Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

pablosm

καλά τα λες .... οι δηλώσεις του ν. 4014/11 περνάνε στον 4178/13 και από εκεί στον 4495/17 ... γίνεται νέα αυτοψία (γιατί πολλά έχουν αλλάξει από τότε...), ολοκληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4495/17 και μετά εκδίδεται βεβαίωση...

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που σε δηλωση του 4178 η οποία βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή, έχει πληρωθεί το 100% του προστίμου και εχει γινει και συμβόλαιο, γινεται να μεταφερθεί στον νέο νόμο χωρις να επηρεαστεί η ισχύς του συμβολαιου; εννοείται ότι δεν θα τροποποιηθεί η τεχνική έκθεση με βάση την οποία εγινε το συμβολαιο. Και επίσης ξερουμε αν μετα τη μεταφορά θα ζητηθούν εκ νέου υπεύθυνες δηλώσεις, αναθέσεις κλπ; ή οποιο αρχειο εχει αναρτηθεί δεν χρειάζεται να αλλαχτεί σε περίπτωση μεταφοράς της δηλωσης;

Link to comment
Share on other sites

nsceauth

Να μεταφερθεί στο Ν.4495 γιατί? Αφού δεν τροποποιείς τη τεχνική έκθεση και  συνεπώς δεν διαφοροποιείται κάτι, αν έτσι είναι. Πάντως για ενδεχόμενη μεταφορά πρέπει να υπάρχουν νέες αναθέσεις, υπεύθυνες δηλώσεις και να προσαρμοστούν τα αρχεία που έχουν υποβληθεί, στις διατάξεις του Ν. 4495.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 1:49 ΜΜ, ppanag said:

pablosm

καλά τα λες .... οι δηλώσεις του ν. 4014/11 περνάνε στον 4178/13 και από εκεί στον 4495/17 ... γίνεται νέα αυτοψία (γιατί πολλά έχουν αλλάξει από τότε...), ολοκληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4495/17 και μετά εκδίδεται βεβαίωση...

Για τη μεταφορά των δηλώσεων 4014 στον 4178 υπάρχει προθεσμία ή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, όσο ισχύει ο 4495 ; Αν η μεταφορά γίνει τώρα στον 4178 (πριν από 8/4) , μπορεί να ολοκληρωθεί με τον 4178 ή υποχρεωτικά περνάει στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

Στον 4495 μέσω του 4178 μπορεί να μεταφερθεί όποτε θέλεις εντός όμως της ισχύος του.

Ο 4178 έχει λήξει, οπότε τίποτα "νέο" δεν ολοκληρώνεται πλέον μέσω αυτού.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

μετέφερα δήλωση του Ν. 4178 στον Ν. 4495/2017 και προσθέτωντας κάποια τετραγωνικά που είχα βάλει λάθος αυξήθηκε το πρόστιμο από 1007 σε 1258. Όμως ο πελάτης μου έχει ήδη πληρώσει αρχικό παράβολο 2000 ευρώ. Όταν πατώ το κουμπί της υπαγωγής στη δήλωση μου βγάζει το μήνυμα που έχω επισυνάψει. Αυτό σημαίνει πως ο πελάτης θα πληρώσει τη διαφορά 1258-1007= 251 ευρώ ή δεν θα πληρώσει τίποτα αφού έχει ήδη πληρωθεί μεγαλύτερο ποσό (2000 ευρώ)? Σας έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

prost.png

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν θα σου βγάλει επιπλέον εντολή πληρωμής.

Σε αντίστοιχη περίπτωση που μου είχε τύχει, δεν χρειάστηκε να πληρώσει κάτι επιπλέον, γιατί είχε ήδη πληρώσει παραπάνω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@aretiemp εννοείται ότι δεν θα του βγάλει να πληρώσει τίποτα !!!! σε κάθε περίπτωση προτείνω να επιλέξεις "εφάπαξ δόση με 20% έκπτωση", γιατί δεν ξέρεις τι προκύπτει .... ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, όταν μία δήλωση του 4178 περάσει στον 4495 ο συμψηφισμός των όποιων ποσών που έχουν πληρωθεί στον 4178 συμψηφίζονται αυτόματα και δεν αναγράφεται τίποτα στην καρτέλα ¨Πρόσθετα Στοιχεία". Ποσά ήδη καταβληθέντα σε παλιότερους νόμους που πρέπει να αναγραφούν στην καρτέλα δεν αφορούν στον 4178 και στον 4014. Μετά την μεταφορά, πρέπει να κάνω Υπαγωγή για επανυπολογισμό του προστίμου, άρα πρέπει να ξέρω ήδη τον τρόπο που θέλει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει.

Είμαι σωστός;

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.