Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στην Κατηγορία 1 άλλαξε το ''...σε κτήρια με αποκλειστική χρήση κατοικία...''

και έγινε ''...σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία...'' όπως είχε διευκρινιστεί με την εγκ. 4

 

Συνεπώς υπαγωγή καταστήματος (ανεξ. οριζόντια) σε ισόγειο πολυκατοικίας, θα πάει Κατ. 1?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αναφέρει ειδικά αν πρεπει η αυθαιρεσία να έχει χρήση κατοικία για να παει στην κατ 1, ωστόσο καλύτερα να περιμένουμε γιατί στις παλιές εγκυκλίους το είχαν αναφέρει ότι δε γίνεται περα απο κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι, έχει "βελτιωθεί" ο νέος νόμος έναντι του παλιού στο σημείο αυτό....

Θα μπορούν σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία, με δήλωση ανά ΟΙ, να ρυθμιστούν ως Κατηγορία 1 και χώροι που δεν είναι κατοικία (π.χ. κατάστημα κ.λπ.)...., ό,τι "παπαριά" και να πουν οι επερχόμενες εγκύκλιοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε 

κατά την διατύπωση του  άρθρου σήμερα μπορεί

Νομίζω όμως και στην εγκύκλιο που είχε γίνει επικρατούσα, από κατώ το απαγόρευε.

Για αυτό είπα να περιμένουμε. Με βαση τη διατυπωση σημερα εχεις δδικιο δε λεει πουθενα οτι η αυθαιρετη κατασκευη  πρεπει να είναι κατοικία,

Βεβαια λανθασμενα δεν αναφερουν και την αλλαγη χρησης απο βοηθητικη σε κυρια χρηση στην αρχη του αρθρου

Οπως και λογικα δεν υφισταται αλλαγη χρησης προ 1985 απο κυρια σε κυρια (καταστημα, κατοικια) και δεν χρειάζεται να υπαχθεί

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα συνάδερφοι. Η παρούσα παράγραφος με έχει προβληματίσει αρκετά. Πως θα κάνουμε έλεγχο αν ανήκει ένα ακίνητο στην Κατηγορία 4 αυθαιρέτων;

(Καταρχάς απαιτείται η ύπαρξη οικοδομικής αδείας; )

Εγώ καταλαβαίνω ότι ελέγχουμε αν το ακίνητο ανήκει σε κάποια από τις εξής τέσσερις περιπτώσεις:

 

1. Αν οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους είναι μικρότερες του 20% των επιτρεπόμενων από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα ή κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας. (Ανεξαρτήτως αν το ακίνητο έχει οικοδομική άδεια; )

 

2Αν οι υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης είναι μικρότερες του 40% και του ύψους μικρότερη του 20% των επιτρεπόμενων από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα ή κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας με τον περιορισμό των 250 μ2 ανά κατοικία κτλ. (Ανεξαρτήτως αν το ακίνητο έχει οικοδομική άδεια??? - Συνυπολογίζω επιφάνειες που έχουν νομιμοποιηθεί με παλαιότερους νόμους. Δεν συνυπολογίζονται υπόγεια, σοφίτες, πατάρια που δεν είναι αυτοτελή. Δεν συνυπολογίζονται Η.Χ. που έχουν νομιμοποιηθεί με παλαιότερους νόμους μ/έχρι ποσοστό 80% της επιτρεπόμενης δόμησης και κάλυψης;

 

3. Αλλαγή χρήσης εντός σχεδίου σε επιτρεπόμενη χρήση.

 

4. Κατασκευές σε Η.Χ. (εννοεί το κλείσιμο ημιυπαιθρίων; )  σε εκτός σχεδίου περιοχές (δηλαδή για τις εντός δεν ισχύει; ) με χρήση σύμφωνη με τις ισχύουσες στην περιοχή με υπερβάσεις μικρότερες του 60% της επιτρεπόμενης δόμησης και κάλυψης.

 

Και εμένα με προβλημάτισαν αυτά που αναφέρεις και προσθέτω κάτι ακόμα:

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυ-
θαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυ-
θαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 
3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013. Δεν 
συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος 
του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ-
γούν  αυτοτελείς  χώρους,  όπως  σοφίτες,  εσωτερικοί 
εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολο-
γίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολε-
οδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προ-
ϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 
3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013,      
 
Οι ημιυπαίθριοι που αναφέρει εδώ (80%) αφορούν μόνο για τα εντός σχεδίου, σε συνέχεια της πρότασης πιο επάνω, η αναφέρεται και στους εκτός σχεδίου. Αν αναφέρεται και στους εκτός σχεδίου τότε το 60% που αναφέρει πιο κάτω (για τους εκτός σχεδίου) ,ίσως να μην εννοεί κλείσιμο ημιυπαιθρίων , αλλά να εννοεί κατασκευή ημιυπαιθρίων.
Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την επιλογή της κατηγορίας, εάν έχω τοποθέτηση κτηρίου εντός πλάγιων αποστάσεων, χωρίς κάποια ΥΔ επέκτασης, τα τ.μ. αυτά θα μετρήσουν στον έλεγχο 20-20-20 ή 40-40-20 ?

Επίσης, σε εκτός σχεδίου, αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση υπογείου με βοηθητική χρήση, μετράει για τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

αρθρο  96

α) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1:
Αυθαίρετες

[χωρις καμμια εξαιρεση  ούτε αλλη  διακριση]

κατασκευές σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975: Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες είχαν ολοκληρωθεί πριν από τις 9.6.1975 με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου. Για την υπαγωγή υποβάλλονται τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄, δ΄, ε΄, και ζ΄ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, η υπα- γωγή στις διατάξεις του παρόντος υποβάλλεται υποχρε- ωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία. Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποι- ήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά τις 9.6.1975 τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 2, 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση και το χρόνο κατασκευής.

 

δλδ απο ενα κτιριο με 3 οροφους καταστηματα και 2 οροφους κατοικιες δεν μπαινει στα προ 75  τιποτε.

ενω ενα κτιριο με 2 οροφους καταστηματα και 3 οροφους κατοικιες, μπαινει σε προ 75  ολοκληρο.

 

Συμφωνώ με τον κανα  και τον ιασονα

 

αυτη η "ρητρα¨" οτι πρεπει να ειναι " σε κατοικια"  η αυθαιρεσια, υπηρχε μονον στην εγκυκλιο 4....και ειχαμε τοτε αμφιβολιες για το κατα ποσο αυτη η εγκυκλιος ηταν "ισχυρη"

Αφου ομως αποδεχτηκαμε  αυτο  που συμπληρωσε το "επικρατουσα",  που εβαζε απο μονη της η εγκυκλιος, 

αναγκαστικα οφειλαμε να αποδεχτουμε και το υπολοιπο της προτασης  "πλην κατοικιας"  που εγραφε η εγκυκλιος 

και οχι να "παρουμε" με το ετσι θελω τα μισα  που  "μας συνεφεραν"

 

Αφου απο την εγκ. 4 περασαν στο νομο την "μιση" εγκυκλιο....και  δεν εγραψαν οτι απαιτειται να ειναι "κατοικια"

 

αρα,  προφανως  δεν ηθελαν να ισχυει η υπολοιπη εγκυκλιος......

 

[εγω δξ απο λαθη στο  κοπυ πειστ...χα] :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την επιλογή της κατηγορίας, εάν έχω τοποθέτηση κτηρίου εντός πλάγιων αποστάσεων, χωρίς κάποια ΥΔ επέκτασης, τα τ.μ. αυτά θα μετρήσουν στον έλεγχο 20-20-20 ή 40-40-20 ?

Επίσης, σε εκτός σχεδίου, αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση υπογείου με βοηθητική χρήση, μετράει για τον έλεγχο?

Εγώ σαν μια πρώτη απάντηση θα έλεγα , ότι πρέπι να μετρήσουν. Γιατί η αυθαιρεσία έχει να κάνει με "κάλυψη" υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου , που είναι η επιφάνεια που βρίσκεται μέσα στο Δ. Εαν έχω καταλάβει καλά την ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.