Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα... Ξέρει κανείς:

α) Πως προσθέτουμε μηχανικό σε οριστική δήλωση του 4178 για να εισάγουμε έλεγχο η/μ? Μπορώ να ζητήσω να επιστρέψει τώρα σε Υπαγωγή ή υπάρχει κάποια προθεσμία που παρήλθε χωρίς να την πάρω χαμπάρι?

β) Περαιωμένη, εξοφλημένη και με όλα τα δικαιολογητικά της δήλωση του 4014 μεταφέρθηκε στον 4495 για να εκδοθεί βεβαίωση σύμφωνα με τις οδηγίες και εγκυκλίους... Όμως οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι του προηγούμενου νόμου πλέον θα πρέπει να μπουν στους κύριους λόγω μεγέθους (>50τμ), σωστά ??? . Μου υπολογίζει ένα τρελό επιπλέον πρόστιμο... Τί κάνω? Το πρόστιμο θα είναι απαιτητό ? Και η ιστορία με την "αυτόματη" μεταφορά στον 4495 (άρθρο 88, γ (ββ)) ?

Παρακαλώ για βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

α)Δεν μπορείς να προσθέσεις μηχανικό σε οριστική. Κάνε αίτημα να γυρίσει σε υπαγωγή με αυτή την αιτιολογία. Δε θα χεις προβλημα.

β)Κανονικά αν δεν αλλάξεις τα μεγέθη δεν πρέπει να σου βγάζει μεγαλύτερο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση για τις δηλώσεις του 4178/13 που δεν μεταφέρονται στον Ν. 4495/17, θα πρέπει να τις κάνουμε οριστική υπαγωγή πριν τις 30-09-20 και να υπολείπεται μόνο το ανέβασμα των εγγράφων ή αρκεί και η υπαγωγή;

Edited by architect1976
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής: Διαπιστώνω λάθος επιλογή κατηγορίας σε περαιωμένη δήλωση του 4495 απο μεταφορά απο τον 4178. Εχει παρέλθει το 18μηνο. Να ρισκάρω να την ανοίξω;

Μπορείτε να με βοηθήσετε; Έχω πελαγώσει.

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

@freecat Φιλε  μου σε καταλαβαίνω , σε συμπονώ , συμπάσχω αν θες μαζί σου , αλλά ειλικρινά όλα αυτή την ώρα είναι

πιο φλου κι από τον "Μπάμπη τον φλου " κι εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα την ευθύνη να δώσω μια συμβουλή γιατί μπορεί και να σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, avgoust said:

@freecat Φιλε  μου σε καταλαβαίνω , σε συμπονώ , συμπάσχω αν θες μαζί σου , αλλά ειλικρινά όλα αυτή την ώρα είναι

πιο φλου κι από τον "Μπάμπη τον φλου " κι εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα την ευθύνη να δώσω μια συμβουλή γιατί μπορεί και να σε πάρω στο λαιμό μου.

Είναι το σπίτι μου. Στη θέση μου θα την άνοιγες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.