Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Γιατί αγχώθηκες; Αφού πήραμε παράταση όπως πολύ σωστά λες για την ολοκλήρωση ων δηλώσεων του 4178 άλλους 6 μήνες http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=5934&language=el-GR και έτσι όπως πάμε από παράταση σε παράταση πηγαίνει το πράγμα...

Αν ποτέ αποφασίσουν να μην δώσουν άλλη παράταση (δεν πρέπει να τελειώνουμε κάποτε??) τότε ναι, δηλώσεις που δεν θα έχουν ολοκληρωθεί θεωρητικά θα μείνουν στον αέρα άρα για να ολοκληρωθούν θα πρέπει να μεταφερθούν στο νέο νόμο. Αλλά όλα αυτά θεωρητικά.. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Είχα περίπτωση δήλωσης Ν.4178 που μεταφέρθηκε άρον άρον στο Ν.4495 για το εξοικονομώ και τώρα που ετοιμάζω σχέδια κλπ να ανεβάσω, διαπίστωσα ένα σοβαρό λάθος που είχα κάνει.
Τριώροφη οικοδομή, μελετήθηκε ημιϋπόγειο, ανώγειο και όροφος με στέγη. Στην πράξη έγινε ισόγειο και 2 όροφοι και δηλώθηκαν ΥΔ το υπόγειο και ΥΥ όλη η οικοδομή μιας και σηκώθηκε στα επίπεδα του φυσικού εδάφους.
Ανοίγοντας σχέδιο διαμόρφωσης ακαλύπτου, διαπίστωσα ότι το επίπεδο του υπογείου χτίστηκε στο επίπεδο του φυσικού εδάφους και απλά ξεμπαζώθηκε όλο το οικόπεδο σε αυτά τα επίπεδα (διαφορά υψομέτρου περίπου 5μ απο άκρη σε άκρη του οικοπέδου) ενώ όλο το κτίσμα έχει ΥΥ μόνο 45εκ.
Ξεμπάζωμα έχω δηλωμένο στην ΤΕ μου (πολύ μικρότερο από όσο έγινε) και απλά θέλω να προσθέσω μια ακόμα λοιπή παράβαση (ο αναλυτικός προκύπτει εν τέλει >30.000€) και να τροποποιήσωτην υπέρβαση ύψους. Τα αυθαίρετα περιγράφονται όλα πλήρως.
 
Έχει μεσολαβήσει συμβολαιογραφική πράξη ΣΟΙ ανάμεσα στη δήλωση και το σήμερα, πλην όμως τα μέτρα δε μεταβάλλονται, ούτε προστίθενται "ξεχασμένες" παραβάσεις, απλώς τροποποιείται η ΤΕ και ένα ΦΚ.
 
Οικονομικό θέμα προστίμου δεν τίθεται διότι συμψηφίστηκαν τα προκύπτοντα πρόστιμα με υπερβάλλοντα ποσά που είχαν πληρωθεί με το Ν.3843 κι έτσι μετά την πληρωμή του παραβόλου κλείσαμε.
Επίσης, με αυτά τα δεδομένα δεν απαιτείται ΜΣΕ αλλά με ΤΕ στατικού ελέγχου καθαρίζω.
Μπορώ, πιστεύετε, να ανοίξω δήλωση και να τροποποιήσω τα ΦΚ και την ΤΕ ή τίθεται θέμα συμβολαίου?
 
Ευχαριστώ!
Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετεφερα σημερα δηλωση στον 4495 με αλλαγη απο δοσεις που ηταν στον 4178 σε εφαπαξ πληρωμη και απο οτι βλεπω μου εχει κανει εκπτωση 20% και οχι 10% ..ειναι οκ ; η ειναι bug του συστήματος;

 

edit.. το βρηκα ...υποθετω.. στο προστιμο που μου βγαζει μετα τη μεταφορα στο κελι "Προστιμο" εχει γινει ειδη η μειωση του 10% ..σωστα? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει σκάλωμα. Γίνεται, αυτή τη στιγμή, να προχωρήσει δήλωση του 4178 σε οριστική υπαγωγή δίχως να περάσει στον 4495?

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=5934&language=el-GR

Η αρχική προθεσμία ολοκλήρωσης δήλωσης με ανέβασμα όλων των δικαιολογητικών ήταν 12 μήνες από την έναρξη ισχύος του Ν. 4495 (3/11). Με την ανακοίνωση 6 μήνες παράταση (δεν γνωρίζω αν έχει επέλθει η τροπολογία που είχαν ανακοινώσει). Μετά τη λήξη της παράτασης αν δεν ολοκληρώσεις τη δήλωση θα πρέπει να την μεταφέρεις.

 

Άρθρο 8 -Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 – 14.11.2017 

2.  Δηλώσεις  υπαγωγής  στον  ν.4178/2013  δύνανται  να  ολοκληρωθούν  χωρίς  να  μεταφερθούν  στον ν.4495/2017,  εντός  προθεσμίας  δώδεκα  (12)  μηνών  από  την  έναρξη  ισχύος  του  ν.4495/2017.  Στο  διάστημα  αυτό,  ο  μηχανικός  υποχρεούται  να  υποβάλει  τα  απαραίτητα  δικαιολογητικά  και  να  περαιώσει τη διαδικασία υπαγωγής. Σε διαφορετική περίπτωση, η δήλωση θα πρέπει να μεταφερθεί στις διατάξεις του ν.4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Nikos Gkogkos said:

Η δηλωση ειναι σε κατασταση υπαγωγης στον Ν 4178  και θελω ακομη 25 δοσεις για να εξωφλησω το προστιμο. Πρεπει  υποχρεωτικα  να γινει  μεταφορα του Ν.4178 στον Ν.4495 ?

 

 

Edited by Nikos Gkogkos
Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ -η εξόφληση και οι πληρωμές  σε δόσεις δεν έχουν καμιά σχέση με την υποχρεωτική μεταφορά που προβλέπει ο 4495 σύμφωνα με όσα ανέφερε πιο πάνω ο Παύλος

Η μεταφορά προβλέπεται μόνο αν δεν περαιωθεί το ανέβασμα των απαιτούμενων αρχείων μέσα στην νέα δοθείσα παράταση 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

ΌΧΙ -η εξόφληση και οι πληρωμές  σε δόσεις δεν έχουν καμιά σχέση με την υποχρεωτική μεταφορά που προβλέπει ο 4495 σύμφωνα με όσα ανέφερε πιο πάνω ο Παύλος

Η μεταφορά προβλέπεται μόνο αν δεν περαιωθεί το ανέβασμα των απαιτούμενων αρχείων μέσα στην νέα δοθείσα παράταση 

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα απαιτούμενα αρχεία που πρέπει να ανέβουν στην νέα δοθείσα παράταση? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωσή σας!!!

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητα μηχανικού στο προφίλ σου και παρακαλώ βάζε τόνους στο κείμενο της δημοσίευσής σου.

Pavlos33

 

Edited by Nikos Gkogkos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.