Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Έχω περίπτωση που έχω μικρή υπέρβαση κάλυψης <20% της επιτρεπόμενης και έχω και ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο που έχει γίνει διαμέρισμα.
Το δεύτερο υπολογίζεται ως υπέρβαση κάλυψης αν είναι εκτός του νομίμου περιγράμματος;
Επίσης αν έχει παραβίαση πλαγίων αποστάσεων μπαίνει στην κατηγορία 5;
Αν ναι, μπαίνει μόνο αυτό το φύλλο καταγραφής ή συμπαρασύρει όλο το ακίνητο;
Να τονίσω πως ακόμα και με το εν λόγω υπόγειο έχω υπέρβαση δόμησης <40%!

Καλό κουράγιο σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι είναι εκτός νομίμου περιγράμματος παίρνει υπέρβαση κάλυψης. Η παραβίαση πλαγίων αποστάσεων δεν σε υποχρεώνει να πας κατηγορία 5. Πρέπει να κάνεις τον έλεγχο 40-40-20. Μάλλον μπερδεύεσαι με την παραβίαση προκηπίου. Αυθαιρεσία εντός προκηπίου πράγματι υπάγεται στην κατηγορία 5 και είναι η μόνη περίπτωση που μπορούν να συνυπάρχουν στην ίδια δήλωση κατηγορίες 4 και 5. Βάζεις κατηγορία 5 μόνο το ΦΚ με το τμήμα εντός προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι πως μπορεί να έχει υπόλοιπο κάλυψης και να μην το είχε εξαντλήσει τότε. Σε αυτή τη περίπτωση μπορώ να το αναφέρω και να βάλω χωρίς υπέρβαση κάλυψης, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης. Αυτό είναι ένα λάθος που γινόταν συχνά στην αρχή των αυθαιρετονόμων αλλά πλέον έχει ξεκαθαριστεί. Όπως δεν έχει σημασία και αν έχει υπολειπόμενη δόμηση και ότι δεν καλύπτεται από άδεια το υπολογίζουμε σαν αυθαίρετο. Ότι, λοιπόν βρίσκεται εκτός του περιγράμματος της άδειας θα πάρει και υπέρβαση κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Σε οικόπεδο  εντός οικισμού που χτίζει 400 τ.μ. , πρόκειται να γίνει τακτοποίηση οριζόντιας ιδιοκτησίας (αυθαίρετη προσθήκη ορόφου 52 τ.μ.). Η νόμιμη επιφάνεια της ο.ι. σύμφωνα με την άδεια είναι 95 τ.μ. , σύμφωνα όμως με την σύσταση τα χιλ. που αναλογούν σε αυτήν είναι 117. Προφανώς δεν μπορώ να υπολογίσω την υπέρβαση δόμησης πολλαπλασιάζοντας τα χιλιοστά με την επιτρεπόμενη δόμηση  γιατί προκύπτει επιφάνεια μικρότερη από αυτήν της άδειας, αλλά είναι σωστό να συγκρίνω την επιτρεπόμενη με το εμβαδόν της άδειας για να υπολογίσω της υπέρβαση δόμησης και την κατηγορία στην οποία ανήκει το αυθαίρετο; Έχει δοθεί κάπου τέτοια διευκρίνιση;

 

Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/13 ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 
Συναδελφοι σε υπαγωγη που πληρωνεται με δοσεις, 
1. μπορω να την οριστικοποιησω σημερα;
2. μπορω να μειωσω την ΤΖ που εχει μειωθει απο τοτε που πληρωθηκε το παραβολο;
3. μπορω ν αλλαξω την κατηγορια απο 4 που ηταν σε 5 (λαθος υπολογισμος στον παρονομαστη);

4. Τι εννοεί ο "καλλιτέχνης" με την φράση ότι μικρές παραβάσεις που σήμερα είναι κατά. 5 θα μπορούσαν να πάνε κατ. 4;              ευχαριστω
 

Link to comment
Share on other sites

MARYKAL

1. ναι αρκεί να έχει εξοφλήσει πάνω από το 30% του προστίμου

2. όχι κρατάς την Τ.Ζ. που ίσχυε στις 28.07.2011 (ν. 4178/2013, άρθρο 18 παρ. 1)

3. ναί αλλά γρήγορα  ... επικίνδυνα λάθη στην τρέχουσα περίοδο...

4. δεν κατάλαβα τίποτα... πού τα λέει αυτά ???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

MARYKAL

1. ναι αρκεί να έχει εξοφλήσει πάνω από το 30% του προστίμου

2. όχι κρατάς την Τ.Ζ. που ίσχυε στις 28.07.2011 (ν. 4178/2013, άρθρο 18 παρ. 1)

3. ναί αλλά γρήγορα  ... επικίνδυνα λάθη στην τρέχουσα περίοδο...

4. δεν κατάλαβα τίποτα... πού τα λέει αυτά ???

Αφορά σε ισόγειο κλειστό γκαραζ-Ο.Ι 50 μ2 που έγινε ανεξάρτητη κατοικία, για ιδιοκτήτη που έχει και άλλες ενα διαμερισμα στην πολυκατοικία. Η πληροφόρηση ήταν ότι είναι παρακολουθημακαι είχαν προστεθεί όλα τα χιλιοστά του ιδιοκτήτη. Τώρα που έχει σχεδόν εξοφλήσει, τις δόσεις, με πήρε τηλ και μου έστειλε συμβολαιο, όπου φαίνεται με 20 χιλιοστά. Γενικά αδιαφορος ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Έχω περίπτωση κατασκευής κτηρίου πριν το 1975.
Το κτήριο αποτελείται από ισόγειο με καταστήματα και όροφο από ένα διαμέρισμα.
Στο ισόγειο υπάρχουν τρία καταστήματα και το συνολικό εμβαδόν υπερβαίνει αυτό του ορόφου που είναι διαμέρισμα.
Στο κτήριο έχει συσταθεί οριζόντια.

Το πρόβλημά μου είναι ότι τα ισόγεια καταστήματα πρέπει να τα περάσω κατηγορία 2 και προ του 1982, αφού δεν είναι κατοικία ούτε η επικρατούσα χρήση του κτηρίου δεν είναι κατοικίες, σωστά;

Και εννοείται τον όροφο που είναι κατοικία μπορώ να το περάσω με κατηγορία 1 αφού είναι κατοικία προ 1975.

Συμφωνείτε με τα παραπάνω ή μήπως υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω και μπορώ να περάσω και τα ισόγεια καταστήματα ως κατηγορία 1;
Προφανώς περνάω χωριστές δηλώσεις για την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία, σωστά;

Να σημειώσω πως στο κτήριο οι ιδιοκτήτες είναι κοινοί με ίδια ποσοστά στην κάθε οριζόντια ιδιοκτησία!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.