Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

#pirsogiannis

ΣΩΣΤΑ με παράγραφο 1 του άρθρου 116 για πάνω από 5000 πληθυσμό.

Έλεγξε  μόνο αν υπάγεσαι στις παρ.και 10 του άρθρου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς: αρχαιολογικούς χώρους, ιστορικούς τόπους, μνημεία,που προστατεύονται βάσει του 3028/2002 και θέλει επιτροπή υπουργείου πολιτισμού κλπ που αναφέρουν οι παράγραφοι 9,10 του άρθρου 116. Όχι, δεν είναι τέτοια περίπτωση.σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

αρα σε > 5000κατ. ειτε πριν τον χαρακτηρισμο σε παραδοσιακο, ειτε μετα (και δεν ανηκεις σε ιστρ. τοπου αρχαιολ κλπ) εχεις υπαγωγη και μονο τεχνικη εκθεση τεκμηρίωσης που θα αναφερθεις στους γενικους μορφολογικους κανόνες!!! Τους οποίους πού τους βρίσκουμε (αν υπάρχουν);

Και ελεγχεις την παλαιοτητα και τις αυθαιρεσιες κανονικα; (ΥΔ ΥΚ πλαγιες αποστασεις Δ κλπ; )

Υπάρχει η δεσμευση για Αρχιτεκτονα μηχανικο; (δεν το ειδα καπου στον 4495)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Τους ειδικούς μορφολογικούς κανόνες  τους  βρίσκουμε στο ειδικό διάταγμα του παραδοσιακού οικισμού αν υπάρχει , ή στο Γενικό Διάταγμα των παραδοσιακών [ ΦΕΚ 594 Δ 78 ] με τους γενικούς όρους που ισχύουν για όλους τους παραδοσιακούς [ όταν δεν έχουν δικό τους ειδικό διάταγμα ].

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν συναδουν με τους μορφολογικους (πχ αναφερει για ξυλινα κουφωματα ή για στεγη και εγω εχω μεταλλικα και ταρατσα!! )

Link to comment
Share on other sites

#gio

don't worry

Η διάταξη για τους 5000 ήταν φωτογραφική :mrgreen:

Μπορείς να γράψεις ότι χρωματικά τα κουφώματα ταιριάζουν μορφολογικά ή είναι σε απομίμηση ξύλου !!

Όσο για τη σκεπή ... ΔΕΝ αποτελεί παράβαση η ΜΗ κατασκευή στέγης :smile:

[ βλ. Ε.Α. στο 4178 ]

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν συναδουν με τους μορφολογικους (πχ αναφερει για ξυλινα κουφωματα ή για στεγη και εγω εχω μεταλλικα και ταρατσα!! )

 

 

#gio

don't worry

Η διάταξη για τους 5000 ήταν φωτογραφική :mrgreen:

Μπορείς να γράψεις ότι χρωματικά τα κουφώματα ταιριάζουν μορφολογικά ή είναι σε απομίμηση ξύλου !!

Όσο για τη σκεπή ... ΔΕΝ αποτελεί παράβαση η ΜΗ κατασκευή στέγης :smile:

[ βλ. Ε.Α. στο 4178 ]

Αγχωνομαι...

απο το φεκ με τα μορφολογικα

post-39-0-48111500-1517564057_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

#gio

Εμμένω στο προηγούμενο

Αν το κτήριό σου έχει διατηρήσει περίγραμμα και όψεις είσαι οκ.

Αν έχεις διαφοροποιήσεις σοβαρές ( Αλλαγή όψεων , υπερβάσεις ύψους , συνεχόμενους εξώστες κλπ ) τι να σου πω

Η διάταξη πάντως έγινε για να λυθούν αυτά τα προβλήματα σε συγκεκριμένο οικισμό [ βλ. μοναδικό παραδοσιακό οικισμό με πάνω από 5000 ].

Άλλωστε ο ίδιος ο νόμος σου ανοίγει το παραθυράκι και σε αφήνει στην κρίση σου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι...#53-#58

Εφόσον θέλω να κάνω υπαγωγή για αυθαίρετα τμήματα

αλλά μορφολογικά έχω κάποια θέματα όπως η μη ύπαρξη στέγης.

Από τη στιγμή που δεν περνά επιτροπή, κόλλησα!!!

Απαιτείται μόνο τεχ. αιτιολόγηση μορφολογικού χαρακτήρα.

Τι θα γράψω; ότι θα κατασκευαστεί στέγη μετά την τακτοποίηση;

(τώρα δεν μπορώ να την φτιάξω γιατί δεν μπορώ να βγάλω άδεια στέγης σε ήδη αυθαίρετο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Περίπτωση αυθαίρετου σε παραδοσιακό οικισμό <2000κατ. Δηλώθηκε στον ν4178/2013 πληρώθηκε παράβολο και βγήκε το πόρισμα της επιτροπής που απαιτούσε κάποιες εργασίες. Έγιναν οι εργασίες και έγινε πάλι αίτηση στην επιτροπή για έλεγχο αλλά μέχρι και τώρα δεν έχει συνεδριάσει για να δώσει το οκ. Τι γίνεται σ'αυτη την περίπτωση? Είναι σαν να μην έχει δηλωθεί και θέλει νέο παράβολο όταν κι όποτε βγει η γνωμοδότηση? Όμως οφείλεται σε υπαιτιότητα της επιτροπής διότι την πρώτη γνωμοδότηση την έδωσε μετά από 1χρόνο και τώρα πάλι τα ίδια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by mek
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.