Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ναι, δικαιούται μειωτικου και χρεώνεται το ξεμπαζωμα με αναλυτικό. Για τη κατασκευή μήπως είναι υπόστεγο?  Οι πρόχειρες πάντως πρέπει να έχουν ασύνδετα υλικά.    Ανεβασε καλυτερα φωτό . 

EDIT απαντηση:

ΑΝ:

Λαμαρίνες είναι... "Κολώνες" και "οροφή"... =  στέγαστρο-κιόσκι => αρ.100.5  =>  ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ (και το πρόβλημα πάειειειε.....):smile:

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, Anton_civeng said:

Ναι, δικαιούται μειωτικου και χρεώνεται το ξεμπαζωμα με αναλυτικό. Για τη κατασκευή μήπως είναι υπόστεγο?  Οι πρόχειρες πάντως πρέπει να έχουν ασύνδετα υλικά.    Ανεβασε καλυτερα φωτό . 

Λαμαρίνες είναι... "Κολώνες" και "οροφή"... Και αυτό παίρνει μειωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Στην περίπτωση μου έχω μια οικοδομή με άδεια για πισίνα, άλλα στην αδεία  τη δείχνει σαν τσιμεντένια με διαστάσεις 8*4 =32 τ.μ και όγκου 57,6 κυβικά.

Στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε προκατασκευασμένη κεραμική πισίνα διαστάσεων 10,60*4,20= 44,5 τ.μ. και όγκου 47 κυβικών.

1) Στο πρόγραμμα ζητάει κυβικά άλλα  τώρα έχουμε λιγότερα, πρέπει να δηλωθεί όλοι σαν αυθαίρετη ή να υπολογίσω με τα παραπάνω τ.μ που έχω έναν υποτιθέμενο όγκο;

2) Η θέση της πισίνας είναι στην δια θέση που την έδειχνε η οικοδομική άδεια και το μόνο που διαφέρει είναι ότι στην αδεία την δείχνει 5 μέτρα από το σπίτι, ενώ είναι 7 μέτρα αυτό σημαίνει ότι έχει αλλάξει η θέσει της;

3) Ενώ έχω και άλλα αυθαίρετα στην οικοδομή μπορώ να βγάλω για την πισίνα αδεία νομιμοποίησης και να το δηλώσω στο 4495 μαζί με τα άλλα αυθαίρετα;

 Αυτό γίνεται επιλέγοντάς αντί ρύθμιση επιλέγω έκδοση άδεια νομιμοποίησης / έγκριση κατεδάφισης και μετά εκδίδω αδεία μικρής κλίμακας για νομιμοποίηση;

 Αυτή η διαδικασία έχει πρόστιμο ανέγερση και διατήρησης;

Edited by Pavlos33
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλήμερα,

Μπορούμε μια αυθαίρετη  πισίνα να την  υπολογίσουμε  με αναλυτικό προϋπολογισμό ή με κατά αποκοπή  σύμφωνα με τα τιμολόγια αγοράς?

Link to comment
Share on other sites

Αποσπάσματα για τον υπολογισμό παραβάσεων από το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ του Ν.4495/2017:

 

11.jpg

12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή βδομάδα!

Έχω περίπτωση με κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου σε εκτός σχεδίου και αλλαγή θέσης του κτηρίου. Καμία άλλη παράβαση.
Η αλλαγή θέσης του κτηρίου όμως τοποθέτησε τον ημιυπαίθριο χώρο εντός των πλαγίων αποστάσεων.
Το περνάω σαν παράβαση.
Το θέμα μου είναι αν είναι κατηγορία 4 ή 5.
Δεν υπερβαίνουμε τα μεγέθη κάλυψης δόμησης και ύψους αλλά έχουμε την παραβίαση πλαγίων εντός του 20%!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, domerg87 said:

Καλησπέρα και καλή βδομάδα!

Έχω περίπτωση με κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου σε εκτός σχεδίου και αλλαγή θέσης του κτηρίου. Καμία άλλη παράβαση.
Η αλλαγή θέσης του κτηρίου όμως τοποθέτησε τον ημιυπαίθριο χώρο εντός των πλαγίων αποστάσεων.
Το περνάω σαν παράβαση.
Το θέμα μου είναι αν είναι κατηγορία 4 ή 5.
Δεν υπερβαίνουμε τα μεγέθη κάλυψης δόμησης και ύψους αλλά έχουμε την παραβίαση πλαγίων εντός του 20%!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

υποθέτοντας ότι υπάρχει άδεια : το κλείσιμο του ημιυπαίθριου το βάζεις με υδ και παραβίαση Δ. (Για κάποιους και ΥΚ για το κομμάτι που είναι εντός Δ, δες το συνημμένο).

Εφόσον δεν παραβιάζεις τα ποσοστά 40-40-20 για δόμηση -κάλυψη-ύψος και με τις προϋποθέσεις της συγκεκριμένης παραγράφου είσαι κατ.4.

Δεν έχει σχέση με την κατηγορία το ποσοστό υπέρβαση του Δ.

Η αλλαγή θέσης του κτιρίου σε μη σύννομη θέση, δεν μπαίνει ως παράβαση.

 

 

μετακινηση κτιριου.pdf

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Ένας ισόγειος κλειστός χώρος στάθμευσης (ο οποίος άλλαξε χρήση σε κατοικία , σε κτίριο κατοικίας - μεζονέτα) εντός του περιγράμματος του κτιρίου θα προσμετρηθεί στη δόμηση για την εύρεση της κατηγορίας.?

**Δεδομένου ότι ο νόμος αναφέρει : "Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος ......., όπως σοφίτες, εσωτερικού εξώστες και πατάρια"

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.