Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα, αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποια εγκύκλιος, κάποια δικλείδα, κάτι τέλος πάντων που μου διαφεύγει σε σχέση με ένταξη σταυλικών εγκταστάσεψν χωρίς ΟΑ του 1993 (κατηγορία 5 δηλαδή). Υπάρχει κάτι τέτοιο ή δεν εντάσσεται λόγω κατηγορίας 5;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι σταβλικές δεν εμπίπτουν στην κατηγορία 5, είμαι της άποψης ότι μπορείς να προχωρήσεις κανονικά σε δήλωση. Στα φύλλα καταγραφής θα δηλώσεις σταβλικές και λογικά η δήλωση θα προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, akis73 said:

Οι σταβλικές δεν εμπίπτουν στην κατηγορία 5, είμαι της άποψης ότι μπορείς να προχωρήσεις κανονικά σε δήλωση. Στα φύλλα καταγραφής θα δηλώσεις σταβλικές και λογικά η δήλωση θα προχωρήσει.

Δεν προχωράει χωρίς να καταχωρήσω Κατηγορία και αν επιλέξω Κατηγορία 5 μου βγάζει το γνωστό μήνυμα "Δεν μπορεί να υποβληθεί Δήλωση Αυθαιρέτου με ΦΚ κατ. 5 μετά την 30/9/2020 πλην περιπτ. αρθ. 128, Ν.4759/2020"

Έχω επιλέξει εντωμεταξύ "Μεταποίηση πρωτογενούς τομέα". Πρόκειται για ποιμνιοστάσιο.
 
 
 
 
t.gif
   
 
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, akis73 said:

Στις ειδικές περιπτώσεις θα βάλεις σταβλικές όχι στην χρήση.

Ναι εκεί το έχω βάλει, απλώς ανέφερα και το ότι έχω επιλέξει μεταποίηση μήπως βγει κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, aneida said:

Ναι εκεί το έχω βάλει, απλώς ανέφερα και το ότι έχω επιλέξει μεταποίηση μήπως βγει κάποια άκρη.

Τότε κάποιο λάθος κάνω εγώ που νόμιζα ότι οι σταβλικές γίνονται υπαγωγή ακόμα και τώρα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο η αρνητική Συνάδελφοι, ο Συνάδελφος αναφέρει ότι είδε τις αυθαίρετες το 1993, ίσως σε κάποια αεροφωτογραφία, το έχει ψάξει όμως? Είδε σε παλιότερες αεροφωτογραφίες, μήπως οι αυθαίρετες κατασκευές υπήρχαν παλιότερα? 
Δεν νομίζω ότι έπρεπε να πάρω αρνητική ψήφο, εγώ θεωρώ ότι τον φώτισα μήπως δεν το είχε δει ότι μπορεί τα αυθαίρετα να είναι πιο παλιά 
και η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το ψάξει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

το κτίσμα προσωρινής διαμονής ατόμων έχει κάποια διαφορά από την κατοικία.

Εγώ είχα κάνει ένα τοπογραφικό και το είχα γράψει κατοικία. Τώρα στην δήλωση αυθαιρέτων θα το γράψω κτίσμα προσωρινής διαμονής ατόμων. Έχει κάποια διαφορά (πχ στην εφορία).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

από τον ΟΣΔΕ μου είπανε ότι δεν εκδίδουν πλέον απόσπασμα χάρτη από το σύστημά τους.

Ισχύει; Και αν ναι τι καταθέτω εγώ; Να φτιάξω εγώ ένα δικό μου απόσπασμα και να σημειώσω τη θέση των αυθαιρέτων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.