Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Πρέπει να  επιλέξεις αντί "ρύθμισης",  "σταυλικές εγκαταστάσεις"  και στην αρχική φόρμα και στο φύλλο καταγραφής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια και άδεια ίδρυσης και λειτουργίας κτηνοτροφικής εγκατάστασης έχω υπέρβαση δόμησης. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες ως προς την συμπλήρωση της δήλωσης:

  1. Ως προς την επικρατούσα χρήση, βάζετε υπηρεσίες ή μεταποίηση πρωτογενούς τομέα? (αφορά αιγοπρόβατα)
  2. Η κατηγορία για τους στάβλους είναι μόνο 5 ή μπορώ και στην 4 εφόσον είναι εντός περιορισμών? (Ο.Α. και κατασκευή το 2009)
  3. Το κτίσμα προσωρινής διαμονής είναι μεγαλύτερο από 50 τ.μ. (150 τ.μ. σήμερα), για τα παραπάνω τετραγωνικά μέτρα, κύριος χώρος ή χώρος μειωτικού συντελεστή (0,50) ή μέχρι τα 100 τ.μ. (για τα 50 τ.μ. δηλαδή ) μειωτικός συντελεστής 0,50 και τα υπόλοιπα Κ.Χ.?
  4. Υπάρχει και κατασκευασμένο εκκλησάκι 5 τ.μ., προφανώς όχι για τα πρόβατα... τι λέτε γι' αυτό ?

Ευχαριστώ

 

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι:

Πληρωνεις το παραβολο των 300 ευρω του αρθρου 120,  για τις σταυλικες και τα συνοδά  κτιρια

ενα φυλλο για τα 50 τμ. που απαλασσονται

ενα φυλλο για τα 100  τμ. της υπερβασης

και ενα φυλλο για το εκκλησακι.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, 

Πελάτης μου έχει κληρονομήσει από τον πατέρα του ένα στάβλο αλλά ο ίδιος δεν είναι κτηνοτρόφος. Δεδομένου ότι αυτός είναι ο σημερινός ιδιοκτήτης που θα μπει και στα στοιχεία της δήλωσης, μπορω να το δηλώσω ως σταβλικες εγκαταστάσεις και να πληρώσω 300 ευρω παράβολο? 

* Ο στάβλος (220μ2) με πατάρι για αποθήκευση τροφών (140μ2) είναι σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμαχιο και έτος κατασκευής 1974

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω αυθαίρετες κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις χωρίς άδεια  και κατοικία με άδεια (ως εκτός σχεδίου κατοικία) στην οποία έχουν γίνει αυθαίρετες επεκτάσεις.

Πως θα αντιμετωπίζατε τη περίπτωση ; 

Στη δήλωση της κτηνοτροφικής θα δηλώνατε και την κατοικία ή θα κάνατε ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε χρήση ξεχωριστά;

Στο διαγραμμα καλύψης/δομησης θα μετρούσατε τις σταυλικές εγκαταστάσεις πρόχειρες κατασκευες ως υπερβάσης του διαγράμματος για τον υπολογισμό των ποσσοστών;

Link to comment
Share on other sites

Την κατοικια  σαν κατοικια  , με τις επεκτασεις της.

Ως προς τις επεκτασεις της, θα μπορουσε 1-2  απο αυτες  εμβαδου μεχρι 50 τμ.  να αποτελει κατοικια του σταυλιτη

Λοιπες εγκαταστασεις σαν "σταυλικες"  υπο τους ορους του120.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Καλημέρα σε όλους τους συνάδελφους.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Έχω να ρυθμίσω σταυλική εγκατάσταση η οποία αποτελείται από 3 ανεξάρτητους σταύλους και 2 ΤΟΛ-θερμοκήπια.Πόσα φύλλα καταγραφής θα πρέπει να συμπληρώσω. Άν φτιάξω ένα φύλλο  για κάθε εγκατάσταση μου βγάζει 300 ευρώ έκαστο.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
διορθώθηκε η ορθογραφία του κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, θέλω να ρυθμίσω μία σταυλική εγκατάσταση και συγκεκριμένα ένα πρόχειρο κατάλυμα ζώων.

1)Σαν δικαιολογητικά το ΤΕΕ βγάζει πέντε, ποια εννοεί? Τα είδα όταν προχώρησα τη δήλωση και τα επισυνάπτω

2) εγώ βάζω ως αιτών τον μισθωτή (που είναι γιος του ιδιοκτήτη). Για τον μισθωτή βάζω το έντυπο Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης. Μήπως χρειάζεται να βάλω συναίνεση ιδιοκτήτη ή έστω το μισθωτήριο?

 

απαιτούμενα δικαιολογητικά.JPG

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.