Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

εγω, παντως, εχω καταλαβει οτι,

 

εβγαλε αδεια για  "κτισματα"  και μονον  αυτα  τα νομιμα φαινονται στην α/φ

 

Εκανε και καποια αυθαιρετα, τα οποια δεν φαινονται λογω ληψης της α/φ απο 2006-2009, οπως   παγιως γραφει στις α/φ του ΚΤΙΜΑΝΕΤ.

Απλα  "ισχυριζεται"  οτι τα εχτισε  το 2010 μεχρι τον Ιουλιο του  2011.

 

Ρευμα δεν εχει..αποδειξη ΔΕΗ δεν εχει......παιρνει απο μια πομωνα...θα μπορουσε  να εχει και μια γεννητρια...

 

Αν  δεν σου φερει το "σωστο" Ε9, τι αποδειξη εχεις εσυ  οτι τα αυθαιρετα  εγιναν πριν τον Ιουλιο του 2011 ?

 

υγ

δες και τον ν.  4056 με παραταση μεχρι και το 2018.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Έχω βρει αεροφωτογραφία με ημερομηνία Φεβρουάριο 2011 με όλα τα κτίσματα. Απλά προβληματιζόμουν που δε φαίνονται όλα τα κτίσματα στα αποσπάσματα που συνοδεύουν την δήλωση του ΟΣΔΕ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα .Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει την εγκύκλιο για τον περιορισμό χρόνου κατασκευής των σταυλικών εγκαταστάσεων πριν τις 28/7/11 γιατί δεν μπορώ να το βρω και έχω έναν πελάτη που ισχυρίζεται ότι μπορείς να τακτοποιήσεις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις μεταγενέστερες αυτής της ημερομηνίας ? Ευχαριστώ προκαταβολικά. Επίσης σε περίπτωση που έχει εντός γηπέδου νόμιμα κτίσματα και αυθαίρετα μπορεί να τακτοποιήσει τα αυθαίρετα που έχουν κατασκευαστεί μετά τις 28/07/11 (Κάνει δήλωση όσδε πριν το 11 και η αεροφωτογραφία δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική)

Link to comment
Share on other sites

Για τις σταυλικες μιλαει το αρθρο 23 παρ.13 του 4178 και το 120 του 4495

 

Ολες οι διαταξεις εχουν σχεση με την "κοκκινη γραμμη" του Ιουλιου του 2011

 

ο πελατης σου-  μαλλον- εννοει την αδεια εγκαταστασης

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18057

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/26773

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

με βάση όσα λες Δημήτρη έχουμε 2 διαφορετικά πράγματα:

1) άδεια εγκατάστασης με βάση Ν.4056/12

2) νομιμοποίηση με βάση Ν.4495/17

 

οπότε νομιμοποιούνται πρώτα με το 2 όσες σταβλικες εγκαταστάσεις έχουν κατασκευαστεί μέχρι 28-07-2011. Με τις υπόλοιπες τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά)

Pavlos 33
 
Σταυλική εγκατάσταση (χωρίς οικοδομική άδεια) αποτελείται από τρία κτίρια κατασκευασμένα (αυθαίρετα) από τσιμεντόλιθο και κεραμοσκεπή, και ένα στέγαστρο (3m x 15m). Το πρόβλημα είναι ότι ένα κτίριο και το στέγαστρο είναι κατασκευασμένα σε όμορο αγροτεμάχιο του ιδίου ιδιοκτήτη όμως. Τι κάνω? Μία δήλωση του Ν4495 για τις εγκαταστάσεις των δύο αγροτεμαχίων οπότε πληρώνει και παράβολο 300 ευρώ συνολο     ή      δύο δηλώσεις σταυλικών εγκαταστάσεων (λόγου δύο αγροτεμαχίων)  και πληρώνει 2x300=600 ευρώ παράβολα ?   Γνώμες?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση για όλα.

Θεωρώ ίδιο καθεστώς που θα είχαμε εαν πηγαίναμε για νεα ΟΑ.

Όπου όταν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης σε όμορα γήπεδα, τότε πολεοδομικά θεωρείται ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, karanus, καλημέρα,  συμφωνώ με αυτό που λες , όπως επίσης και όταν κάνουμε τακτοποίηση ακινήτου, ενός κτιρίου που πατάει σε δύο οικόπεδα, μπορεί να γίνει μία δήλωση του Ν4495-2017.

Εγώ έχω κολλήσει ότι στην εγκύκλιο 262/21.1.2014 λέει "Μύλος ζωοτροφών που παράγει προϊόντα αποκλειστικά και μόνο για την κτηνοτροφική εκμετάλλευση του ιδίου ιδιοκτήτη και όχι προς πώληση σε τρίτους και βρίσκεται σε ανεξάρτητο γήπεδο από την κτηνοτροφική εγκατάσταση, υπάγεται στην συγκεκριμένη διάταξη, αλλά με διαφορετική δήλωση." το γεγονός οτι κάνει αναφορά σε ανεξάρτητο γήπεδο ότι χρειάζεται ξεχωριστή δήλωση, και στη περίπτωση μου δεν είναι μύλος στο ομορο γήπεδο αλλά αποθήκη και στέγαστρο,  και ότι επίσης οι σταυλικές εγκαταστάσεις δεν πληρώνουν πρόστιμο αλλά παράβολο μόνο.

Link to comment
Share on other sites

lazoslarry

Μιλάει για ανεξάρτητο γήπεδο.

Στην δικιά σου περίπτωση είναι όμορο γήπεδο.

 

Δηλ. δεν θα μπορούσες να βάλεις σε μία δήλωση τους σταύλους που είναι "εδώ" και τον μύλο που εξυπηρετεί τους σταύλους να είναι σε ένα γήπεδο ανεξάρτητο, σε κάποια απόσταση.

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

.....και βρίσκεται σε ανεξάρτητο γήπεδο από την κτηνοτροφική εγκατάσταση, .......

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

karanus

  σε ευχαριστώ για την βοήθεια  και την άποψη σου, και θα συμφωνήσω στην άποψη περι του όμορου και θα προχωρήσω με μία δήλωση - σταυλικών εγκαταστάσεων - για τα δύο αγροτεμάχια και θα κάνω αναφορά μόνο στην τεχ.έκθεση.

 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.