Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Εμενα μου έτυχε περίπτωση που η κτηνοτροφική μοναδα που φαινοταν στο ΟΣΔΕ ηταν σε άλλο αγροτεμάχιο από την αποτυπωση που έκανα εγώ.

Εγώ αυτό που καταλάβαίνω από τον νόμο είναι ο κτηνοτρόφος μπορεί να ρυθμίσει την μονάδα που δηλώνει στο ΟΣΔΕ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στάβλος με λαμαρίνες και ανακυκλώσιμα υλικά ( κατηγορία 1) υπάρχει εντός αγροτεμαχίου που πρόκειται να πουληθεί. Μπορεί να γίνει σύσταση χωρίς να γίνει υπαγωγή στο άρθρο 120 στο Ν.4495/17 , διότι δεν απαιτείται εκδοσή οικοδομικής αδείας για τέτοιου είδους κατασκευές. Στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν εφόσον έχει άδεια λειτουργίας είναι νόμιμα υφιστάμενο. Δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση αδόμητου , θεωρώ σαν οικοδομική αδεία  την αδεία λειτουργίας και δίνω  βεβαίωσή νομιμότητας;

Αν δεν έχει αδεία λειτουργίας και γίνει υπαγωγή στο Ν.4495/17 μπορεί να βγει άδεια λειτουργίας προχείρου καταλύματος? 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ το πρότερων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία αυθαιρέτων 1 αφορά κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, όχι στάβλους και αποθήκες. Για τις σταυλικές εγκαταστάσεις ισχύει όντως το άρθρο 120 (*) και αυτές πρέπει να έχουν καταχωρηθεί στο ΟΣΔΕ (δες παρακάτω τα bold). 

Aν λοιπόν δεν έχεις τέτοια περίπτωση και απλώς πρόκειται για αποθήκη, τότε λειτουργείς ανάλογα. Τακτοποιείς ή εν τέλει αν βλέπεις ότι δεν συμφέρει την γκρεμίζεις και δίνεις βεβαίωση για αδόμητο.

Τα σχετικά περί σύστασης και άδειας λειτουργίας δεν τα κατάλαβα. Ποιος χώρος έχει άδεια λειτουργίας και σε τι θα κάνεις σύσταση;


(*) Άρθρο 120 
Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων 
Αυθαίρετες  κατασκευές  σταυλικών  εγκαταστάσεων  και  συνοδών  κτιρίων  προσωρινής  διαμονής  σε 
δημόσιες, υπό νόμιμη παραχώρηση ή ιδιωτικές εκτάσεις, τις οποίες εκμεταλλεύονται νομίμως κτηνοτρόφοι 
και οι εκτάσεις αυτές έχουν καταχωριστεί στο Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και Ελέγχου Αγροτικών 
Εκμεταλλεύσεων (ΟΣΔΕ),
μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, χωρίς καταβολή προστίμου, 
αφού υποβάλουν : 
α)  αίτηση, 
β)  αντίγραφο της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης, με τα αντίστοιχα αποσπάσματα χάρτη, όπου αποτυπώνονται 
από το μηχανικό τα σημεία των σταυλικών εγκαταστάσεων, 
γ)  τεχνική  έκθεση  μηχανικού,  όπου  δηλώνεται  ότι  οι  επιφάνειες  του  κτίσματος  ή  των  κτισμάτων 
προσωρινής διαμονής ατόμων δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 50 τ.μ., καθώς και ο τρόπος κατασκευής 
αυτών και των σταυλικών εγκαταστάσεων,  

δ)  παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους τριακοσίων (300) ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα , η κατηγορια 1δεν αναφέρεται για το Ν.4495/17 ,αλλά στην κατάταξη των κτηνοτροφικων εγκατάστασεων νομο 4056 αρ φυλου 52 12 μαρτιου 2012 τευχος 1ο. 

Εκεί αναφέρει στο αρθρο 2 παρ. 1 α) οτι τα προχειρα καταλύματα ζώων δεν απαιτείται οικοδομικη αδεία αλλά αδεία λειτουργείας. Αφού δεν απαιτείται αδεία είναι κατι τετοίο αυθαιρέτο? εκεί είναι το ερωτημα μου. 

Ευχαρίστω για την απαντήση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, ιδιοκτήτης κτηνοτρόφος που βγήκε στην σύνταξη το 2013 (δηλωμένο στο ΟΣΔΕ  εως τότε), νοικιάζει την σταυλική του εγκατάσταση σε κτηνοτρόφο από τις αρχές του 2019.Πρέπει να γίνει τακτοποίηση λόγω καταγγελίας.Σκέφτομαι να κάνω την δήλωση στο όνομα του ενοικιαστή και όχι του ιδιοκτήτη.Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ο περιορισμός επιφανείας 50 τ.μ.  που αναφέρεται στο άρθρο 120 τι είδους κατασκευές αφορά ? Αν έχω καταλάβει καλά προσμετρώνται οι σταθερές κατασκευές και όχι τυχόν πρόχειρες με ξύλα και λαμαρίνες στέγαστρα για την διαμονή των ζώων ? Αν οι σταθερές κατασκευές ξεπερνάνε τα 50 τ..μ τότε το πρόστιμο υπολογίζεται με τα αντίστοιχά τετραγωνικά μέτρα οπός και στις άλλες περιπτώσεις αυθαίρετης δόμησης και δεν πληρώνεται το παράβολο των 300 ευρώ ? 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ το προτέρων 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 50 τμ. αναφερονται μονον  σε κτισμα/τα    "διαμονης " [ως κατοικία του βοσκου...]

Αυτα  τα 50 τμ.,  μαζι με τα υπολοιπα κτισματα/σταυλους/αποθηκες/κατατασκευες εν γενει , πανε με 300 ευρω "ολα μαζι"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Με πληρωμένο το παράβολο 300Ε και τα 15Ε του ΤΕΕ το σύστημα μου εμφανίζει πρόστιμο ΚΧ 240Ε. Το άρθρο λέει μόνο το παράβολο και χωρίς καταβολή προστίμου. Πάω να κάνω οριστική υποβολή και μου ζητάει τρόπο πληρωμής του προστίμου. Κάπου έχω κάνει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ,δηλωνω σταυλικεσ εγκαταστασεισ περναω κανονικα τιμη ζωνησ μετρα μεσα εξω απο δ καλυψη αλλα δεν μου βγαζει προστιμο 300ε αλλα κανονικο με παραβολο 1000 ε τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.