Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδερφοι,

Το άρθρο 96 στην παράγραφο δ αναφέρει τα εξής:

"Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια." 

Αντιμετωπίζοντας μια μεζονέτα εντός σχεδίου με υπόγειο που μετατράπηκε σε κύριο χώρο, αναρωτιέμαι αν τα μέτρα αυτά υπολογίζονται στον υπολογισμό της κατηγορίας ή όχι. Ρωτώντας συναδέρφους διαπιστώνω ότι ο καθένας κάνει τα δικά του. Εγώ αντιλαμβάνομαι οτι ο νόμος εννοεί τα παράνομα υπόγεια, δηλαδή τους νέους υπόγειους χώρους και όχι την μετατροπή από β.χ. υπόγειας στάθμης σε κ..χ.

Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα του νόμου μάλλον είναι άστοχη αλλά φαίνεται να λέει "υπόγεια που δεν είναι αυτοτελή" (είναι πιο προφανές για τους εξώστες που αναφέρει και είναι εσωτερικοί που συνήθως δεν είναι αυτοτελείς). Με αυτή τη λογική αν ο κύριος χώρος που δημιουργήθηκε είναι αυτοτελής τότε μετράει.

Υποψιάζομαι ότι το αρχικό πνεύμα του νόμου έχει κατά νου κυρίως τα κοινόχρηστα μη αυτοτελή υπόγεια που έχουν πολλές πολυκατοικίες για πολλαπλές χρήσεις μηχανοστασίων και αποθήκευσης,

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Έχω οικοδομική άδεια με την οποία κατασκευάστηκαν δύο ανεξάρτητα, απομακρυσμένα κτίρια. Το ένα έχει μόνο κατοικίες. Το άλλο έχει ένα κατάστημα στο ισόγειο και μία κατοικία στον όροφο (το κατάστημα είναι μεγαλύτερο σε εμβαδόν της κατοικίας - αλλά μικρότερο του 50% της συνολικής δόμησης στο ακίνητο.

Η επικρατούσα χρήση πάει ανά κτίριο (άποψη δική μου) ή ανά οικοδομική άδεια (άποψη συναδέλφου)?

 

Link to comment
Share on other sites

α) «ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1: Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975:»

[εννοεί, σε όποια κτιρια απο τα πολλα που μπορει να εχει ενα οικοπεδο.

Και δεν εγραψαν "κτιριο",  ακριβως γιατι θα μπορουσαν να ειναι  τρια τα κτιρια και να δικαιουνταν μονον τα δυο, κι αν ελεγε "κτιριο"  θα τρεχαμε να βρουμε την γωνια.....  απο το διευρο, ενω τωρα καλυπτεται "και"  για τα "δυο" αλλά και το ενα, αφου στα "πολλα" περιεχεται και το ενα]

 

Προφανως το πας ανα κτιριο.

Και βεβαια,  αφου εχει γινει συσταση ΟΙ -πιθανον  και καθετων- τοτε εχεις εναν ακομα λογο να πας ανα κτιριο.

Αλλά,  και  αν   ακομα δεν εχει γινει  τυπικη συσταση  καθετης,

παλι υπαρχει "ατελης" συσταση καθετης για καθε κτιριο, αφου αυτο αποτελει ξεχωριστο κτισμα με "αποκλειστικη χρηση  επι συγκεκριμενου τμηματος του οικοπεδου"  εκει που αυτο "παταει" και με ποσοστα εξ αδιαιρετου εχει τα συνολικα που ανηκουν σε όλα τα διαμερισματα του κτίσματος αυτού..

Οπότε, παλι,  καθε κτισμα θεωρειται ολοκληρο  σαν  ανεξαρτητο, αλλως να φωναξουμε το καταστημα να συμμετασχει στις δαπανες μονωσης της ταρατσας της αλλης οικοδομης...ή το αντιστροφο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ!

Και εδώ έρχεται λοιπόν το ζουμί. Δεν έχω σύσταση (ούτε καθέτων και προφανώς ούτε οριζοντίων). Άρα κανονικά θα πρέπει να κάνω μία δήλωση υπαγωγής.

Ωστόσο, με βάση αυτά που προείπες (και που συμφωνώ) στο ένα κτίριο επικρατούσα χρήση είναι η κατοικία και στο άλλο η εμπορική.

Άρα στην ίδια δήλωση θα έχω και κατηγορία 1 (για την οικοδομή με επικρατούσα κατοικία) και κατηγορία 2 (για την οικοδομή με επικρατούσα εμπορική).

 

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

χωρις συσταση...εδω και "αιωνες".......του αρεσει φαινεται να πληρωνει ΕΝΦΙΑ στα μικτα τμ

και πώς δηλωνει το ΕΚ???

[ξαναδες τα....δες το Ε9]

κατα τα λοιπα ο νομος οριζει τι γινεται αν εχει γινει συσταση ΟΙ

Προφανως επιτρεπει και εάν δεν εχει γινει συσταση ΟΙ

Οικοπεδο ειναι ή γηπεδο?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα, τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι.... Πόσους και πόσους δεν έχω συμβουλεύσει να κάνουν επιτέλους σύσταση για όλα αυτά τα γαμ....κα που πληρώνουν.... Το τί και πώς το δηλώνουν δε στο Ε9 είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.... Να ναι καλά όσοι τους τα κάνουν.... Και το κακό είναι ότι πολλοί έχουν όντως άγνοια του "προβλήματος" και τυφλή εμπιστοσύνη στους παντογνώστες φωστήρες, στους οποίους τα σκάνε κανονικά και αδιαμαρτύρητα.... Προσγείωση τώρα....

Οικόπεδο το συγκεκριμένο για το οποίο συζητάμε.

Αν και έχω και μια αντίστοιχη περίπτωση γηπέδου που όμως η άδεια είναι του 2006. Προφανώς το αναφέρεις σε σχέση με τις κάθετες στα εκτός???

Link to comment
Share on other sites

"Αν και έχω και μια αντίστοιχη περίπτωση γηπέδου που όμως η άδεια είναι του 2006. Προφανώς το αναφέρεις σε σχέση με τις κάθετες στα εκτός?"

ναι, ως προς το θεμα της συστασης καθετων, με το 98/1

Κατα τα λοιπα,  επι του αρχικου ερωτήματος,

εγω θα τα επαιρνα   ανα οικοδομη.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pk10gr said:

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Έχω οικοδομική άδεια με την οποία κατασκευάστηκαν δύο ανεξάρτητα, απομακρυσμένα κτίρια. Το ένα έχει μόνο κατοικίες. Το άλλο έχει ένα κατάστημα στο ισόγειο και μία κατοικία στον όροφο (το κατάστημα είναι μεγαλύτερο σε εμβαδόν της κατοικίας - αλλά μικρότερο του 50% της συνολικής δόμησης στο ακίνητο.

Η επικρατούσα χρήση πάει ανά κτίριο (άποψη δική μου) ή ανά οικοδομική άδεια (άποψη συναδέλφου)?

 

Κατά τη γνώμη μου,  στην σελίδα της δήλωσης (αρχική) εκεί που γράφει επικρατούσα χρήση, θα βάλεις κατοικία (άλλη κατοικία).

Στο ένα ΦΚ θα έχεις  είδος χρήσης "άλλη κατοικία" ή κ.Κ.Μ) κατηγορία 1 διότι έχεις επικρατούσα χρήση κτιρίου κατοικία, αν οι αυθαίρετες κατασκευές έγιναν προ 9/6/75)) και στο άλλο κτίριο κατηγορία 2 ή σε όποια άλλη ανήκει, με είδος χρήσης στο σύστημα του ΤΕΕ,  "υπηρεσίες".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.