Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

On 20/8/2019 at 9:44 ΠΜ, aretiemp said:

Για μεταφορά όση και αν είναι η μεταβολή του προστίμου δεν χρειάζεται να περάσει ΣΥΠΟΘΑ. Θα περνούσε μόνο αν το γυρνούσταε από οριστική υπαγωγή σε υπαγωγή στον ίδιο Νόμο (Ν. 4178/13).

Καλημέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω στη νομοθεσία που γράφεται αυτό; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 (ΦΕΚ 3976Β/2017) - Άρθρο 2 - παρ. 2α για το ΣΥΠΟΘΑ

Για τη μεταφορά στο Ν. 4495/17 δεν θυμάμαι αν το λέει κάπου (πάντως το έχω κάνει και δεν απαιτούσε έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ), άλλωστε όταν μεταφέρεται στο Ν. 4495/17 είναι σε κατάσταση αρχικής υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κάποιες δηλώσεις 4178 σε οριστική υπαγωγή και θέλω να τις μεταφέρω στον 4495 λόγω του ότι ο 4178 κηρύχθηκε άκυρος από το ΣΤΕ (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τι γράφω ως δικαιολογία στο παραθυράκι που ανοίγει κατά την διαδικασία? Και κάτι ακόμα: έχω ανεβάσει όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και έχουν εξοφληθεί τα πρόστιμα. Μετά την μεταφορά γίνεται επανυπολογισμός προστίμων και απαιτούνται κάποια επιπλέον στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

 Ακριβώς, εγώ ξέρω για τον 4014/11, ένας συνάδελφος μου είπε ότι και ο 4178 προέκυψε αντισυνταγματικός, γι αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση δηλώσεις και του κ.Στασινού που διάβασα πριν μέρες, ο 4178/13 είναι ο μόνος από τους 3 νόμους που έχει περάσει από το ΣΤΕ και κρίθηκε συνταγματικός. Ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός. Ο 4495 δεν έχει περάσει ακόμη νομίζω.

Edited by Vasili
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε μάλλον δεν είχε καλή πληροφόρηση ο συνάδελφος. Εντάξει, με τους αλλεπάλληλους νόμους δεν είναι δύσκολο να γίνει μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Extra αμοιβή για τη μεταπήδηση της κάθε δήλωσης και την ανάληψη νέων ευθυνών, έχεις ζητήσει κι έχεις συμφωνήσει με τους ιδιοκτήτες;;; 'Η έγινε "γαργάρα";

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.