέγης δηλ.σαν έγκριση εργασιων;η δεν έχω καταλάβει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδια σωστή η διαδικασία για άδεια προσθήκης στέγης . Πρέπει να πάει με το 107 : Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτου με τίτλο εργασίες προσαρμογής αυθαιρέτου .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2021 at 12:14 ΜΜ, venezia said:

Δεν είναι ίδια σωστή η διαδικασία για άδεια προσθήκης στέγης . Πρέπει να πάει με το 107 : Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτου με τίτλο εργασίες προσαρμογής αυθαιρέτου .

Σύμφωνα με το άρθρο 107  θα πάει σαν έγκριση εργασιών ποσαρμογής ,αλλά για πάρει έγκριση από το ΚΕΣΑ πρέπει να υποβάλω με την προσαρμογή? δηλαδή με τη στέγη ?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, janna said:

Σύμφωνα με το άρθρο 107  θα πάει σαν έγκριση εργασιών ποσαρμογής ,αλλά για πάρει έγκριση από το ΚΕΣΑ πρέπει να υποβάλω με την προσαρμογή? δηλαδή με τη στέγη ?

@jianna η σωστή διαδικασία θα ήταν να περιμένεις και την έγκριση ΚΕΣΑ και μετά να προβείς στην έκδοση άδειας προσαρμογής , με ότι αυτό συνεπάγεται από καθυστερήσεις. Στην δική μου περίπτωση έβγαλα την άδεια προσαρμογής αμέσως μετά την  γνωμοδότηση του ΥΠΠΟ και πριν την συνεδρίαση του ΚΕΣΑ . Στην τηλεδιάσκεψη του ΚΕΣΑ είχα υποβάλλει και την άδεια προσαρμογής οπότε ολοκλήρωσα την διαδικασία. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Γνωρίζει κανείς πώς εκδίδεται πλέον η άδεια προσαρμογής αυθαιρέτου σε παραδοσιακούς οικισμούς;

Εκδίδεται έντυπα μέσα από την Υ.ΔΟΜ. ή ηλεκτρονικά από το σύστημα e-adeies;

Link to comment
Share on other sites

H άδεια προσαρμογής , αν δεν επιφέρει αύξηση όγκου , με έντυπο ΥΔΟΜ . Με αύξηση όγκου μέσω e-άδειες , με πράξη αποπεράτωση αυθαιρέτου.

υ.γ.

Έλεγξε το δικαίωμα υπογραφής.

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε ρύθμιση που έχω αναλάβει στον Πειραιά έμαθα ότι το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή παραδοσιακού τμήματος πόλης (Ιστορικό Κέντρο Πειραιά). Η κατηγορία υπαγωγής είναι η 1 (κατοικία με παλαιότητα 1968). Άρα εξαιρείται από τις παρ. 2,3 και 4 του άρθρου 116. Σωστά; 

Επιπλέον, έρχεται η παρ. 9α που μας λέει για κατηγορία 1 και αρχαιολογικούς χώρους... Από που μπορώ να μάθω επισήμως αν η περιοχή στη οποία βρίσκεται το εξεταζόμενο ακίνητο είναι και αρχαιολογικός χώρος; Κι αν είναι όντως αρχαιολογικός χώρος τότε ακολουθείται η διαδικασία για ΚΕΣΑ;

Πάντα μπερδεύομαι με το άρθρο 116...

Link to comment
Share on other sites

Σε ιστορικό τόπο και σε αρχαιολογικό χώρο η διαδικασία απαιτεί γνωμοδότηση ΥΠΠΟ ( Νεωτέρων ή και Αρχαιοτήτων ) και μετά ΚΕΣΑ .

Για πληροφορίες Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Αττικής

https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.