Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους . 

Επειδή εχω αρχίσει να ασχολούμαι προσφάτως με τα αυθαίρετα θα ήθελα να κάνω δυο Ερωτησεις . 

Ο προσδιορισμός της κατηγορίας γίνεται με βάση το τι αναφέρει η οικοδομική άδεια οτι έπρεπε να κτιστει κ τι τελικά κτίστηκε μετρώντας τα επιπλέον τετραγωνικά για να βγει το ποσοστό των πολεοδομικών μεγεθών ; 

Και για τον προσδιορισμό των συντελεστών προσαύξησης του προστίμου ελέγχουμε το τι δικαιούται κάποιος να κτίσει με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν και ποσό εχει υπερβεί την συγκεκριμένη δόμηση και κάλυψη ; 

Πχ αν κάποιος εχει οα για κατοικία 50 τμ κ έχουν γίνει 100 τμ σύνολο με προσθήκες ενώ οι όροι δόμησης επιτρέπουν 100 τμ στο οικόπεδο ,εχουμε κατηγορία 5 λόγω 100% παραβίαση της δόμησης  της οα και <50% της επιτρεπόμενης δόμησης στους συντελεστές προσαύξησης ; 

Συγνωμη αν σας κούρασα.ευχαριστω ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, doxa said:

Ο προσδιορισμός της κατηγορίας γίνεται με βάση το τι αναφέρει η οικοδομική άδεια οτι έπρεπε να κτιστει κ τι τελικά κτίστηκε μετρώντας τα επιπλέον τετραγωνικά για να βγει το ποσοστό των πολεοδομικών μεγεθών ; --> Αρθρο 96. Δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση αν δείς το εν λόγω αρθρο θα καταλάβεις. Εξαρταται απο παλαιότητα ποσοστά υπέρβασης κλπ.

Και για τον προσδιορισμό των συντελεστών προσαύξησης του προστίμου ελέγχουμε το τι δικαιούται κάποιος να κτίσει με βάση τους όρους δόμησης που ισχύουν και ποσό εχει υπερβεί την συγκεκριμένη δόμηση και κάλυψη ; -->Αρθρο 100

Πχ αν κάποιος εχει οα για κατοικία 50 τμ κ έχουν γίνει 100 τμ σύνολο με προσθήκες ενώ οι όροι δόμησης επιτρέπουν 100 τμ στο οικόπεδο ,εχουμε κατηγορία 5 λόγω 100% παραβίαση της δόμησης  της οα και <50% της επιτρεπόμενης δόμησης στους συντελεστές προσαύξησης ; . Αυθαιρεσία 50τμ, ισχύει 50/100=0,5>0,4--> Κατηγορία 5. Αλλα αυτός μπορεί να νομιμοποιήσει ίσως υπο προϋποθέσεις! Στο εγραψα και πιο πάνω. Δεν είναι τοσο μονοσήμαντες οι απαντήσεις. Καθε αυθαίρετό εχει τα "δικά" του.

 

Συνοπτικά! Κάλως ήρθες στον φανταστικό κόσμο της παράνοιας-αυθαίρετης δόμησης. Βλέπω ότι είσαι μηχανολόγος και μου κάνει λίγο εντύπωση που ασχολείσαι με αυθαίρετα.

Γενικά χρειάζεται πολύ διάβασμα για να μπεις στο νόημα των αυθαιρέτων. Καλύτερα, τουλάχιστον στην αρχή, συνεργάσου με εμπειρότερο συνάδερφο!

Να θυμάσαι τον γενικό κανόνα: Ελέγχουμε με βάση εγκεκριμένες μελέτες και όχι μεγέθη και αυθαιρεσία αποτελεί ότι δεν καλύπτεται από θέση κάλυψη δόμηση

και ύψος οικοδομικής αδείας!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Συνοπτικά! Κάλως ήρθες στον φανταστικό κόσμο της παράνοιας-αυθαίρετης δόμησης. Βλέπω ότι είσαι μηχανολόγος και μου κάνει λίγο εντύπωση που ασχολείσαι με αυθαίρετα.

Γενικά χρειάζεται πολύ διάβασμα για να μπεις στο νόημα των αυθαιρέτων. Καλύτερα, τουλάχιστον στην αρχή, συνεργάσου με εμπειρότερο συνάδερφο!

Να θυμάσαι τον γενικό κανόνα: Ελέγχουμε με βάση εγκεκριμένες μελέτες και όχι μεγέθη και αυθαιρεσία αποτελεί ότι δεν καλύπτεται από θέση κάλυψη δόμηση

και ύψος οικοδομικής αδείας!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.ναι λόγω του οτι εχω αρκετούς που το Ζητάνε είπα να αρχίσω κ με αυτό  .

παντως γι αυτό που ρώτησα έβγαλα συμπέρασμα διαβάζοντας ξανά προσεκτικά τον νομο και διαφωνώ με αυτό που έγραψα παραπάνω , μένοντας στα ακριβή λόγια του νομοθέτη νομίζω βγαίνει η απάντηση τελικά .

ευχαριστω και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επαγγελματικό αντικείμενο μηχανολόγου η αυθαίρετη δόμηση. Μην ασχοληθείς διότι δεν κατέχεις βασικές έννοιες πολεοδομικής νομοθεσίας και μπορεί να υπάρξουν τεράστιες συνέπειες για το γραφείο με το οποίο συνεργάζεσαι και φυσικά για τον υπογράφοντα τη δήλωση και τα σχέδια.  Θεωρώ δεδομένο ότι γνωρίζεις πως δεν έχεις επαγγελματικό δικαίωμα να υπογράψεις κάτι από τα απαιτούμενα της τακτοποίησης με εξαίρεση μόνο την τεχνική έκθεση Η/Μ εγκαταστάσεων. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

doxa,

πολύ σωστά σου λέει ο Παύλος (+1) και για να βοηθήσω επισυνάπτω και το σχετικό

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ Ν. 4014.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πλήρως με τους 2 προαλήσαντες! Και μενα μου ζητούν πιστοποιητικά πυρασφάλειας αλλα δεν κάνω! 

Δεν ειναι απλή υπόθεση η αντιμετώπιση ενός αυθαιρέτου! Ειδικά απο μηχανολόγο. Θελει προσοχή!

Ασε που ουσιαστικά πλήν της τ.ε Η/Μ δεν εχεις δικαίωμα υπογραφής.

Edited by laxanos
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχει τύχει σε κάποιον αποθήκη αγροτική που αδειοδοτήθηκε με ΕΕΜΚ για 15τμ λιθόκτιστη που εν τέλει να κατασκευάστηκε με τούβλο και μεγαλύτερη? Κάτι τέτοιο δηλώνεται ότι έχει ΟΑ και υπέρβαση ή από τη στιγμή που δεν τηρήθηκε ο όρος του λιθόκτιστου το θεωρούμε αυθαίρετο πλήρως?

Edited by Alessio
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεζονετα με αδεια του 2005 σε συγκροτημα μεζονετων και πολυκατοικιών. Για τις οικοδομές είχε γίνει χρήση μεταφοράς συντελεστή. Τωρα που πρεπει να υπολογίσω το δικαίωμα δόμησης από το ποσοστό της Ο.Ι. ποιο συντελεστή δόμησης πρέπει να πάρω;

Πριν τη μεταφορά ή μετά;  

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Αν το οικόπεδο ήταν κενό σήμερα, αυτός ο ΜΣΔ θα μπορούσε να εφαρμοστεί;

Αν όχι θα δεν θα τον λάβεις υπ όψιν στην εύρεση του συντελεστής προσαύξησης προστίμου λόγω υπέρβασης δόμησης. 

Για την κατηγορία θα λάβεις τον ευμενέστερο (άρα μάλλον αυτόν βάσει του οποίου εκδόθηκε η άδεια).

 

άρθρο 100 παρ 2

2.  Για  τον  υπολογισμό  των  ανωτέρω  συντελεστών  τετραγωνιδίων,  τα  μεγέθη  των  αυθαίρετων 
κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που 
ισχύουν  στην  περιοχή  του  ακινήτου
 και,  σε  περίπτωση  συγκυριότητας  ακινήτου,  με  το  μέρος  των 
επιτρεπομένων  μεγεθών,  που  αναλογεί  στο  ποσοστό  συνιδιοκτησίας  της  οριζόντιας  ή  κάθετης  ή 
ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pavlos33 said:

 

Για την κατηγορία θα λάβεις τον ευμενέστερο (άρα μάλλον αυτόν βάσει του οποίου εκδόθηκε η άδεια).

 

κι εγω εκει καταλήγω. ευχαριστω.

Να ρωτησω και κατι ακόμα. Προσπαθώντας να υπολογισω γενικα τα ποσοστά ΥΔ και ΥΚ σε περιπτώσεις οικοδομών με Ο.Ι.καταλήγω στο εξής: Η κάλυψη δεν έχει νόημα να επιμεριστει ποσοστιαία στα δικαιώματα των ιδιοκτήτων. Αυτό εφαρμόζεται μόνο στη δόμηση..και πάλι με παράδοξο τρόπο καθώς στην περίπτωση δικαιώματος υψουν με μεγάλο ποσοστό ιδιοκτησίας βγάζουν δυσανάλογο ποσοστό ΥΔ σε σχέση με το εμβαδόν στην οικοδομική τους άδεια. 

 Π.χ. αν εχω 60% καλυψη (εστω επιτρεπόμενα 200τ.μ.) και ειμαι το 10% του οικοπεδου, ότι υπερβαινει τα 20τ.μ. που δικαιουμαι ειναι παρανομο; δεν εχει νοημα αυτο. Ο επιμερισμος της καλυψης ειναι σαν να ακυρωνουμε το δικαιωμα δομησης καθ'ύψος. Σωστά;

Επίσης λέει: "Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια." Με τον ορο υπόγεια συμπεριλαμβανει και αυτα που αλλαξαν χρηση με τον 3843 ή εννοει χωρους που δεν θα μετρουσαν σημερα στον συντελεστη;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.