Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


Συνεχίζω τις υπόλοιπες απορίες μου σε άλλο νήμα...:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κατοικία, εντός νομίμου περιγράμματος, με δηλωμένο στο Ε9 ως κατοικία απο το 1982, δεν έχω καταλάβει αν δηλώνεται κατηγορία 2 ή κατηγορία 4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κ2 θα το δηλώσεις , αφού <1983  και πολύ πιθανόν και να μην χρειάζεται και τακτοποίηση.

Διότι

" η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του Ν 1577/85"

 

Επομένως συμπεραίνεται ότι:

 

Γενικά οποιαδήποτε αλλαγή χρήσης έγινε πριν τον ΓΟΚ/85 δεν αποτελεί παράβαση   

 

Edited by karanus
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο karanus αρκεί να υπάρχει καλό αποδεικτικό ότι η αλλαγή χρήσης έγινε προ του ν.1577/85 !!!!

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω ενα Ε9 του 2014 που το δίνει κατοικία απο το 1982 και υπάρχει και ενα συμβόλαιο αγοράς πριν το 1985  ως διαμέρισμα. Ρώτησα για την κατηγορία επειδή ο 4495 δεν ανάφερει για αλλαγή χρήσης στα πριν του 1983 παρα μόνο στην κατηγορία 4. 

 

Το απόσπασμα απο τον ΓΟΚ/85 που το βλέπετε, το αναφέρει στον 4495?

Βρέθηκε το αντίστοιχο θέμα! Ευχαριστώ!

 

Edited by krank

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι

Εχω για ρυθμιση 5τμ <<κλεισιμο>> τμηματος ΗΧ.εντος σχεδιοτ σε 3ΟΡΟΦΟ κτιριο χωρις συσταση Ο.Ι.

Στο κτιριο εγινε υπαγωγη με 4178 του υπογειου (απο σνταξιοδοτημενο ηδη συναδελφο) και συγκεκριμενα 100τμ αλλαγη χρησης υπογειου σε  κατοικια και 25τμ επεκταση του , εκτος περιγραμματος ,με αποτελεσμα να ειναι ΥΔ>40% και ΚΑΤ5

Σημερα ρυθμιζοντας τα 5τμ ,για να καταληξω σε κατηγορια,θα συνυπολογισω τα μετρα εκτος περιγραμματος,δηλαδη τα 25τμ,αλλα οχι τα 100 τμ της ΑΧ,οποτε πλεον εχω ΥΔ<40%,αρα κατ4  Ειναι δυνατον αυτο?

Edited by nikosantonakas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κλασσικά προβλήματα που προκύπτουν όταν γίνεται μερική τακτοποίηση. (γιατί και υπό ποιες προϋποθέσεις έγινε άραγε; Φάνηκε ότι υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες; ελπίζω να μη δόθηκε καμία βεβαίωση και να χρησιμοποιήθηκε πουθενά.) Κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να υπάρχουν πολλές δηλώσεις υπαγωγής για το ίδιο ακίνητο. Το σωστό είναι να ζητήσεις μεταφορά της δήλωσης σε εσένα και να προσθέσεις όλες τις επιπλέον αυθαιρεσίες. Ο υπολογισμός της κατηγορίας θα γίνει συγκρίνοντας τα συνολικά τμ των αυθαιρέτων με την επιτρεπόμενη δόμηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επανέρχομαι σε μία ανάρτησή μου μήπως και κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Ιδιωτική αθλητική εγκατάσταση εκτός σχεδ'ιου με οικοδομική άδεια, που περιλαμβάνει α)κτήριο Α κυλικείο και β)κτήριο Β αποδυτήρια. Υπάρχουν οι εξής αυθαιρεσίες.

1./ Το κτήριο Α έχει αλλάξει θέση χωρίς αλλαγή διαστάσεων - εμβαδού, έχει υπερυψωθεί και έχει δημιουργηθεί αυθαίρετα υπόγειο και έχει τοποθετηθεί σε απόσταση <15,00μ. που απαιτείται, από τον δρόμο και από τα πλάγια όρια

2./ Το κτήριο Β έχει αλλάξει θέση κατά 1,00μ. παραβιάζοντας και αυτό τις πλάγιες αποστάσεις (ακριβώς κατά 1,00μ.)

Οι απαντήσεις που έχω πάρει από συναδέλφους και Υπηρεσίες διϊστανται. Ξεκινούν από απλή δήλωση αυθαιρεσιών κατά τ.μ. και παραβίαση αποστάσεων, και φθάνουν μέχρι την δήλωση του συνόλου σε κατ. 5 χωρίς οικοδομική άδεια. Δηλαδή πρόστιμα που ξεκινούν από 5000,00ευρώ περίπου και φθάνουν στα 19.000,00ευρώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

DANAIKATERINA καλημερα ευχαριστω καταρχας,,

α)αναφερομενος στην απαντηση σου ,ηδη εγινε οριστικη υπαγωγη απο τον συναδελφο στο 4178 αλλα και τυχον μεταφορα στον 4495 θα απαιτουσε ΜΣΕ ισως,που σε καμια περιπτωση δεν αποδεχεται ο ιδιοκτητης

Επισης  συμφωνα με την διατυπωση του αρθρ 96 κατ4 <<καθώς και τυχόν αυ-θαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.>> υπηρχε δυνατοτητα μερικης υπαγωγης αυθαιρεσιων.(προσωπικα δεν το εκανα)

 β)<< Ο υπολογισμός της κατηγορίας θα γίνει συγκρίνοντας τα συνολικά τμ των αυθαιρέτων με την επιτρεπόμενη δόμηση.>>,αυτο λεω αλλα το ερωτημα ειναι αν  θα συνυπολογισω τα 100τμ ΑΧ, που τακτοποιηθηκαν, εφοσον στον 4495 αρθρ96  κατ4  γγ) ,δεν υπολογιζονται για την κατηγορια?

Edited by nikosantonakas

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε 2όροφη κατοικία με 60 μ2 ισόγειο,  60 μ2 ο πρώτος όροφος και 70 μ2 υπόγειο που έγινε κατοικήσιμο και το οποίο ρυθμίζουμε.

Επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου 120 μ2

για ΥΔ 60 μ2 του υπογείου υπολογίζω 70/120 = 58%  > 40% και άρα η κατηγορία που επιλέγω είναι η 5?

Μου φαίνεται  πολύ αυστηρή αντιμετώπιση για ένα υπόγειο που υπάρχει στην αδεια

 

Edited by LESS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.