Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Γειά σας!  Ήθελα να ρωτήσω αν η κατασκευή WC εντός του νόμιμου περιγράματος του κτιρίου είναι αυθαιρεσία που πρέπει να δηλωθεί. Αν ναι, τι κατηγορία είναι;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φωταγωγός που έπεσε πλάκα και ενσωματώθηκε σε διαμέρισμα σε όλους τους ορόφους.

Στην άδεια η θεώρηση κατόπιν αυτοψίας ελέγχου σκελετού είναι 11/1982.

Τελικός έλεγχος αποπεράτωσης είναι 03/1983.

Στο Ε9 αναφέρεται χρονολογία κατασκευής 1982 αλλά δεν αναφέρονται τα επιπλέον μέτρα του φωταγωγού.

1. Μπορεί να μπει κατηγορία 2? 

2. Συναίνεση δεν απαιτείται εφόσον είναι σε όλους τους ορόφους η αυθαιρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .

 

σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που έχει αυθαίρετη κατοικία και αποθήκες ολα εξ ολοκλήρου αυθαίρετα κατηγορίας 5;...  σε ένα ισόγειο κτίσμα μέσα στο αγροτεμάχιο ο ιδιοκτήτης το δουλεύει   και θέλει να το τακτοποίηση σαν κατάστημα εμβαδού 16 τ.μ. ( η χρηση επιτρέπεται στην περιοχή). γίνεται να το τακτοποιήσω σαν κατάστημα-υπηρεσίες να το βάλω 1φ.κ κατηγορία 5 με υ.δ. κ.χ 16 τ.μ. και αλλαγή χρήσης; σωστά;

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!  Ήθελα να ρωτήσω αν η κατασκευή WC εντός του νόμιμου περιγράματος του κτιρίου είναι αυθαιρεσία που πρέπει να δηλωθεί. Αν ναι, τι κατηγορία είναι;

Eσωτερικες διαρυθμισεις δεν αποτελουν παραβαση αλλα θα κανεις ενημερωση φακελου στην ταυτοτητα αρθ.100.14

 

Φωταγωγός που έπεσε πλάκα και ενσωματώθηκε σε διαμέρισμα σε όλους τους ορόφους.

Στην άδεια η θεώρηση κατόπιν αυτοψίας ελέγχου σκελετού είναι 11/1982.

Τελικός έλεγχος αποπεράτωσης είναι 03/1983.

Στο Ε9 αναφέρεται χρονολογία κατασκευής 1982 αλλά δεν αναφέρονται τα επιπλέον μέτρα του φωταγωγού.

1. Μπορεί να μπει κατηγορία 2? 

2. Συναίνεση δεν απαιτείται εφόσον είναι σε όλους τους ορόφους η αυθαιρεσία?

ναι

ναι

να διορθωσει το Ε9 με τα σωστα μετρα

 

Γεια σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .

 

σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που έχει αυθαίρετη κατοικία και αποθήκες ολα εξ ολοκλήρου αυθαίρετα κατηγορίας 5;...  σε ένα ισόγειο κτίσμα μέσα στο αγροτεμάχιο ο ιδιοκτήτης το δουλεύει   και θέλει να το τακτοποίηση σαν κατάστημα εμβαδού 16 τ.μ. ( η χρηση επιτρέπεται στην περιοχή). γίνεται να το τακτοποιήσω σαν κατάστημα-υπηρεσίες να το βάλω 1φ.κ κατηγορία 5 με υ.δ. κ.χ 16 τ.μ. και αλλαγή χρήσης; σωστά;

ευχαριστώ 

αυτη τη στιγμη το συστημα δεν παιρνει κατ.4 και χωρις οα. Περιμενεις μηπως αλλαξει κατι με τη νεα τροποποιηση

η αλλαγη χρησης εχει νοημα αν εχεις αδεια για μια χρηση και αυτο αλλαξε

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας, 

εχω περιπτωση  τακτοποιησης στην οποια βαζοντας ενα φ.κ για λοιπες παραβασεις αναλυτικου και εξωτ. αποθηκης,  κατηγορια 4 και ενα φ.κ με υπερβαση καλυψης κυριων χωρων , κατηγορια 4 μου βγαζει οτι χρειαζονται 13 αρχεια.
Μετα διαπιστωθηκε οτι δεν πραγματοποιηθηκε η δευσμευση χωρου παρκινγκ οποτε κανω αλλο ενα φ.κ κλικαρωντας τη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης , κατηγορια 4 και τα απαιτουμενα αρχεια γινονται 6 ... 
κανω καποιο λαθος ; γιατι δεν μου φαινεται σωστο να μειωνονται τα αρχεια

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με οικ. άδεια και υπερβάσεις δόμησης κατηγορίας 4 υπάρχουν και λοιπές παραβάσεις συνολικού προϋπολογισμού κάτω από 15000€, τις οποίες έχω τσουβαλιάσει όλες μαζί σε ένα φύλλο καταγραφής όπου τις δηλώνω ως μία λοιπή παράβαση κατηγορίας 4. Μία από αυτές όμως αποτελεί την μείωση της υποχρεωτικής φύτευσης στο προκήπιο σε ποσοστό άνω του 20% (που δεν καλύπτεται με κατηγορία 3), η οποία θα πρέπει κι αυτή να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση. Μπορεί όμως να συνυπολογιστεί στο ίδιο φύλλο καταγραφής με τις υπόλοιπες πολεοδομικές παραβάσεις ως κατηγορία 4 ή επειδή είναι στο προκήπιο θα θεωρηθεί κατηγορία 5, άρα θα χρεωθεί ως μία επιπλέον λοιπή παράβαση σε άλλο φύλλο καταγραφής? Θεωρείται "κατασκευή" η τσιμεντόστρωση του ακάλυπτου χώρου στο προκήπιο? Κατ' εμέ μάλλον όχι, θα με ενδιέφερε όμως και η γνώμη σας. Κι αν την θεωρήσουμε ως "κατασκευή", μήπως μπορούν τότε να πάνε όλες οι λοιπές παραβάσεις κατηγορία 5 για να μην γίνει νέο φύλλο καταγραφής και αυξηθεί το πρόστιμο κατά 200€ (έχει υπολογιστεί η έκπτωση του Α εξαμήνου στα 250€, η οποία ισχύει ακόμα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΤΕΕ)?

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2018 at 6:03 ΜΜ, petremis said:

Καλησπερα σας, 

εχω περιπτωση  τακτοποιησης στην οποια βαζοντας ενα φ.κ για λοιπες παραβασεις αναλυτικου και εξωτ. αποθηκης,  κατηγορια 4 και ενα φ.κ με υπερβαση καλυψης κυριων χωρων , κατηγορια 4 μου βγαζει οτι χρειαζονται 13 αρχεια.
Μετα διαπιστωθηκε οτι δεν πραγματοποιηθηκε η δευσμευση χωρου παρκινγκ οποτε κανω αλλο ενα φ.κ κλικαρωντας τη χωροθετηση θεσεων σταθμευσης , κατηγορια 4 και τα απαιτουμενα αρχεια γινονται 6 ... 
κανω καποιο λαθος ; γιατι δεν μου φαινεται σωστο να μειωνονται τα αρχεια

Ευχαριστώ 

νομίζω ότι τη "χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης" την επιλέγουμε μόνο όταν είναι η μόνη παράβαση, αλλιώς μπαίνει στις λοιπές παραβάσεις μαζί με τα υπόλοιπα....

Άλλωστε αν πατήσεις υποβολή δήλωσης θα σου βγάλει και μήνυμα σφάλματος.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag
Από που προκύπτει αυτό, ότι το χρησιμοποιούμε μόνο τότε ;
Το έχω αρχική υποβολή να σου πω την αλήθεια και δεν μου έχει βγάλει μήνυμα. 

Στις λοιπές παραβάσεις αν μπει ,να υπολογιστεί πως ; 

 

Edited by petremis
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική χωροθέτηση όταν επιλέγεται μπορεί να δημιουργήσει αυτό που ανέφερες με τα 6 αρχεία... Μάλλον υπαρχει κάποιο bug που θα διορθώσουν στην επόμενη αναβάθμιση...

Οταν λέω με αναλυτικό προϋπολογισμό, εννοώ τις εργασίες που οδήγησαν σε διαφορετική χωροθέτηση, αν υπάρχουν φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Όταν έχουμε σε ένα κτίριο κατάστημα εν προκειμένω, παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό (λοιπές παραβάσεις δηλαδή) χωρίς υπέρβαση δόμησης ή ύψους τι κατηγορία πρέπει να βάλω;  Κατηγορία 5 ανεξαρτήτως του έτους κατασκευής , που είναι μεταγενέστερο του 1983  (1995 και μετά) για να επέλεγα κατηγορία 2, ή μήπως κατηγορία 4, Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ 'κατόπιν πολύ πρόσφατης αναβάθμισής του, μου δίνει την δυνατότητα της επιλογής "χωρίς κατηγορία" κάτι που στο στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν υπάρχει ακόμα.  Έχει γίνει κάποια τέτοια ενημέρωση με εγκύκλιο και δεν το έχω πάρει είδηση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.