Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Largy

Το ότι δεν έχει ΣΟΙ είναι χειρότερο από το αυθαίρετο στο δώμα !!!

Πες του ότι αν ξεκινήσει να κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών θα μπορεί να σε ξανακαλέσει !!!

Όλα τα άλλα είναι μ$%##%κίες, απλά χάνεις τον χρόνο σου και κινδυνεύεις να μπλέξεις σε κομπίνα !!!

Δεν υπάρχει μερική τακτοποίηση, ούτε κατά παραγγελία του πελάτη !!!! Επίσης η ευθύνη είναι όλη δική μας, αυτοί είναι αθώοι !!!

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθειά σας για να αντιμετωπίσω το παρακάτω:

Ιδιωτική αθλητική εγκατάσταση με οικοδομική άδεια, που περιλαμβάνει α)κτήριο Α κυλικείο και β)κτήριο Β αποδυτήρια. Υπάρχουν οι εξής αυθαιρεσίες.

1./ Το κτήριο Α έχει αλλάξει θέση χωρίς αλλαγή διαστάσεων - εμβαδού, έχει υπερυψωθεί και έχει δημιουργηθεί αυθαίρετα υπόγειο και έχει τοποθετηθεί σε απόσταση 14,00μ. από τον δρόμο. (<15,00μ. που απαιτείται).

2./ Το κτήριο Β έχει αλλάξει θέση κατά 1,00μ. παραβιάζοντας και αυτό τις πλάγιες αποστάσεις (ακριβώς κατά 1,00μ.)

Παρακαλώ για ....... τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

τμήμα αυθαιρέτου εντός προκηπίου το σύστημα δεν επιτρέπει κατηγ. 4, ειναι σωστό?

Αφού στην κατηγ. 4 αναφέρει ότι τα εντός προκηπίου απλώς δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης. Τι χάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "τμήμα αυθαιρέτου" Κατηγορίας 4 εφόσον υφίσταται εντός πρασιάς, διότι είναι Κατηγορία 5, με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω μπλέξει σε μια υπόθεση η οποία έχει πολλές αυθαιρεσίες και έχω αρχίσει να τα χάνω...

Αδεια του 1961

2όροφη οικοδομή του ίδιου ιδιοκτήτη. Στο ισόγειο υπήρχαν 3 καταστήματα + κοινόχρηστο από το οποίο πήγαινες στον 1ο όροφο στον οποίο υπήρχαν κατοικίες.

 

Στην πράξη  

  1. Το κτήριο κατά την κατασκευή έγινε λίγο ποιο μεγάλο θα το βάλω κατηγορία 1 ή κατηγορία 3.
  2. 2 μαγαζιά ενώθηκαν σε 1 με χρονολογία προ του 1974. Θα επέλεξω διαμερισμάτωση με κατηγορία 1.
  3. Στο άλλο μαγαζί ο ενοικιαστής κατασκεύασε μεταλλικό πατάρι με παλαιότητα προ του 2011 θα μπει κατηγορία 4 ή 5.
  4. Ο ιδιοκτήτης πριν το 1983 πραγματοποιεί επέκταση της οικοδομής μέχρι τα όρια του οικοπέδου με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν στο επίπεδο του ισογείου ένας αποθηκευτικός χώρος ο οποίος έχει πρόσβαση μόνο από τα κοινόχρηστα του ισογείου και προορίστηκε για χρήση των κατοικιών. Θα το βάλω μειωτικό χώρο κατηγορίας 2 και ένας χώρος στα καταστήματα που ενώθηκαν που χρησιμεύει σαν wc και κουζίνα, θα το βάλω σαν κύριο χώρο κατηγορίας 2.
  5. Πάνω από τους χώρους που προανέφερα στο 4 (και κάτω από τον 1ο όροφο) έχει δημιουργηθεί ένα πατάρι, κλειστός χώρος με δική του πόρτα, θα το βάλω κατηγορία 4 ή 5
  6. Στον 1ο όροφο έχει επεκταθεί ένας εξώστης, θα μπει κατηγορία 3.
  7. Στον Δώμα έχει κατασκευαστεί κατά την χρονολογία της αδείας (1961) απόληξη κλιμακοστασίου, νομίζω πως υπολογίζεται με αναλυτικό.
  8. Πάλι στον δώμα έχει κατασκευαστεί ένα στέγαστρο με ψησταριά, θα το βάλω σαν αναλυτικό.
  9. Η επέκταση στης οικοδομής είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει δείγμα φύτευσης. Αν βγεί κάτω του 20% θα το βάλω κατηγορία 3, αν βγει παραπάνω θα το υπολογίσω με αναλυτικό.

* Δεν έχω δει ακόμη τίποτα σχετικό με το ύψος!!!Θα επανέλθω

 

Ουφ!!! Νομίζω πως τα είπα όλα...

 

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο τύπος:-D

του αρεσει που επι τοσα χρονια πληρωνει  ΕΝΦΙΑ στα "μικτα"...

- ξεκινας απο την αδεια,  τις  κατοψεις  της άδειας 

και το Ε9...και αμα δεν ειναι "σωστο" να το διορθωσει.

- αποτυπωνεις την σημερινη κατασταση

Εχεις διαμερισματωση ανα οροφο 250 ευρω [όπου έχεις]

εχεις παταρια, επεκτασεις ξερωγωτιαλλα..

Αφου δεν εχει γινει συσταση οι υπερβασεις πανε στο συνολο της οικοδομης

του φτιαχνεις  μετααα και εαν ωραιο πινακα εμβαδών/ποσοστων/δαπανων κλπκλπ

να παει να συστησει ΟΙ να νοικοκυρευτει  επι τελους:mrgreen:

τι   θα δηλωσει στο κτηματολόγιο?

Να συννενοηθεις με τον συμβολαιογραφο...εχεις πολλή δουλειά...

[και μην σου πει  "300" ευρω που θα τακτοποιήσεις όλο αυτο το  ....χαος...]

σχολιο

"ιδιωτικη οικοδομη":  την εχτισε όπως ηθελε, την μεγαλωσε όσο ηθελε, την τροποποίησε οπως ηθελε.

καιρος να πληρωσει "μερικα" από όσα εβγαλε...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dimitris GM.

Κάποιος συνάδελφος για την σκέψεις που έχω κάνει όσον αφορά τις κατηγορίες;

Στον 4178 νομίζω δεν μπορούσαμε να κάνουμε ότι συνδυασμούς θέλαμε όσων αφορά τις κατηγορίες στον 4495 δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, στο βαθμό που μπορούμε να καταλάβουμε την περίπτωσή σου, οι συλλογισμοί σου μου φαίνονται σωστοί.

Στον 4178 υπήρχε πρόβλημα με την κατηγορία 2 που δεν συνδυαζόταν με 4 ή 5, στον 4495 και με την τελευταία τροποποίηση μπορείς ξεκάθαρα να βάλεις κατηγορία 2 στα προ του 83 και 4 ή 5 στα μεταγενέστερα.

Πολλή προσοχή στο πως θα αποδείξεις τις παλαιότητες για το κάθε επιμέρους τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.