Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 117 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

καλησπέρα, 

σε διατηρητέο του 1930 (με ΦΕΚ από το ΥΠΕΚΑ) με 6 ιδιοκτησίες, το υπόγειο στα χαρτιά είναι 47 τμ, ενώ με νεώτερη αποτύπωση είναι 57 (40 τμ καθαρά και 17 οι τοίχοι!).

και στα ισόγεια καταστήματα δεν υπάρχουν οι διαχωρηστικοί τοίχοι. 

χρειάζεται ταχτοποίηση?  χρειάζονται βεβαίωσεις για μεταβίβαση.

σχέδια της άδεια φυσικά δεν υπάρχουν, αλλά το κτίριο είναι ξεκάθαρα του 1930 και δεν έχει κατά τα λοιπά υπέρβαση δόμησης στην ανωδομή. 

τι με συμβουλεύετε?

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε κατοικία προϋφιατάμενη του έτους 1955 έγινε αυθαίρετη προσθήκη το έτος 1983 ( με υπερβάσεις κατηγορίας 4  που δεν υπερβαίνει το 10% της συνολικής δόμησης αυτού ). Το κτήριο αργότερα χαρακτηρίστηκε από το ΥΠΕΧΩΔΕ διατηρητέο το έτος 1993 .

Στο ΦΕΚ αναφέρονται οι εξής περιορισμοί :

1. Διατηρητέο χαρακτηρίζεται το αρχικό κτίσμα και όχι οποιαδήποτε προσθήκη

2. Επιβάλλεται η απομάκρυνση όλων των προσθηκών και η αποκατάσταση των όψεων στην αρχική τους μορφή .

ερώτημα για σπαζοκεφαλιά :

1. μπορεί να  τακτοποιηθούν οι προσθήκες με βάσει τις προαναφερόμενες δεσμεύσεις ?

2. αν τελικά μπορεί να υπαχθεί στον 4495 ποία διαδικασία επιτροπών ακολουθείται ? με την παρατήρηση ότι το διατηρητέο ακίνητο εμπίπτει σε ιστορικό τόπο , αρχαιολογικό χώρο και παραδοσιακό οικισμό. ( Χειρότερα δεν γινόταν ...για να μην προσθέσω ότι είναι και περιοχή Natura )  :sad: :confused: .

α. Επιτροπή Περιφερειακού Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής ( ΠΕΣΑ αρθ. 117 παρ.1) ?

β. Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ( Σ.Α. αρθ. 117 παρ.3) ?

γ. ΥΠΠΟ (  αρθ. 116 παρ.9 και 10 ) ?

δ. Μικτή Επιτροπή ΥΠΠΟ + ΥΠΕΝ (  αρθ. 116 παρ.  10 ) ?
 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Λόγω αρχαιολογικού και ιστορικού, ξεκινάς από τη σύμφωνη γνώμη της εφορείας αρχαιοτήτων.

Αυτή τα στέλνει και στην αρμόδια νεωτέρων και οι δύο μαζί στο τοπικό συμβούλιο και μετά το πιθανότερο στις κεντρικές υπηρεσίες ...

Εδώ κάνεις στάση να δεις τι απέγινε να κάνεις στη συνέχεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kan62 said:

Λόγω αρχαιολογικού και ιστορικού, ξεκινάς από τη σύμφωνη γνώμη της εφορείας αρχαιοτήτων.......

 

kane ευχαριστώ

1. Σχετικά  το πρώτο ερώτημα μου , ποια είναι η γνώμη σου ?  Οι ειδικοί όροι δόμησης του χαρακτηρισμού στο ΦΕΚ ( κατεδάφισης των προσθηκών ) μου επιτρέπουν την υπαγωγή  ?

2. Κατάλαβα ότι δεν είναι ξεκάθαρη η διαδικασία για το ποιος δίνει την τελική έγκριση υπαγωγής  !

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή ή όχι κάποιων αυθαιρεσιών εξαρτάται από τις γνώμες που θα πάρεις. Κατά τη γνώμη μου θα περάσεις και από ΥΠΕΝ αλλά δεν φαντάζομαι να έχεις διαφορές στη γνώμη.

Η διαδικασία μέχρι ένα σημείο κινείται με τις αρμοδιότητες των υπουργείων και εκτός νόμου αυθαιρέτων. Αυτοί θα αποφασίσουν τι θα υπαχθεί σ' αυτόν ... και αυτά που περιγράφονται στο ΦΕΚ είναι το minimum.

Και τίποτε να μην πάρει ο ιδιοκτήτης ως τελικό "κέρδος" αυθαιρεσίας, πάλι καλό θα είναι. Έτσι όπως είναι σήμερα η διαδικασία ακόμη και με την μη υπαγωγή, θα απαλλαγεί από άλλες (σημαντικότατες σύμφωνα με το νόμο) κυρώσεις γιατί θα υπάρξει μια νόμιμη απομάκρυνση των κατασκευών.

Θέλει υπομονή πάντως ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συνάδελφοι.

Καλούμαι να εκδόσω βεβαίωση για πώληση διαμερίσματος σε διατηρητεό κτήριο του 1929.

Δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο διαμέρισμα. Στο σύστημα επιλέγω την κατηγόρία "Διατηρητέο κτήριο" και όταν πάω να κάνω τελική υποβολή μου βγάζει το μήνυμα:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια: Για την προώθηση της δήλωσης, απαιτείται να επισυναφθεί στα «Αρχεία» η έγκριση της αρμόδιας Επιτροπής και να υποβληθεί σχετικό αίτημα -

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία και τί απαιτείται ακριβώς ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για βεβαίωση δεν πρέπει  να συμπληρώσεις τίποτα στα φύλλα  καταγραφής αν θες μπορείς νατο αναφέρεις στη τεχνικη εκθεση.Αυτο που σου ζητάει είναι όταν δηλώνεις αυθαίρετο και χρειάζεται έγκριση επιτροπής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

janna συμφωνώ, είχα καλέσει και εγώ το ΤΕΕ και μου είπαν ότι δεν καταχωρούμε πάνω το διατηρητέο, αυτό στο μενού χρησιμοποιείται μόνο για υπολογισμό του προστίμου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Γεια σας,

Σε διατηρητέο κτίριο έχει γινει δήλωση για αυθαίρετη ανακατασκευή στέγης με τον 4178. Πληρωμένη εξοφλημένη. Κατόπιν παραίτησης του προηγ. μηχανικού,  αναλαμβάνω την μεταφορά στον 4495 και συνέχιση της δήλωσης. Να σημειωθεί οτι εχει περάσει και εχει εγκριθεί η υπαγωγή στον 4178 απο την Επιτροπή του αρθρ. 12 παρ. 1 του Ν4178/13. Γίνεται η μεταφορά στον 4495, αλλά το σύστημα ΔΕΝ με αφήνει να ολοκληρώσω την υπαγωγή, μου ζητάει να το περάσω απο ΚΕΣΑ! Σχετικό αίτημα στο σύστημα, το απορρίπτει το ΤΕΕ και μου απαντάει να το περάσω ΚΕΣΑ, σύμφωνα με το αρθρ. 117 του 4495 ( "απαιτείται και υποβολή αίτησης στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΠΕΣΑ), με συνημμένα τα εξής δικαιολογητικά: αεροφωτογραφία, αποτύπωση, κλπ"). Ολα αυτά έχουν ήδη υποβληθεί και εγκριθεί με πρακτικό απο την Επιτροπή του αρθρ. 12 παρ. 1 του Ν4178/13.

Τι κάνω; Αν ξανα-υποβάλλω εξ αρχής στον 4495 με τις υπάρχουσες πληρωμές και δικαιολογητικά θα προχωρήσει;

Ευχαριστώ όποιους/ες κάνουν τον κόπο να απαντήσουν!!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.