Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

συνάδερφοι βοήθεια καθώς νομίζω (τι νομίζω δλδ, είμαι σίγουρη) ότι τα έχω κάνει μαντάρα...Είχα δήλωση του 4178, μάλιστα από τις πρώτες μου δηλώσεις . Αφού περαίωσα και έγινε χρήση βεβαίωσης για συμβολαιογραφική πράξη, την ξαναέπιασα τον Μάρτιο για να ολοκληρώσω το ανέβασμα των αρχείων...Και εδώ τα θαλάσσωσα.Βρήκα μικρή διαφορά στο εμβαδόν το τελικό (δηλαδή λάθος πράξεων να το πω απλά) και το βασικότερο όλων, είδα ότι ενώ  είχε διαμερισμάτωση (εις βάρος του πελάτη μου) δεν την είχα δηλώσει...Μάλλον νομίζοντας ότι αφορά στον όμορο? δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό. Και βεβαίως τα πράγματα θα μπορούσαν να σταματήσουν την κατρακύλα εκεί..αλλά όχι. Άνοιξα το αίτημα για να το δηλώσω, και μετά σκέφτηκα "δεν το βάζω στο νέο Νόμο να μη έχει οικονομική διαφορά ο πελάτης?"...και το έκανα βιαστικά μην διαβάζοντας καλά το 4495 περί υποχρέωση ΜΣΕ εξωστών άνω των 2 μ. Σε όσους δεν κλαίνε ακόμη με τα παραπάνω, ρωτώ..τι κάνω τώρα. Μπορώ να αιτηθώ επαναφορά στον 4178?   σώζεται η κατάσταση?..Πραγματικά, όποιος μπορεί να  δώσει καμία ιδέα γιαυτό το χαμό...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου αν έχουν γίνει αυτά που περιγράφεις δυστυχώς πρέπει να ενημερώσεις το/την συμβ/φο περί διόρθωσης της δήλωσης για να γίνει επανάληψη συμβολαίου. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό, όλα τα άλλα διορθώνονται αφού θα προσαρμόσεις την δήλωση στις διατάξεις του ν.4495. Επαναφορά πίσω στον 4178 δεν μπορεί να γίνει.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

σε πελάτη μου έχω κάνει ρύθμιση ημιυπαιθρίων στον 3843 και ρύθμιση κλεισίματος βεράντας στον 4178. Διεπίστωσα και κάποιες ακόμα παραβάσεις και έκανα μεταφορά στον 4495, την δήλωση του 4178.

1. Πρέπει να δηλώσω και τους ημιυπαίθριους του 3843 και να συμψηφίσω τα πρόστιμα ή μπορώ να αφήσω μόνο την βεράντα και να βάλω και τις υπόλοιπες παραβάσεις?

2. Μου εμφανίζει την δήλωση σε αρχική υπαγωγή, δεν βγάζει κάποιο παράβολο. Είμαι καλυμμένη ως προς την προθεσμία 30/9 ή πρέπει να το υποβάλλω σε ενδιάμεση φάση για να ισχύει?

3. Από την υπαγωγή στον νόμο 4495, έχω 18 μήνες να κλείσω την δήλωση, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, patty said:

Καλησπέρα,

σε πελάτη μου έχω κάνει ρύθμιση ημιυπαιθρίων στον 3843 και ρύθμιση κλεισίματος βεράντας στον 4178. Διεπίστωσα και κάποιες ακόμα παραβάσεις και έκανα μεταφορά στον 4495, την δήλωση του 4178.

1. Πρέπει να δηλώσω και τους ημιυπαίθριους του 3843 και να συμψηφίσω τα πρόστιμα ή μπορώ να αφήσω μόνο την βεράντα και να βάλω και τις υπόλοιπες παραβάσεις? Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις και ό,τι υπαγορεύει το συμφέρον του πελάτη σου....

2. Μου εμφανίζει την δήλωση σε αρχική υπαγωγή, δεν βγάζει κάποιο παράβολο. Είμαι καλυμμένη ως προς την προθεσμία 30/9 ή πρέπει να το υποβάλλω σε ενδιάμεση φάση για να ισχύει? Καλό είναι να προσαρμόσεις τη δήλωση στα δεδομένα του 4495 και να προχωρήσεις σε "υπαγωγή"....

3. Από την υπαγωγή στον νόμο 4495, έχω 18 μήνες να κλείσω την δήλωση, σωστά? Σε πρώτη φάση ναι, αλλά στο Ελλαδιστάν όλα παίζονται.....

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δηλώσεις του 4178 οι οποίες βρίσκονται σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής και έχει εξοφληθεί το πρόστιμο πρέπει να μεταφερθούν στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Skrats said:

Καλησπέρα! Δηλώσεις του 4178 οι οποίες βρίσκονται σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής και έχει εξοφληθεί το πρόστιμο πρέπει να μεταφερθούν στον 4495;

Οχι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δήλωση του 4178 είναι πρόστιμο Χ το οποίο έχει πληρωθεί, μεταφέρω την δήλωση στον 4495 με σκοπό να βάλω και άλλες παραβάσεις και να συμψηφίσω και πρόστιμα παλαιά του 3843.

Περιμένω από πελάτη να βρει τις αποδείξεις οπότε δεν μπορώ να περάσω ακόμα τα ποσό του συμψηφισμού, γιατί δεν διορθώνονται. Θα τα έχει την άλλη Δευτέρα αλλά για να μην πέσει το σύστημα τότε, λέω να περάσω την δήλωση σε ενδιάμεση υπαγωγή.

Πρέπει όμως να επιλέξω δόσεις ή όλο το ποσό πληρωμή. Να βάλω μια από τις παραβάσεις για να μην μου βγει διαφορά και μόλις έχω και τις πληρωμές να τα δηλώσω όλα, ενώ θα έχω περάσει ήδη σε υπαγωγή? 

Λογικά θα μου βγει διαφορά στο ποσό του προστίμου μόνο, παράβολο έχει πληρωθεί από τον 4178 σωστά? 500Ε έναντι 250Ε που είναι τώρα

Επίσης αν έχω επιλέξει πληρωμή εφ'άπαξ με έκπτωση 20%, όταν βάλω τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και μου βγει νέο ποσό, μπορώ να επιλέξω μετά δόσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βάλεις από την αρχή όλες τις αυθαιρεσίες.... Παράβολο δεν θα πληρώσεις....  Βάζεις το υπόλοιπο ποσό να πληρωθεί εφάπαξ (με αυτό κερδίζεις 1 μήνα και κάτι).... Συμψηφίζεις τα ήδη καταβληθέντα όταν τα έχεις.... Κι ό,τι απομένει το πληρώνεις ή αν είναι πολλά και θέλεις δόσεις το αλλάζεις σε δόσεις....

 

P.S. Στο Ελλαδιστάν και στα συστήματά του, "όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν"....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, patty said:

Καλησπέρα,

δήλωση του 4178 είναι πρόστιμο Χ το οποίο έχει πληρωθεί, μεταφέρω την δήλωση στον 4495 με σκοπό να βάλω και άλλες παραβάσεις και να συμψηφίσω και πρόστιμα παλαιά του 3843.

Περιμένω από πελάτη να βρει τις αποδείξεις οπότε δεν μπορώ να περάσω ακόμα τα ποσό του συμψηφισμού, γιατί δεν διορθώνονται. Θα τα έχει την άλλη Δευτέρα αλλά για να μην πέσει το σύστημα τότε, λέω να περάσω την δήλωση σε ενδιάμεση υπαγωγή.

Πρέπει όμως να επιλέξω δόσεις ή όλο το ποσό πληρωμή. Να βάλω μια από τις παραβάσεις για να μην μου βγει διαφορά και μόλις έχω και τις πληρωμές να τα δηλώσω όλα, ενώ θα έχω περάσει ήδη σε υπαγωγή? 

Λογικά θα μου βγει διαφορά στο ποσό του προστίμου μόνο, παράβολο έχει πληρωθεί από τον 4178 σωστά? 500Ε έναντι 250Ε που είναι τώρα

Επίσης αν έχω επιλέξει πληρωμή εφ'άπαξ με έκπτωση 20%, όταν βάλω τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και μου βγει νέο ποσό, μπορώ να επιλέξω μετά δόσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Έκανα μια δοκιμή να βάλω λιγότερα τετραγωνικά απλά για να μου προχωρήσει την δήλωση σε υπαγωγή και να δηλώσω μετά τα έξτρα και ενώ το δέχεται και λέει ότι έγινε υπαγωγή, στην αρχική σελίδα δείχνει ότι είναι σε αρχική υπαγωγή και δεν μπορώ ενώ το ξανακάνω, να πάω την δήλωση σε υπαγωγή άρα ούτε περαίωση. Γιατί? έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.