Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

δηλαδή πιστεύεις συν/φε teo2, ότι αυτό το εύλογο ερώτημα σου, να μην το σκέφτηκαν οι σοφοί, που συνέταξαν τις επεξηγήσεις του Ν και αποφάνθηκαν όπως αποφάνθηκαν 

1 ώρα πριν, teo2 said:

.... ότι βάζουμε ΟΧΙ στην Ο.Α. από την στιγμή που θα προκύψει μη άρτιο και οικοδομήσιμο παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στη σχετική Ο.Α.

 Εμείς οι μικροί ... σαν τι περιμένεις να σου απαντήσουμε! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ακυρώνουμε κανένα δημόσιο έγγραφο! Ούτε έχουμε τέτοια εξουσιοδότηση, ούτε μπορούμε, ούτε είναι δική μας αρμοδιότητα!

Απλώς και μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου των αυθαιρεσιών λαμβάνουμε υπόψη μας αυτόν τον συντελεστή! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...  

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν ακυρώνουμε κανένα δημόσιο έγγραφο! Ούτε έχουμε τέτοια εξουσιοδότηση, ούτε μπορούμε, ούτε είναι δική μας αρμοδιότητα!

Απλώς και μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου των αυθαιρεσιών λαμβάνουμε υπόψη μας αυτόν τον συντελεστή! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...  

Αν το βάλω χωρίς Ο.Α. θα το δεχτεί το σύστημα Κατηγορία 4?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να το βάλω με Ο.Α. και να χρεώσω όλα τα τετραγωνικά της Ο.Α. για να βγει το πρόστιμο και να αναφέρω στην Τ. Ε. το όλο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teo2 said:

Αν το βάλω χωρίς Ο.Α. θα το δεχτεί το σύστημα Κατηγορία 4?

όχι

 

1 hour ago, teo2 said:

Λογικά θα πρέπει να το βάλω με Ο.Α. και να χρεώσω όλα τα τετραγωνικά της Ο.Α. για να βγει το πρόστιμο και να αναφέρω στην Τ. Ε. το όλο θέμα?

σε μη άρτιο υποχρεωτικά χωρίς άδεια, γαι τα τετραγωνικά οι απόψεις διίστανται αν το θεωρούμε όλο αυθαίρετο ή αν βάζουμε μόνο τα έξτρα τετραγωνικά (δλδ αν το "Θεωρείται ....." του παραρτήματος αναφέρεται μόνο στο τελευταίο μπούλετ ή κ στα 3, γνώμη μου είναι ότι πάει κ στα 3 λόγω ορισμού των έξτρα ως "καθ΄υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους κ θέσης" που δεν κολλάει μόνο στο 3ο (αρκεί μόνο η θέση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, teo2 said:

Αν το βάλω χωρίς Ο.Α. θα το δεχτεί το σύστημα Κατηγορία 4?

Σωστά σου απάντησε ο φίλτατος zazeng...

1 ώρα πριν, teo2 said:

Λογικά θα πρέπει να το βάλω με Ο.Α. και να χρεώσω όλα τα τετραγωνικά της Ο.Α. για να βγει το πρόστιμο και να αναφέρω στην Τ. Ε. το όλο θέμα?

Εγώ ακριβώς έτσι θα το έκανα! Με ΟΑ, τα πάντα είναι αυθαίρετα, νέο εξαρτημένο τοπογραφικό και αναλυτική τεχνική έκθεση με επεξήγηση όλων. 

Υ.Γ. Προσοχή στους συντελεστές των υπερβάσεων, διότι μπορεί να σε στέλνουν κατηγορία 5...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σωστά σου απάντησε ο φίλτατος zazeng...

Εγώ ακριβώς έτσι θα το έκανα! Με ΟΑ, τα πάντα είναι αυθαίρετα, νέο εξαρτημένο τοπογραφικό και αναλυτική τεχνική έκθεση με επεξήγηση όλων. 

Υ.Γ. Προσοχή στους συντελεστές των υπερβάσεων, διότι μπορεί να σε στέλνουν κατηγορία 5...

Ευτυχώς με το ΦΕΚ 138Δ/81 έχω 400 μ2 δόμηση και θα συγκρίνω με αυτά της Ο.Α. (102.00 μ2 το σύνολο των αυθαιρέτων με Ο.Α.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε ποια κατηγορια θα το βάλω και πως δηλώνω τα παρακατω;
Εχω νόμιμο κτήριο μεζονέτα με άδεια το 2006.
  1. αλλαγή περιγράμματος, αλλαγή διαστάσεων εξωστών και παραθύρων, διαμόρφωση ακάλυπτου...κατηγορία 3
  2. παρόλο που ΔΕΝ εχω υπέρβαση δόμησης (είχε υπολογιστεί κατά λάθος παραπάνω τμ στην άδεια κατά 0,84τμ) εχω λόγο αλλαγής περιγράμματος υπέρβαση κάλυψης κατά 0,42 και ειμαι εντός δ πλάγιον αποστάσεών κατά 0,42τμ.... τι κατηγορία το βάζω ;; αν βάλω κατηγορία 4 δεν το δέχεται το σύστημα μόνο για κάλυψη και δ. (μήπως καλύπτομαι με κατ 3 περ. ιειε υπέρβαση ως 5%)
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2022 at 8:05 ΜΜ, gio said:
παρόλο που ΔΕΝ εχω υπέρβαση δόμησης (είχε υπολογιστεί κατά λάθος παραπάνω τμ στην άδεια κατά 0,84τμ) εχω λόγο αλλαγής περιγράμματος υπέρβαση κάλυψης κατά 0,42 και ειμαι εντός δ πλάγιον αποστάσεών κατά 0,42τμ.

Δεν έχει σημασία που έχεις περιθώριο δόμησης. Το τμήμα εντός δ είναι υπέρβαση δόμησης.

Παράθεση

(μήπως καλύπτομαι με κατ 3 περ. ιειε υπέρβαση ως 5%)

Το 5% αναφέρεται σε διαστάσεις, ενώ το στοιχείο που δίνεις είναι επιφάνεια.

Edited by Ψηφομάχος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Θα χρειαστώ τις απόψεις σας για την εξής περίπτωση:

Κάθετη ιδιοκτησία (υπόγειο, ισόγειο, 1ος όροφος, 2ος όροφος) με ποσοστό συνιδιοκτησίας 40,89% επί συνολικού οικοπέδου 600,30 τμ δομήθηκε αρχικά με ΟΑ του Μαρτίου του 2000, η οποία αναθεωρήθηκε τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους.

Οι αυθαιρεσίες της κάθετης ιδιοκτησίας είναι οι εξής:

  1. Μετατροπή ημιυπαίθριου χώρου σε κατοικία στον 2ο όροφο
  2. Αλλαγή χρήσης τμήματος υπογείου απο βοηθητική σε κύρια
  3. Αλλαγή διαστάσεων κάποιων ανοιγμάτων
  4. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις στον 1ο και 2ο όροφο
  5. Διάνοιξη νέων ανοιγμάτων τα οποία δεν προβλέπονταν στην αναθεωρημένη ΟΑ
  6. Μη διάνοιξη κάποιων ανοιγμάτων που προβλέπονταν στα εγκεκριμένα σχέδια της αναθεωρημένης ΟΑ

Η επιλογή κατηγορίας για τις 2 πρώτες περιπτώσεις είναι η κατ. 4.

Η επιλογή για τις περιπτώσεις 3 και 4 είναι η κατ. 3 με κλικάρισμα στο κουτί των λοιπών παραβάσεων και την αναγραφή του αριθμού 2.

Η περίπτωση 5 είναι Πολεοδομική Παράβαση (ΠΠ). Πώς αναφέρεται στο ΦΚ?

Η περίπτωση 6 ως τι αντιμετωπίζεται?

Αναμένω τα σχόλιά σας

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.