Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 117 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

Φαίνεται .... ή υπάρχει ΦΕΚ διατηρητέου ? Εν πάση περιπτώσει επειδή δεν υπάρχει για το θέμα σου διευκρινιστική εγκύκλιος , η αποτύπωση μπορεί να γίνει μόνο με κάτοψη για το διαμέρισμα και όψεις τομές για όλο το κτήριο .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα: Κήρυξη οδού ως 'διατηρητέας' (με απόφαση Νομάρχη) υπονοεί κάτι σε σχέση με τις όψεις σε αυτήν; Δεν περιγράφει κάτι παραπάνω στο ΦΕΚ παρά μόνο το αιτιολογικό για την ένταξη της οδού στο ρυμοτομικό, που δεν είχε γίνει //  κόλλησα μοναχά στον όρο διατηρητέα, μπορεί εντελώς αναίτια, σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

μονοκατοικία διατητητέα από το 1993 (από το τοτε ΥΠΕΧΩΔΕ), έχει οικοδομική άδεια επισκευών/ανακαίνισης το 1999. Σε σύγκριση με εκείνα τα σχέδια, έχει αυθαιρεσίες κυρίως εντός όγκου (αλλαγή χρήσης υπογείου, κατασκευή μεσοπατώματος εντός όγκου), και μια μικρή επέκταση 2 τ.μ. (η οποία λογικά ήταν εκ κατασκευής και παράλειψη του τότε μηχανικού να την αποτυπώσει).

1. Με δεδομένο ότι είμαι εκτός ιστορικού κέντρου (το ακίνητο είναι στο Π.Φάληρο), θεωρώ ότι πηγαίνω με αρ. 117, παρ. 1, και όχι με παρ. 9&10 και άρα υποβάλω στο ΚΕΣΑ και δε χρειάζομαι έγκριση ΥΠΠΟ, Εφορείας κλπ. Σωστά;

2. Η διαδικασία της έγκρισης πώς γίνεται; μέσω του συστήματος των e-adeies; κλείνουμε ραντεβού και δίνουμε έντυπο φάκελο με τα δικαιολογητικά;

3. Στα δικαιολογητικά υπάρχει και η απόδειξη παλαιότητας, όπου για αλλαγή χρήσης αναφέρει τη χρήση του άρθρου 446 του κώδικα Πολιτικής δικονομίας. Το έχει κάνει κανείς γιατί δεν έχω αντιληφθεί τί να προσκομίσω για απόδειξη αυθαιρεσιών εντός του όγκου, όπου οι αεροφωτογραφίες είναι άχρηστες (προφανώς και έχω υπολογίσει στο πρόστιμο παλαιότητα μετά 2004).

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά με το 117 παρ.1

2. Αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά ψηφιακά στο ΚΕ.Σ.Α. στο email : [email protected] . Μετά τη γνωμοδότηση αποστολή σε έντυπη μορφή των δικαιολογητικών ( 2 σειρές ) για υπογραφές-σφραγίδες.

Τηλ. Γραμματείας ΚΕ.Σ.Α. : 210 6475168 . Γραμματέας κ. Μπέσσα τηλ. 210 6475101

3.  Η απόδειξη χρόνου κατασκευής είναι πρόβλημα αν δεν βρεις αποδεικτικά .

Δες το 446 του Κ.Π.Δ. : Το ιδιωτικό έγγραφο αποκτά βέβαιη χρονολογία ως προς τους τρίτους μόνο όταν το θεωρήσει συμβολαιογράφος ή άλλος δημόσιος υπάλληλος αρμόδιο κατά το νόμο ή όταν πεθάνει ένας από εκείνους που το υπέγραψαν ή όταν το ουσιώδες περιεχόμενό του αναφερθεί σε δημόσιο έγγραφο ή όταν υπάρξει άλλο γεγονός που κάνει με ανάλογο τρόπο βέβαιη τη χρονολογία. Η θεώρηση γίνεται με σημείωση επάνω στο έγγραφο της λέξης «θεωρήθηκε» και της χρονολογίας.

Αποδεικτικό θα μπορούσε να είναι το Ε9 . Δες τα σχετικό άρθρο στο νόμο

4. Προσοχή και στην παρ. 1 όσον αφορά την υπέρβαση να μην ξεπερνά το 10% της δόμησης .

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, venezia said:

3.  Η απόδειξη χρόνου κατασκευής είναι πρόβλημα αν δεν βρεις αποδεικτικά .

Δες το 446 του Κ.Π.Δ. : Το ιδιωτικό έγγραφο αποκτά βέβαιη χρονολογία ως προς τους τρίτους μόνο όταν το θεωρήσει συμβολαιογράφος ή άλλος δημόσιος υπάλληλος αρμόδιο κατά το νόμο ή όταν πεθάνει ένας από εκείνους που το υπέγραψαν ή όταν το ουσιώδες περιεχόμενό του αναφερθεί σε δημόσιο έγγραφο ή όταν υπάρξει άλλο γεγονός που κάνει με ανάλογο τρόπο βέβαιη τη χρονολογία. Η θεώρηση γίνεται με σημείωση επάνω στο έγγραφο της λέξης «θεωρήθηκε» και της χρονολογίας.

Αποδεικτικό θα μπορούσε να είναι το Ε9 . Δες τα σχετικό άρθρο στο νόμο

4. Προσοχή και στην παρ. 1 όσον αφορά την υπέρβαση να μην ξεπερνά το 10% της δόμησης .

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ.

3. Μιλάμε για αυθαιρεσίες εντός του όγκου, νομίζω πως με παλαιότητα μετά 2004 καλύπτομαι, έτσι δεν είναι;

4. Η υπέρβασή μου ξεπερνά κατά πολύ το 10% αλλά είναι εντός του νόμιμου όγκου δεν αφορά προσθήκηες κατ' επέκταση ή καθ'ύψος (εκτός από μια μικρή 2,00 τ.μ.) οπότε είμαι εντάξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

3. Δεν καλύπτεσαι χωρίς αποδεικτικά χρόνου κατασκευής.

4. Το 10% αφορά και τις κατασκευές εντός όγκου . Ξαναδιάβασε το άρθρο προσεκτικά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, venezia said:

3. Δεν καλύπτεσαι χωρίς αποδεικτικά χρόνου κατασκευής.

4. Το 10% αφορά και τις κατασκευές εντός όγκου . Ξαναδιάβασε το άρθρο προσεκτικά .

Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων που βρίσκονται μέσα στον όγκο των διατηρητέων κτιρίων ή προσθήκες καθ’ ύψος ή κατ’ επέκταση σε ποσοστό που αθροιστικά δεν υπερβαίνει το δέκα τοις εκατό (10%) της συνολικής δόμησης εντός του ακινήτου, καθώς και αυθαιρέτων μεμονωμένων κτισμάτων εντός του ακινήτου στο οποίο υφίσταται διατηρητέο κτίριο σε απόσταση από αυτό μεγαλύτερη του Δ.

Όπως εγώ το διαβάζω, το ποσοστό 10% αναφέρεται στην περίπτωση μετά το διαζευκτικό 'ή'. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.