Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 119 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές τουριστικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 119 (Αυθαίρετες κατασκευές κεραιών) του Ν. 4495/17.  

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις τουριστικών εγκαταστάσεων, κατά παρέκκλιση των όρων δόμησης και των χρήσεων γης που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής, υπό την προϋπόθεση ότι για τις κατασκευές αυτές έχει εκδοθεί, μετά την καταβολή σχετικού προστίμου, σήμα λειτουργίας από τον Ε.Ο.Τ.,
καθώς και υπό την προϋπόθεση ότι λειτουργούσαν νομίμως μέχρι τις 28.7.2011.

 

Τι εννοεί
μετά την καταβολή σχετικού προστίμου?

Η περιπτωση μου ειναι ενοικιαζομενα δωματια που εχουν σημα ΕΟΤ χωρις να εχει καταβληθει καποιο προστιμο.
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι αυθαιρεσίες σε τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες των οποίων η οικοδομική άδεια αφορά κατοικίες, με τι χρήση δηλώνονται? Ως άλλη κατοικία ή ως τουρισμός? Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτηκα. Δεν παύει όμως να ισχύει ό, τι έχει εγκριθεί (έκδοση οικοδομικής άδειας με χρήση κατοικίας). Έστω και αν είχε ενταχθεί νωρίτερα στη λειτουργική τακτοποίηση του ΕΟΤ (Ν.3766/2009), το ίδιο θα ίσχυε πάλι κατά την άποψή μου. Ως άλλη δηλαδή, κατοικία. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει λάβει ΕΣΛ αλλά τώρα παρατήρησα ότι στο παράρτημα του νόμου με τους συντελεστές αναφέρει ότι αν είναι τουριστική εγκατάσταση με άδεια κατοικίας πάει ως άλλη κατοικία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια αναφέρει "τουριστικές εγκαταστάσεις" βάσει οικοδομικής άδειας παίρνουν συντελεστή 0,60. Νομίζω ότι μπορούμε να πατήσουμε στο λεκτικό αυτό και να επικεντρωθούμε στο ότι η χρήση βάσει άδειας ήταν η κατοικία , στη συνέχεια πήρε ΕΣΛ για τουριστική επιπλωμένη κατοικία (άρα τουριστική εγκατάσταση πλέον) και να βάλουμε το μικρότερο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.Το αντίθετο θα έλεγα. Τουριστικές εγκαταστάσεις βάσει Ο.Α., λαμβάνουν 0,60. Εδώ έχουμε περίπτωση Ο.Α. με χρήση κατοικίας. Το τι πήρε μετά έχει να κάνει με την μετέπειτα λειτουργία, πέραν της εγκεκριμένης αρχικής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.