Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

On 15/5/2018 at 12:29 ΜΜ, anvar said:

καλημέρα συνάδερφοι,  τελικά εκτός των δικαιολογητικών που αναφέρει στο αρθ 120 για την τακτοποίηση σταυλικών εγκαταστάσεων απαιτούνται και άλλα δικαιολογητικά? όπως κατοψεις, τομές, ε9, στατικό ελεγχο κλπ? 

τελικα ενα ενα εμφανίζονται τα ζητήματα. Το αγροτεμάχιο όπου βρίσκεται η εγκατάσταση  ανήκει σε Ο.Ε των γονιών , που είναι κτηνοτρόφοι ενώ η δήλωση οσδε στην κόρη που και αυτήν  είναι κτηνοτρόφος. Μπορεί την δήλωση να την κάνει και ο ενοικιαστής (κόρη) (αφού μου φέρει ενοικιαστήριο)? ή η εταιρία ή ο εκπρόσωπος της εταιρίας?(στην δευτερη περίπτωση δεν θα εχω δήλωση οσδε (στην επωνυμία της εταιρίας) . στην εγκύκλιο 4 του ν4178 αναφέρει πως μπορεί και ο ενοικιαστής να κάνει την αίτηση τακτοποίησης, εγω αυτό καταλαβαίνω. Σε σταυλικές εγκαταστάσεις καταθέτουμε και Ε9?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την τακτοποίηση δεν απαιτείται κάτι άλλο πέρα απο αυτά που αναφέρει ο ν4495.

Το Ε9 απαιτείτται αλλά δεν σε ενοχλεί σε κάτι.

Σε όλη την Ελλάδα έτσι είναι οι σταύλοι , σε παιδιά σε αδέρφια ,συζήγους και δεν συμαζεύεται.... (λόγω επιδοτήσεων).

Σε όποιον θέλεις μπορείς να την κάνεις την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, καλό καλοκαίρι να έχουμε.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικα με περίπτωση σταυλικής εγκατάστασης  μεταγενέστερης του 2011 για την οποία έχω στα χέρια μου ολα τα απαραίτητα δικαιολογιτικά που ορίζει το αρθρο (Αιτηση, Ε.Α.Ε. του 2017) και είμαι στην διαδικασία σύνταξης της Τ.Ε.

Μπορεί να τακτοποιηθει με το εν λόγω άρθρο ;

Αν όχι πως θα το αντιμετωπίζατε ;
Ευχαριστώ.



 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια

πως δηλωνω στο συστημα σταυλικη εγκατάσταση για να βγαλει τα 300 ευρω προστιμο  ?        ακυρο, το βρηκα

 

επισης τον σταυλο θα τον δηλωσει ο μισθωτης που ειναι αγροτης , τον δηλωνει στο οσδε και τον μισθωνει εδω και 10 χρονια . υπάρχει καποιο προβλημα ? πρεπει να βαλω και τον ιδιοκτητη στο συστημα ?

ξερουμε αν υπαρχει καποια εξαιρεση για δασικα ( δεν εχω παρει ακομη απαντηση απο το δασαρχειο ) γιατι γενικα καποιες φαρμες επιτρεπονται και στα δασικα.

Edited by koudoulis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συναγωνιστές αυθαίρετων πάσης φύσεως.

Θεωρώ ότι το θέμα της αδειοδότησης στάβλων είναι από τα πλέον ασαφή.

Λιαν επιεικώς η νομοθεσία η νομοθεσία είναι ένα ρδελομπού. Τριακόσιοι νόμοι, εγκύκλιοι κλπ κλπ.

Στην περίπτωση μας τώρα. Έχουμε έναν αυθαίρετο στάβλο από τσιμεντόπλιθες (το πρόχειρο πάει περίπατο)  360τμ

δηλωμένο στο οσδε όπου γίνεται εκτροφή από γελάδια. Δεν ξέρω το νούμερο ακριβώς, αύριο θα πάω να τα μετρήσω, θα πάρω δηλαδή την δήλωση οσδε στα χέρια μ. 

Ο πελάτης πήρε από την ένωση που κάνει τη δήλωση ένα χαρτί με δικαιολογητικά Τα  οποία είναι:

1,) Φωτο Α/Τ, 2) Τίτλοι, 3) Φωτο εγκατάσταης, 4)Φωτο Μητρώου κτηνοτροφικής εκμετάλλευσης 5)Τοπογραφικό με χαρτες και πίνακες

4056, 6)Χάρτες ΓΥΣ, 7) Αρχιτεκτονικά σχέδια και βεβαίωση στατικής επάρκειας (γελάει ο κοζμος),  8.) ο.α δηλαδή ρύθμιση 4495. 

Οπως κατάλαβα εγώ κάνω τα 5,7,8. Οκ ως εδώ. Το πρόβλημα είναι το περιβαλλοντικό. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς παίζει? Στον νόμο είδα

οτι αναλογα με την δυναμικότητα (<20 Ισοδυναμα νομίζω για αγελάδια) αν είσαι κατω απο κατηγορία Β γλιτώνεις την ΜΠΕ. 

Μου εκανε εντύπωση οτι στο χαρτί που μου έφερε δεν αναφέρεται πουθενά. Αν κάποιος εχει ασχοληθεί ας μας δώσει τα φώτα του. Εως τώρα έχω ασχοληθεί

μόνο με πρόχειρα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτη η εγκυκλιος, οπως τροποποιηθηκε και ξανατροποποιηθηκε

https://dasarxeio.com/2016/06/09/32148/

 

δες και τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση σταυλικών εγκαταστάσεων αποτελούμενη από πρόχειρο κατάλυμα βοοειδών από τσιμεντόλιθους και λαμαρίνα 500τ.μ..

Η εγκατάσταση αυτή είναι βρίσκεται μεταξύ δύο αγροτεμαχίων, το ένα του ιδιοκτήτη της εγκατάστασης και το άλλο δημόσιο και εν μέρη δασικό.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να το νοικιάσει το αγροτεμάχιο που δεν του ανήκει. Έχει πάρει τις απαιτούμενες εγκρίσεις από το δασαρχείο, έχει βγει απόφαση από τον δήμο για την ενοικίαση τέτοιων αγροτεμαχίων (διότι δεν είναι η μοναδική), αλλά για να προχωρήσει στη σύμβαση της ενοικίασης με τον δήμο, χρειάζεται να γίνει τακτοποίηση.

Η εγκατάσταση δηλώνετε στον ΟΣΔΕ και έχω και τον χάρτη (ο θεός να τον κάνει) από την δήλωση.

Τώρα για να τακτοποιήσει ο ενδιαφερόμενος τις σταβλικές εγκαταστάσεις μπορεί με 1 δήλωση ή πρέπει να κάνει 2;

Η εγκατάσταση είναι ενιαία αλλά η μισή είναι στο δικό του αγροτεμάχιο και η άλλη μισή στο δημοτικό.

Επίσης στον τύπο στατικού ελέγχου αν δεν βάλω κάτι δεν μπορώ να ανεβάσω δικαιολογητικά. Ο νόμος βέβαια στο άρθρο 120 δεν λέει κάτι για στατικό έλεγχο;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα παρόμοια περίπτωση , αλλά αφού χρειάζεται η τακτοποίηση για να υπογραφεί  η σύμβαση δεν βλέπω άλλο τρόπο απο τις δύο τακτοποιήσεις.

Για τα στατικά που γράφεις όταν θα προχωρήσεις σε άδεια λειτουργίας, εκεί θα σου ζητηθούν, δήλωση στατικής αντοχής μαζί βέβαια με τις τακτοποιήσεις που θα έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας συναδελφοι.

Σταβλική εγκατάσταση τακτοποίηση μερικά ερωτήματα:

1. Επικρατούσα χρήση τη βάζω?

2. Κατηγορία αυθαιρεσίας?

3. Τύπος στατικού ελέγχου - Μελέτη στατικής επάρκειας

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.