Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@dimitris GM στην περίπτωση μου υπάρχει πράξη σύστασης του 2010 στην οποια φαίνεται η πραγματική κατάσταση. Οπότε δεν τίθεται θέμα τροποποίησης σύστασης, μόνο τακτοποίησης αυθαίρετου το οποίο θεωρώ ότι δεν απαιτεί συναίνεση, δε συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/5/2021 at 1:42 ΜΜ, Roukat said:

Καλημέρα, έχω ισόγειο κατάστημα που αποτελεί ανεξάρτητη οριζ. ιδιοκτησία για το οποία εξεδόθει οικ.άδεια το 1979. Από τότε λοιπόν κατασκευάστηκε 2τμ μεγαλύτερο προς τον κοινόχρηστο ακάλυπτο (άρα εκ κατασκευής). Το 2010 άλλαξε χρήση σε Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (άρα από κύρια σε κύρια: 1 λοιπή παράβαση) και αποδεικτικό παλαιότητας κατατεθειμένη μελέτη πυρασφάλειας.

ΕΡΏΤΗΣΕΙΣ:

1)Βάζω την υπέρβαση δόμησης ως ΚΑΤΗΓ.2 χωρίς συναινέσεις διότι είναι εκ κατασκευής και την αλλαγή χρήσης ως ΚΑΤΗΓ.4 με αναλυτικό, σωστά?

2)Στα υποβαλλόμενα αρχεία θα βάλω ότι δεν απαιτούνται τομές, διαγρ. κάλυψης κλπ που θέλει η κατηγ.4 σωστά?

το ερωτημα ηταν το παραπανω και περιειχε μονον το "εκ κατασκευης"

Δεν ελεγε οτι στη συσταση "περιλαμβανεται" και η αυθαιρετη επεκταση, οπότε η απαντηση θα  ηταν διαφορετικη.

                 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM προς υποστήριξη μου, να πω ότι το ερώτημα μου ήταν σαφές, ρώταγα μόνο για επιλογή κατηγορίας και υποβαλλόμενα αρχεία😇 Εσύ είχες οίστρο και μου απάντησες-ανέλυσες και περί τροποποίησης σύστασης...το οποίο δε με χάλασε όμως γιατί η απάντησή σου μου χρησιμεύει σε άλλες υποθέσεις μου γι αυτό και την τύπωσα κιόλας, οπότε σ' ευχαριστώ όπως και να 'χει😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2021 at 1:42 ΜΜ, Roukat said:

 

2)Στα υποβαλλόμενα αρχεία θα βάλω ότι δεν απαιτούνται τομές, διαγρ. κάλυψης κλπ που θέλει η κατηγ.4 σωστά?

Αν θυμάμαι σωστά, αυτό γίνεται όταν μια λοιπή (ή και περισσότερες) παράβαση είναι και η μοναδική στο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 δε νομίζω ότι έχεις δίκιο, ο μηχανικός ανεβάζει ότι απαιτείται βάσει νόμου...οπότε εγώ θα ανεβάσω ότι απαιτείται για κατηγορία 2 και ότι απαιτείται για αναλυτικό. Όλα τα άλλα όχι...Μου δημιουργήθηκε τώρα η απορία για το αν απαιτείται Η/Μ για την αλλαγή χρήσης που δηλώνεται με 1 Λοιπή παράβαση, αλλά νομίζω πως απαιτείται...

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Roukat said:

αλλά νομίζω πως απαιτείται...

απαιτείται, οπότε βάζεις τη λοιπή σε δικό της φύλλο με χρήση υπηρεσίες κ παλαιότητα όπως πρέπει και θα στη βγάλει στα απαιτούμενα, για το θέμα που συζητάτε δεν είμαι σίγουρος να σου πω την αλήθεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση ακινήτου που έχει τμήμα με υπαγωγή Ν. 1337/83 και επιπλέον μεταγενέστερο τμήμα χωρίς υπαγωγή σε νόμο εξαίρεσης κατεδάφισης, θέλω να κάνω Υπαγωγή στον Ν. 4495/2017 ΜΟΝΟ το μεταγενέστερο τμήμα, όπως μου δίνει το δικαίωμα ο Νόμος. Στα ποσοστά α) υπέρβασης για προσδιορισμό Κατηγορίας αυθαιρέτου και β) υπέρβασης για υπολογισμό προστίμου, θα λάβω υπόψιν και τα δηλωμένα με 1337/83 που δε δηλώνω τώρα;

Στην αυτή λογική, το τμήμα που δηλώνω τώρα (για ακίνητο με Άδεια, χρονολογία τέλεσης αυθαιρεσίας 1989) είναι κάτω από 50 τ.μ. Αρκεί αυτό για να το λάβω κατ' εξαίρεση Κατηγορία 4; Διαφορετικά, αν λάβω υπόψιν και αυτά του 1337, πάω σίγουρα Κατηγορία 5 και τρώω άκυρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας ,μιά γνώμη για επικρατούσα χρήση , σε ένα οικόπεδο έχω δύο αποθήκες 58 τμ (με ρεύμα) και μιά 45 τμ (χωρίς ρεύμα) και μια κουζίνα (νεροχύτης κουζίνα κλπ) χωρίς ρεύμα 9.6 τμ όλα πρό του 1975 μπορώ να πάρω με 9.6 τμ επικρατούσα χρήση κατοικία κατ.1  ή πάω κατ.2 σαν πρό του 1982.

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο της επικρατούσας χρήσης για την κατηγορία 1, αναφέρεται σε κτίρια και όχι σε οικόπεδα.
Αυτό σημαίνει ότι η χρήση κατοικίας πρέπει να υπερβαίνει το 50% της επιφάνειας (νόμιμης και αυθαίρετης) κύριας χρήσης του κτιρίου.
Τα υπόλοιπα κτίσματα του οικοπέδου εντάσσονται σε άλλες κατηγορίες.

Στην περίπτωση που εξετάζεις, δεν υπάρχει κάποια κατοικία.
Συνεπώς, εντάσσονται όλα στην κατηγορία 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Ελέγχω φάκελο αυθαιρέτου και η ερώτησή μου αφορά πως ερμηνεύεται η ορθότητα δήλωσης και υπαγωγής, ερμηνεύοντας συνδυαστικά το άρθρο 96 "Κατηγορίες αυθαίρετων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων", το άρθρο 86 "Δικαίωμα υπαγωγής Χρόνος αλλαγής χρήσης/ανέγερσης" και το άρθρο 83 "Απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού σε δικαιοπραξίες, εγγραπτέες πράξεις".

Η υπόθεση έχει ως ακολούθως :

  1. Πρόκειται για μια ενιαία ιδιοκτησία χωρίς σύσταση, το ακίνητο έχει βιομηχανική χρήση και αποτελείται από πολλά κτίσματα.
  2. Γίνεται δήλωση για πλήθος κτηρίων και κατασκευών.
  3. Ένα εκ των πολλών αυθαιρέτων είναι βιομηχανική αποθήκη εμβαδού περίπου 300τμ και έχει κατασκευασθεί αυθαίρετα το 2013 (μετά την 28.07.2011)
  4. Στο τοπογραφικό διάγραμμα της δήλωσης το κτήριο αυτό δεν εμφανίζεται καθόλου, ως να μην υπάρχει.
  5. Στο ίδιο σχέδιο υπάρχει υπεύθυνη δήλωση ότι "στο παρόν αποτυπώνεται το σύνολο των υφισταμένων κατασκευών και τα στοιχεία πολεοδομικής ταυτότητας".

Πέρα του ψευδούς της δήλωσης και της έλλειψης στο τοπογραφικό η δήλωση σαν σύνολο είναι έγκυρη;

Μπορεί να υπαχθεί ιδιοκτησία με αυθαίρετο τμήμα που δεν υπάγεται, χωρίς αυτό να επισημανθεί;

Αρκεί να επισημανθεί ή πρέπει πρώτα να κατεδαφιστεί προκειμένου να είναι δυνατή υπαγωγή;

Εγώ καταλαβαίνω πως δεν γίνεται αλλά δεν μπορώ να βρω την σαφή απόρριψη στον νόμο.
Το πιο σαφές απαιτητό που παραβιάζεται είναι οι δηλώσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 83. 

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.