Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και καλό μηνα,

Μία διευκρίνιση θα ήθελα αν μπορείτε να βοηθήσετε. Στους υπολογισμούς για την επιλογή κατηγορίας αλλά και των ποσοστών, προσμετράται η κάλυψη/δόμηση των επιφανειών κατηγορίας 3 (π.χ. αποθηκη), αλλά και αυτών που υπολογίζονται με αναλυτικό (π.χ. στέγαστρο, Η/Χ); 

Ευχαριστώ παρά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχω την εξής απορία. Μπορεί μια αυθαίρετη ισόγεια και ανεξάρτητη αποθήκη 24 τ.μ. να δηλωθεί ως εξής: τα 15 τ.μ. μικρή παράβαση κατηγορίας 3, τα υπόλοιπα 9 τ.μ. υπέρβαση δόμησης με συντελεστή 0.5 ?

Τι λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@Alejandro_92 -Είναι λάθος προσέγγιση για πολλούς λόγους.Το σωστό,εφόσον πρόκειται για ισόγεια αυτοτελή αποθήκη (βοηθητική κατοικίας) και <50 τ.μ. είναι να δηλωθεί όλη η επιφάνεια με ΥΔ με μειωτικό συντ. 0,50.☺

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε άδεια του 2004 εντός σχεδίου, έχω αλλαγή χρήσης απο βοηθητική σε κύρια υπογείου. Για την επιλογή κατηγορίας μπορώ να χρησιμοποιήσω την καθαρή επιφάνεια λόγω νόμιμου περιγράμματος όπως γίνεται για τον υπολογισμό του προστίμου στο άρθρο 100 ή αναγκαστικά όλη την επιφάνεια με τους περιμετρικούς τοίχους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό της κατηγορίας δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Διάβασε το άρθρο 96.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτό αναφέρεται σε υπόγεια που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους. Στην περίπτωση μου έχω μετατροπή του υπογείου σε κατοικία με χώρο κύριας χρήσης και μάλιστα ανεξάρτητο όροφο που πλέον δεν είναι υπόγειο αλλά ισόγειο λόγω εκχωματώσεων και ΥΥ (το παρέλειψα αυτό παραπάνω).

Το θεωρώ ως  αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ή αυθαίρετη κατασκευή και συγκρίνω τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης, κάλυψης και ύψους για επιλογή κατηγορίας; Δεν υπολογίζω την υπέρβασή δόμησης με βάση την επιφάνεια του σε ποσοστό για την επιλογή κατηγορίας; Η απορία μου ήταν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την καθαρή επιφάνεια χωρίς του περιμετρικούς τοίχους όπως για τον υπολογισμό του προστίμου στο άρθρο 100. Φαντάζομαι δεν γίνεται απλά επειδή είμαι στο όριο ανάμεσα στην κατηγορία 4-5 ήθελα να ρωτήσω μήπως αναφέρεται κάτι άλλο κάπου άλλου.

Edited by KidPadel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την στιγμή που πρόκειται για επιφάνεια που δημιουργεί αυτοτελή χώρο άσχετα με το αν θεωρείται υπόγειο ή όχι πλέον, αυτομάτως εννοείται ότι υπολογίζεται στα ποσοστά εύρεσης κατηγορίας;

Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετη περίφραξη ύψους 1,40μ και μετά το 1984, σε οικόπεδο χωρίς Ο.Α. , σε οικισμό <2000 , θα βάλουμε κατηγορία 5 ? Η κατηγορία 3 συμπεριλαμβάνει περίφραξη εως 1,00μ για κατοικίες. Εαν δεν έχουμε καθόλου κτίριο και έχουμε πανω από 1 μετρο περίφραξη? Δοκίμασα κατηγορία 3 με μια παράβαση και δεν το δέχεται.

οι αυθαίρετες περιφράξεις σε οικόπεδα χωρίς ΟΑ, ως κατηγορία 5 δεν θα τακτοποιούνται μετά την 30/9 ?!

Θα φέρουμε ελεγκτή δόμησης (κατηγορία 5) για αυθαίρετη περίφραξη?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα  σε ολους.εχω αδεια του 1984  με ισογεια αποθηκη σε οικισμο με ορους δομησης 2000μ2 ,καλυψη 60% σδ 0.8 μαξ υψος 7.50μ.το οικοπεδο φαινεται επικλινες στη τομη αδειας και μαλιστα 2.00μ κατω απ τ σταθμη του δρομου οπου φαινεται στη τομη οτι το κτηριο τοποθετειται σε αποσταση 12μ απ το οριο τ δρομου ,γινεται επιχωση μπροστα και το ισογειο κατασκευαζεται με υψος 3μ απο τη μπαζωμενη μπροστινη σταθμη και πανω(σταθμη δρομου)Στη πισω οψη το κτιριο υψους 3  φαινεται οτι "καθεται"  σε μπαζωμα υψους 4.00 απ το περιξ εδαφος .

στην πραξη οντως το κτιριο κατασκευαστηκε με υψος 3μ απο τη σταθμη του δρομου αλλα η πισω οψη εχει υψος απο το φυσικο η διαμορφωμενο εδαφος (δεν τ ξερω) 7.20μ.βεβαια κατασκευαστηκαν λογω  κλισης στα 7.20 μ δυο επιπλεον οροφοι.δηλαδη στην οψη απ τ δρομο το κτηριο φαιναται ισογειο και στη πισω οψη φαινεται τριοροφο.

σημερα το οικοπεδο εμβαδου 705 μ2  διεπεται απ τις διαταξεις του ΠΔ 24.4.85 ΦΕΚ 181Δ 3.5.85 .

σ αυτο λοιπον το πδ διαβαζω οτι το μεγιστο υψος κτηριων δεν μπορει να υπερβαινει τα 7.5μ υψουςσε καθε σημειο τομης με τ εδαφος και επιπλεον οτι  οταν "η κλιση γηπεδου ειναι μεγαλυτερη του 15 % (που εδω ειναι) καταντι του δρομου το κτηριο απ το δρομο δεν μπορει τα υπερβαινει τα 4.50μ υψος (που εδω ισχυει γιατι το υψος κτηριου στην οψη του δρομου)ειναι 3.μ.αρα καταλαβαινω οτι για την επιλογη κατηγοριας των πισω    οροφων δεν εχω υπερβαση υψους αλλα ξεμπαζωμα κατω απο τα 7.50μ. ποια ειναι η αποψη σας?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.