Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μην μένεις στον ορισμό σοφίτας του ΝΟΚ και σε μπερδεύει.

Αυθαίρετο είναι και το αντίστοιχο για την κατηγορία άρθρο λέει ότι υπόγεια, πατάρια και σοφίτες δεν υπολογίζονται στην εξέταση. Άρα συμφέρει να μεταφερθεί.

Αν δεν είναι ακριβώς στέγη και είναι πατάρι, ας πούμε, δεν αξίζει να μεταφερθεί ;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, kan62 said:

Μην μένεις στον ορισμό σοφίτας του ΝΟΚ και σε μπερδεύει. 

Αυθαίρετο είναι και το αντίστοιχο για την κατηγορία άρθρο λέει ότι υπόγεια, πατάρια και σοφίτες δεν υπολογίζονται στην εξέταση. Άρα συμφέρει να μεταφερθεί.

Αν δεν είναι ακριβώς στέγη και είναι πατάρι, ας πούμε, δεν αξίζει να μεταφερθεί ;

Αρα τον συγκεκριμένο χώρο δε θα τον προσμετρούσες για την κατηγορία (εντος και εκτός νομιμου τμήμα), ενώ επίσης θα του έδινες και μειωτικό 0,30? Παραθέτω εδώ και αποψή που πηρε αρκετή επικρότητση που μιλάει για ορισμό στις σοφίτες:

 

Προσωπικά, προφανώς, εφόσον γίνεται θα την μετέφερα για να πάρω της ευνοϊκή εξαίρεση της κατηγορίας 4. Επίσης είναι η ίδια περίπτωση που ανέφερα στο θέμα για την ΜΣΕ. Πρόκειται για διώροφο  με 2Ο.Ι (μια ανά όροφο) οπου η δική μου δήλωση αφορά την Ο.Ι του α ορόφου. Συνολικά τ.μ αυθαίρετα 19,50 στην ΟΙ<25 ΑΡΑ απαλλάσσεται και από ΜΣΕ. Αναφέρω εδώ για οικονομία δημοσιεύσεων. Στην επίμαχη ια αναφέρεται ότι:

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι-
ηρημένη ιδιοκτησία
ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για
κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό
Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) και 10% για κατηγορίες
σπουδαιότητας Σ3 και Σ4 για τη διηρημένη ιδιοκτησία
αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο,

Αρα εφοσον στην δική μου Ο.Ι εχω ΥΔ<25 και στην αλλη 14τμ<25

απαλλάσομαι απο ΜΣΕ βασει υπογραμμισμένου? Άσχετα που στο σύνολο είναι >25 για το κτίριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να μη μένεις στον ορισμό εννοώ το εξής : το σύνολο της κατασκευής σου δεν θα ληφθεί υπόψη (και ταυτόχρονα θα πάρει 0,30) αν είναι σοφίτα ή πατάρι. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι ένα από τα δύο δεν ισχύουν τα παραπάνω.

Όλοι οι πιθανοί λόγοι (και για τα δύο) είναι : ανεξαρτησία του χώρου, μη κάλυψη από στέγη και δημιουργία ορόφου. Τίποτε άλλο και κανένας άλλος έλεγχος διαστάσεων.

Αυτό που πρέπει να ελέγχουμε πάντοτε, στους εξαρτώμενους αυτούς χώρους, είναι αν : η σοφίτα είναι εντός του χώρου της στέγης και το πατάρι εντός του υποκείμενου χώρου.

Για να σου μεταφέρω αυτό που λέω, αναρωτήσου το εξής : μπορεί ο χώρος μου να είναι και πατάρι ;

Αν ο χώρος δεν βγαίνει πάνω από το ύψος του κτηρίου και δεν δημιουργεί όροφο με μια έξοδο από μπαλκονόπορτα ή ένα πλήρη διαχωρισμό δαπέδου, τότε πες το πατάρι.

Αν ο χώρος έχει όλα τα παραπάνω και είναι ολόκληρος κάτω από στέγη ακόμη και με διαχωρισμό δαπέδου, τότε πες το σοφίτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kan62 said:

Αν ο χώρος έχει όλα τα παραπάνω και είναι ολόκληρος κάτω από στέγη ακόμη και με διαχωρισμό δαπέδου, τότε πες το σοφίτα.

Δλδ αν εχω την τομή που ανέβασα και όψη σαν και αυτή μπορώ να το θεωρήσω σοφίτα. Άσχετα που υπάρχει ΥΥ σε σχέση με ο.α.

 

1844921798_20170425_094724(2).thumb.jpg.b17b68719bfed52ebca0a3e7a3c58029.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο που τόνισες παίρνει και το δικό μου δεν μαζί. Είπα να έχεις όλα τα αρνητικά της παραπάνω φράσης μου.

Οπότε δεν μπορεί να είναι σοφίτα γιατί και είσαι πάνω από το ύψος και βγαίνεις σε εξώστη δημιουργώντας όροφο ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Aρα ανθρακας ο θησαυρός...Επομένως ο μόνος λόγος για πιθανή μεταφορά παραμένει η ΜΣΕ που δε πιστεύω οτι αξιζει το ρίσκο

ασχετα με το Υ στο ΔΕΔΟΤΑ γιατί την ια την φοβάμαι για την παραδοξότητα που δημιουργείται σε κτίρια με και χωρίς σύσταση που έχουν τις ιδιες παραβάσεις.

Πιο πιθανό να κάνω δηλωση για βεβαίωση και στην τε να αναφερω ναι μεν την απαιτηση για ΜΣΕ στην ταυτότητα (ζησε μαη μια 20ετια στο νερό απο σήμερα) αλλα πετάγοντας και

την εξαιρεση του ια.

Ευχαριστώ πολύ kan για το χρόνο σου και τις παντα κατατοπιστικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικά ερωτήματα για την επιλογή κατηγορίας, αν έχουν απαντηθεί και δεν τα έχω εντοπίσει συγγνώμη:

1) Αυθαίρετη σοφίτα σε κτήριο εντός οικισμού συνυπολογίζεται για την εύρεση της κατηγορίας ή εξαιρείται; Το ερώτημα επεκτείνεται και στην υπέρβαση δόμησης σε υπόγειο που από βοηθητική χρήση έγινε κύρια. Δεν είναι αυτοτελείς χώροι.

Η σχετική παρ. αναφέρεται σε εντός σχεδίου περιοχές, χωρίς αναφορά σε οικισμούς. Στο παράρτημα με τους συντ. για τον υπολογισμό προστίμου, τα εντός σχεδίου με τα εντός οικισμού εξομοιώνονται. Εξομοιώνονται και στην επιλογή κατηγορίας;

2) Σε κτήριο με σύσταση Ο.Ι.όλες ιδίου ιδιοκτήτη, αν γίνει ενιαία δήλωση για το σύνολο του κτηρίου ο έλεγχος για την κατηγορία θα γίνει ανά Ο.Ι. ή συνολικά; Αν ελεγχθεί το σύνολο των υπερβάσεων ως προς τα συνολικά επιτρεπόμενα μεγέθη στο οικόπεδο ενδέχεται κάποιες Ο.Ι. ενώ κανονικά είναι κατ. 5, να ενταχθούν ως κατ.4 ή και το αντίστροφο. Στα σεμινάρια του 4178, αλλά και σε ερωτήσεις στο helpdesk η απάντηση ήταν έλεγχος στο σύνολο και μία κατηγορία.

3) Αν η κατηγορία είναι 5 λόγω αποκλειστικά της υπέρβασης ύψους, θα οδηγήσει μελλοντικά στην αγορά Σ.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎7‎/‎2018 at 1:55 ΜΜ, mararchitect said:

Μερικά ερωτήματα για την επιλογή κατηγορίας, αν έχουν απαντηθεί και δεν τα έχω εντοπίσει συγγνώμη:

1) Αυθαίρετη σοφίτα σε κτήριο εντός οικισμού συνυπολογίζεται για την εύρεση της κατηγορίας ή εξαιρείται; Αν είναι "εντός περιγράμματος"....  δεν συνυπολογίζεται Το ερώτημα επεκτείνεται και στην υπέρβαση δόμησης σε υπόγειο που από βοηθητική χρήση έγινε κύρια. Δεν είναι αυτοτελείς χώροι. Η ίδια απάντηση.

Η σχετική παρ. αναφέρεται σε εντός σχεδίου περιοχές, χωρίς αναφορά σε οικισμούς. Στο παράρτημα με τους συντ. για τον υπολογισμό προστίμου, τα εντός σχεδίου με τα εντός οικισμού εξομοιώνονται. Εξομοιώνονται και στην επιλογή κατηγορίας; Ναι, η ίδια  παράλείψη γίνεται και σε άλλα σημεία του νόμου, είναι το ιδιο.

2) Σε κτήριο με σύσταση Ο.Ι.όλες ιδίου ιδιοκτήτη, αν γίνει ενιαία δήλωση για το σύνολο του κτηρίου ο έλεγχος για την κατηγορία θα γίνει ανά Ο.Ι. ή συνολικά; Αν ελεγχθεί το σύνολο των υπερβάσεων ως προς τα συνολικά επιτρεπόμενα μεγέθη στο οικόπεδο ενδέχεται κάποιες Ο.Ι. αυτό δεν γίνεται, ή όλες 4 ή όλες 5 σε αυτή τη περίπτωση ενώ κανονικά είναι κατ. 5, να ενταχθούν ως κατ.4 ή και το αντίστροφο. Στα σεμινάρια του 4178, αλλά και σε ερωτήσεις στο helpdesk η απάντηση ήταν έλεγχος στο σύνολο και μία κατηγορία.

3) Αν η κατηγορία είναι 5 λόγω αποκλειστικά της υπέρβασης ύψους, θα οδηγήσει μελλοντικά στην αγορά Σ.Δ.; Αγνωστο…. θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να γίνει αναγωγή του πρόσθετου ύψους σε επιφάνεια (υπόθεση).

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

- ΥΠΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ στην άδεια.

- Εντός σχεδίου

- Στην πραγματικότητα έγινε κατοικία (το 1990).

- Χρήση σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες της περιοχής.

Είμαι ΚΑΤ.4, σωστά? (αρθ.96, περίπτωση γγ της ΚΑΤ.4)

 

 

Και μία άλλη ερώτηση:

Έχω δήλωση περαιωμένη στον 4178 (έχουν ανέβει σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά) που ήμουν ΚΑΤ.5.

Τώρα όμως με τον 4495, μπορώ να είμαι ΚΑΤ.4 και ν'αποφυγω Τράπεζα Γης κλπ.

Μπορεί να μεταφερθεί τέτοιου είδους δήλωση στον 4495?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.