Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφε.

Έχω καιρό να ασχοληθώ με αυθαίρετα αλλά αν θυμάμαι δεν ήταν έτσι όπως τα γράφεις.

Νομίζω πως: Ελέγχεις τα αυθαίρετα τετραγωνικά σε σχέση με τα μέγιστα πολεοδομικά μεγάλη τότε ή τώρα.. Δηλαδή στο παράδειγμά σου θα ήταν 220/280=78,60% => κατηγορία 5

STAY HOME

STAY SAFE

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, ni-di said:

Θέλω να ρωτήσω το εξης: έστω ότι έχουμε οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. και υπάρχει κτισμα με ο.α. με εμβαδό 150 τ.μ. Έστω ότι υπάρχει και αυθαίρετη προσθήκη κατ' έκταση 220 τ.μ. Για την επιλογή κατηγορίας κάνω τον έλεγχο: 220 τ.μ. < 1,40 Χ 200 τ.μ. = 280 τ.μ. άρα κατ. 4 ή 150 + 220 = 370 > 1,40 Χ 200 = 280 τ.μ. αρα κατ. 5; (αντίστοιχα θα γινει έλεγχος και για κάλυψη και υψος). Τα μεγέθη επιλέχθηκαν τυχαία σαν παράδειγμα. 

Γειά σου το 1,4 με το οποίο πολ/ζεις τι είναι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Γειά σου το 1,4 με το οποίο πολ/ζεις τι είναι ακριβώς;

Όταν λέει εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα μεγέθη,  Δεν εννοεί 1,40 Χ το μεγεθος; Ίσως το κατανοώ εγώ λάθος. Εν πάσει περιπτώσει πως είναι ο σωστός υπολογισμός για την κατηγορία αυθαιρετου;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ni-di said:

Όταν λέει εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα μεγέθη,  Δεν εννοεί 1,40 Χ το μεγεθος; Ίσως το κατανοώ εγώ λάθος. Εν πάσει περιπτώσει πως είναι ο σωστός υπολογισμός για την κατηγορία αυθαιρετου;

Δεν το κάνεις σωστά, συγκρίνεις τα αυθαίρετα (220 μ2 σύμφωνα με το παράδειγμά σου) με την επ. δόμηση (200 μ2) άρα 220/200 -> 110% άρα κατ.5.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, akis73 said:

Δεν το κάνεις σωστά, συγκρίνεις τα αυθαίρετα (220 μ2 σύμφωνα με το παράδειγμά σου) με την επ. δόμηση (200 μ2) άρα 220/200 -> 110% άρα κατ.5.

 

σ ευχαριστώ πολύ, στην ουσία ακριβώς όπως συγκρίνουμε για συντελεστές τετραγωνιδίων. είχα μπερδευτεί νόμιζα ότι για την κατηγορία αυθαιρέτου γίνεται με τον τρόπο που παρέθεσα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ni-di said:

Θέλω να ρωτήσω το εξής: έστω ότι έχουμε οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. και υπάρχει κτίσμα με ο.α. με εμβαδόν 150 τ.μ. Έστω ότι υπάρχει και αυθαίρετη προσθήκη κατ' έκταση 220 τ.μ. Για την επιλογή κατηγορίας κάνω τον έλεγχο: 220 τ.μ. < 1,40 Χ 200 τ.μ. = 280 τ.μ. άρα κατ. 4 ή 150 + 220 = 370 > 1,40 Χ 200 = 280 τ.μ. αρα κατ. 5; (αντίστοιχα θα γίνει έλεγχος και για κάλυψη και ύψος). Τα μεγέθη επιλέχθηκαν τυχαία σαν παράδειγμα. 

Επιβεβαιώνω την άποψη του συναδέλφου.

Καταρχήν δεν θέλουμε τα ερωτήματα να είναι τυχαίες υποθέσεις αλλά για λόγους ορθότερων απαντήσεων θέλουμε πραγματικές καταστάσεις. Οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τμ και αυθαίρετη δόμηση 220 τμ σημαίνει ότι για την εύρεση της κατηγορίας ελέγχεις το κλάσμα:  220/200=110% υπέρβαση δόμησης άρα >>>40% και κατευθείαν κατηγορία 5. Αρκεί ένας από τους παράγοντες δόμηση, κάλυψη, ύψος να βγει παραπάνω από το όριο σε πηγαίνει κατηγορία 5.

 

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο εντός σχεδίου με διαθήκη του 1955 (και αποδοχή το 1963) χωρίστηκε στην μέση, στο κοινό όριο των διαιρετών τμημάτων υπάρχει διαιρεμένη μια κατοικία προ του 1955, συγκεκριμένα η κατοικία έχει πλάτος 8 μέτρα  και από 4 μέτρα μοιράστηκαν στα δυο οικόπεδα.. Επί του ενός διαιρετού οικοπέδου μέχρι σήμερα με Ο.Α. του 1983 έγινε ακόμα μια διώροφη οικοδομή με χρήση κατοικιών (κάθε στάθμη 100 τ.μ.), η οποία έχει αυθαιρεσίες (Υ.Δ + Κατ.3 + Αναλ.). Επίσης εντός του ακινήτου υφίσταται και τρίτο κτίριο με χρήση αποθήκης 19 τ.μ. (<2,5 μ. ύψος) του 1969 (δεν το έδειξαν στην Ο.Α.).

Οι προβληματισμοί μου είναι ο εξής: 

1.      Η ισόγεια κατοικία προ του 1955 χωρίστηκε μόνο στα χαρτιά μέχρι σήμερα χωρίς εσωτερικό τοίχο - μεσοτοιχία, σήμερα βάσει κτιριοδομικού αρθ. 10 παρ.4. "Η κατασκευή μεσοτοίχων στα κτίρια απαγορεύεται", οπότε ξέμεινε..
Στο δια ταύτα, κατ.3 ιστιστ παράβαση κτιριοδομικού επειδή σήμερα δεν έχει μεσοτοιχία όπου θα μπορούσε να είχε προ κτιριοδομικού ?

2.      Η ίδια παλιά κατοικία με την ανέγερση της διώροφης χρησιμοποιήθηκε ως αποθήκη (με την ίδια εσωτ. διαρρύθμιση), πρώτη φορά στο Ε9 δηλώθηκε το 2016 ως αποθήκη, το συγκεκριμένο κτίριο δεν έχει ρεύμα με διακοπή στην ΔΕΗ περίπου το 1985 (μετά την κατασκευή της διώροφης).. Είναι σύννομη η αλλαγή χρήσης από κατοικία σε αποθήκη με αναλυτικό και δικαιολογητικό την διακοπής της ρευματοδότησης συν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ή συνεχίζει κατοικία ?

3.      Θεωρώντας ότι η ισόγεια αποθήκη (19 τ.μ. και ύψος <2,50μ) δεν μπορεί να πάει με κατ.3 + αναλ. (το δικό μου συμπέρασμα των όσων έχω διαβάσει). Μπορεί όμως να υπολογιστεί ως κατηγορία 1 με Υ.Δ + Υ.Κ. ως προ του 1975  λόγω κύριας χρήσης επί του οικοπέδου – κατοικίας (τ.μ. κατοικίας > 50%) ?

 

Link to comment
Share on other sites

πώς επιλέγεται η κατηγορία όταν έχουμε ΥΥ εντός του επιτρεπόμενου της περιοχής και άρα αναλυτικό?

Δλδ προσθήκη σοφίτας 3,1 μ ύψους, με επιτρεπόμενο περιοχής 32 μ

είναι 3,1/32 = 0,10 <  20%    ή   3,1*3 = 1,03 >> 40% όπου 3 το ύψος της ΟΙ που ανήκει η σοφίτα

ή επειδή υπολογίζεται με αναλυτικό δε λαμβάνεται υπόψιν η ΥΥ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να ελέγξεις αν πληρούνται τα κριτήρια για να είναι σοφίτα και να λάβει μειωτικό συντελεστή. Η σοφίτα για να λάβει μειωτικό θα πρέπει να πληροί σωρευτικά τα δυο κριτήρια του ορισμού στο άρθρο 2 ν. 4067/12 δηλαδή μη αυτοτελής χώρος και εντός του ύψους επικλινούς στέγης. Σοφίτα με ύψος 3,10 μ το πιθανότερο είναι να μην αποτελεί σοφίτα  σύμφωνα με τον ορισμό (αφού στέγες κατά ΓΟΚ 85 δεν επιτρέπονταν συνήθως με ύψος πάνω από 1,50 μ)  και να πρέπει να ληφθεί ως αυθαίρετος όροφος με ΥΔΚΧ χωρίς μειωτικό.

Η υπέρβαση ύψους σωστά το αναφέρεις ότι θα υπολογιστεί με αναλυτικό αφού δεν έχουμε υπέρβαση του μεγίστου  επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής. Για τον προσδιορισμό του τρίτου κριτηρίου εύρεσης κατηγορίας που αφορά το ύψος, η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να συγκρίνεις με το συνολικό ύψος, δηλαδή 3.10/32 μ. <20% οπότε σίγουρα το κριτήριο του ύψους δεν οδηγεί σε κατηγορία 5. Βλέπεις το κριτήριο της δόμησης αν οδηγεί σε υπέρβαση άνω το 40%.

ΥΓ Μια ερώτηση και από μένα. Το μέγιστο ύψος των 32 μ αφορά σημερινούς  όρους δόμησης στο κέντρο Αθήνας ή Θεσσαλονίκης ή παλαιότερους όρους δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.