Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Όταν επιλέξεις τις σταυλικές εγκαταστάσεις , δεν σου ζητάει κάτι από αυτά που αναφέρεις.

Μόνο το παράβολο.

Ότι το κτήριο διαμονής <50,00τμ.

Έγγραφο από  ΟΣΔΕ.

Εννοείται και πολύ καλή τεχνική έκθεση , η οποία θα χρειαστεί στην άδεια λειτουργίας.

βάλε τα όλα μέσα ακόμα και τα κοτέτσια που θα έχει, ώστε να μην μπορούν να σου πουν κάτι.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος στο εξής?

Σε παλαιές σταυλικές εγκαταστάσεις με οικοδομική άδεια κατασκευάστηκαν τελικά τα κτίρια στις ίδιες διαστάσεις σε άλλη θέση. Ένα εκ των κτιρίων έχει τμήμα του εντός Δ. Το κτίριο προσωρινής διαμονής είναι 30τ.μ.. Εφόσον το παράβολο είναι σε κάθε περίπτωση 300€ και δεν καταβάλλεται επιπλέον πρόστιμο και με την προϋπόθεση ότι δεν ζητούνται κατόψεις των οποιονδήποτε αυθαιρέτων πέραν του στελέχους κλπ της οικοδομικής άδειας, πιστεύετε ότι θα πρέπει να αναγράψουμε στα φύλλα καταγραφής τα τμ της αυθαιρεσίας και την καταπάτησης του Δ και αριθμό λοιπών παραβάσεων? Δεν επαρκή μια περιγραφή των τελικώς κατασκευασθέντων κτιρίων με τις διαστάσεις τους και τα εμβαδά τους, τα υλικά κατασκευής και σημείωση ότι τμήμα τάδε κτιρίου εντός Δ? Έχει γίνει τοπογραφικό, απλά η επιφύλαξή μου αν γραφούν στα φύλλα καταγραφής είναι ότι θα φαίνονται μόνο τα εντός Δ στην πρώτη σελίδα, τα υπόλοιπα αναλυτικά τι υπάρχει στην Τ.Ε. και για την αποφυγή πιθανού μπερδέματος. Επίσης ο συντάξας του τοπογραφικού έχει αποκλίσεις περί 0,20 μ περίπου ως προς τα περιγράμματα.   Επίσης μπορούμε να πούμε ότι όλα είναι αυθαίρετα εφόσον δεν τηρήθηκαν οι στάθμες περιβάλλοντος χώρου! Και για να μην μπλέκω με το τι θεωρεί ο νόμος αυθαίρετο και τι όχι και ποια πλευρά τράβηξε ο τοπογράφος στο σχέδιο κατά 0,20μ. περισσότερο, αφού καινούρια σχέδια και τοπογραφικό δεν απαιτούνται ούτε ΔΕΔΟΤΑ κλπ, ούτε πληρώνεται πρόστιμο, μόνο παράβολο,  γιατί να μπλέκω?

Ευχαριστώ!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

'Εχω επιλέξει τύπο αυθαιρεσίας ''Σταυλικές εγκαταστάσεις'' αλλά εξακολουθεί να μου ζητάει κατηγορία αυθαιρεσίας, τετραγωνικά, τιμή ζώνης κτλ.. Τα συμπληρώνουμε όλα κανονικά? αφού δεν αλλάζει κάτι στο πρόστιμο. Επίσης, που μπορώ να βρω το απόσπασμα χάρτη της ενιαίας αίτησης ενίσχυης που ζητάει? Θα μπορόυσα να βάλω ένα δικό μου απόσπασμα απο Google Earth?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 10:59 ΠΜ, TOPSINAN said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

'Εχω επιλέξει τύπο αυθαιρεσίας ''Σταυλικές εγκαταστάσεις'' αλλά εξακολουθεί να μου ζητάει κατηγορία αυθαιρεσίας, τετραγωνικά, τιμή ζώνης κτλ.. Τα συμπληρώνουμε όλα κανονικά? αφού δεν αλλάζει κάτι στο πρόστιμο. Επίσης, που μπορώ να βρω το απόσπασμα χάρτη της ενιαίας αίτησης ενίσχυης που ζητάει? Θα μπορόυσα να βάλω ένα δικό μου απόσπασμα απο Google Earth?

Ευχαριστώ

Το αποσπασμα του ΟΣΔΕ μπορεις να το βρεις απο τον φορεα (ΚΥΔ) που πηγέ ο κτηνοτροφός.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας Κύριοι,

Έχω εντολή ρύθμισης αυθαίρετων σταυλικών εγκαταστάσεων και οικίσκου γεώτρησης σε αγροτεμάχιο εντός ζώνης 500 μ. από οικισμό.

Σήμερα δεν χρησιμοποιούνται από τον ιδιοκτήτη ο οποίος ήταν κτηνοτρόφος ως το 2008. (προφανώς όταν κατασκευάστηκαν αυτός ήταν δηλωμένος κτηνοτρόφος).

Διερωτώμαι λοιπόν αν μπορώ να προχωρήσω σε ρύθμιση εφόσον σήμερα αυτός δεν είναι κτηνοτρόφος. Τι λέτε?

Υ.Γ. Θέλει να μισθώσει τις εγκαταστάσεις σε κτηνοτρόφο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εσυ χρειάζεσαι δήλωση ΟΣΔΕ και απόσπασμα χάρτη.

Από το 2008 και μετα δεν λειτουργούσε κανείς την μονάδα?

Πρέπει να πάει ο ιδικτήτης στον οικείο ΟΠΕΚΕΠΕ και να ζητήσει την δήλωση ΟΣΔΕ με αποσπάσματα χάρτη για το 2008 (Εχω είχα περίπτωση για το 2010 και το βρήκαμε)

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, sidvicious10 said:

Καλημέρα. Εσυ χρειάζεσαι δήλωση ΟΣΔΕ και απόσπασμα χάρτη.

Από το 2008 και μετα δεν λειτουργούσε κανείς την μονάδα?

Πρέπει να πάει ο ιδικτήτης στον οικείο ΟΠΕΚΕΠΕ και να ζητήσει την δήλωση ΟΣΔΕ με αποσπάσματα χάρτη για το 2008 (Εχω είχα περίπτωση για το 2010 και το βρήκαμε)

 

καλημέρα, ναι κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη έως το έτος 2008,  σήμερα μετά από αυτοψία διαπίστωσα ότι ο χώρος δεν χρησιμοποιείται. 

Πρέπει να πάρει αποσπάσματα χάρτη από τον ΟΣΔΕ ;

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον ορθοφωτοχάρτη του ΕΚΧΑ που είναι και της περιόδου 2007-2009 ;

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

1 δεν θα πάρεις χάρτη από τον ΟΣΔΕ -αλλά βεβαίωση ότι ήταν εγγεγραμμένος στον ΟΣΔΕ

και

2. μακάρι να βρίσκαμε όλα τα αυθαίρετα στους ορθοφωτοχάρτες του ΕΚΧΑ ώστε να μην περιμένουμε την ανάρτηση αεροφωτογραφιών  για να κλείσουμε τις δηλώσεις ή για να μην χρειάζονται δημόσια έγγραφα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ζητήσει το απόσπασμα χαρτη του ΟΣΔΕ. Εγώ το ζητάω.

Στο απόσμαμα χάρτη υπάρχουν και οι συντεταγμένες του αγροτεμαχίου.

Ετσι βλέπουμε ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο που κάνουμε και την αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι συντεταγμένες φαίνονται και από τον  εντοπισμό που υποχρεωτικά επιλέγουμε  στην δήλωση  αυθαιρέτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.