Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Θα αλλάξω μόνο τα σχέδια που θέλω να αλλάξω, τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα τα αφήσω όπως είναι από τον 4178;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εξετάζεις τη δήλωση κατά τα δεδομένα του 4495, θα πρέπει να κάνεις τους ελέγχους σύμφωνα με αυτό το νόμο και αντίστοιχα να προσαρμόσεις τα έγγραφά σου (σε τίτλους, πινακάκια, κείμενα κλπ).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@TAAS

Ειχα βγάλει πρόστιμο 220 στον 4178. Πληρώσαμε το παραβολο των 500 που μας υπερκαλύπτει

Τωρα θελω να κάνω μεταφορά στον 4495 και να προσθέσω μια Λοιπή παράβαση (δηλαδή +250). Το τελικό πρόστιμο δηλαδη βγαινει 470, αλλα εχουμε ηδη πληρωσει 500 απο το παραβολο του 4178.

Το 500 απο τον 4178 μας καλυπτει και για το νεο προστιμο που προκυπτει τωρα ή θα μας ζηταει εκ νεου παραβολο 250 ?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πληρώνεις νέο παράβολο κατά τη μεταφορά. Αν το νέο υπολογιζόμενο συνολικό πρόστιμο σύμφωνα με τον 4495 είναι κάτω από τα 500 ευρώ που έχεις ήδη πληρώσει δεν θα σου ζητήσει τίποτα επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/4/2020 at 5:02 ΜΜ, Paul_Mix said:

@TAAS

Ειχα βγάλει πρόστιμο 220 στον 4178. Πληρώσαμε το παραβολο των 500 που μας υπερκαλύπτει

Τωρα θελω να κάνω μεταφορά στον 4495 και να προσθέσω μια Λοιπή παράβαση (δηλαδή +250). Το τελικό πρόστιμο δηλαδη βγαινει 470, αλλα εχουμε ηδη πληρωσει 500 απο το παραβολο του 4178.

Το 500 απο τον 4178 μας καλυπτει και για το νεο προστιμο που προκυπτει τωρα ή θα μας ζηταει εκ νεου παραβολο 250 ?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Pavlos 33

Όπως τα είπε η danaikaterina.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ξεχάσει το θέμα, έχουμε μονοκατοικία όπου έγινε 3843/10 και 4014/11 διαφορετικές αυθαιρεσίες με τον κάθε νόμο. Σήμερα θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει μία νέα δήλωση 4495 όπου θα συμψηφίσει όλα τα προηγούμενα και θα προσθέσει και κάτι άλλα που ξέχασαν οι προηγούμενοι μηχανικοί στους άλλους νόμους. Δεν θέλει να κάνει μεταφορά της δήλωσης 4014 την οποία έκανε άλλος μηχανικός. Θέλει νέα με εμένα.

Εγώ θα συμψηφίσω πρόστιμα και θα κάνω νέα δήλωση. Οι παλιές δηλώσεις όμως 3843 και 4014 τι γίνονται ? Μένουν στο αρχείο του πελάτη ? Δεν πρέπει κάπως να φανεί ότι έχουν έμμεσα ακυρωθεί ? Πρέπει ο ιδιοκτήτης να στείλει κάπου μειλ για να ακυρώσει τον 4014 ?

Link to comment
Share on other sites

Να μην το κάνεις!

Ουδόλως οφείλει να σε ενδιαφέρει το τι ακριβώς θέλει ο ιδιοκτήτης στην περίπτωση αυτή!!! Εγώ δεν θα έκανα νέα δήλωση (για πολλούς λόγους)!

Link to comment
Share on other sites

νικ , ζητήστε από το ΤΕΕ να περαστεί η δηλωση  4014 / 4178 σε εσένα . Από κει και πέρα την κάνεις ότι θέλεις , πέρασε  την στο 4495 και συμψηφισε τα πρόστιμα του 3843.
Το άλλο που λες νομίζω ότι απαγορευεται ( 4014+4495 στο ιδιο ακινητο)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να μην το κάνεις!

Ουδόλως οφείλει να σε ενδιαφέρει το τι ακριβώς θέλει ο ιδιοκτήτης στην περίπτωση αυτή!!! Εγώ δεν θα έκανα νέα δήλωση (για πολλούς λόγους)!

κάτσε ρε ΙΑΣΟΝΑ 

αν κάνουμε νέες δηλώσεις αντί για μεταφορά θα χάσει το ΤΕΕ τον αριθμό των δηλωθέντων αυθαιρέτων!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, εκτός όλων των υπολοίπων, δεν είναι νόμιμο, απαγορεύεται....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.