Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, avgoust said:

Αν ήταν το σπίτι μου θα την άνοιγα.
Αν ήταν πελάτη μου θα το σκεφτόμουνα.

Το σπίτι μου είναι και από την υπερβολή μου το έβγαλα κατ 5 και οχι 4. Ανοίγει;... Ε θα πάρω και το ΤΕΕ τηλεφωνο το πρωί και θα το ανοίξω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, avgoust said:

Αυτό είναι το πιο ανώδυνο ( Κ5 σε Κ4 ). Το ανάποδο μου φαίνεται πιο επικίνδυνο.

Όσο κι να το σκάλισα δεν βρήκα να λέει ρητά "δεν μπορείς".

Αλλά αν πήγαινε κάποιος σε συμβόλαιο και ζητούσαν διόρθωση στο λεκτικό παλι δεν θα άνοιγε μια αντίστοιχη δήλωση;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Οταν μεταφέρω υπαγωγή του 4178 στον 4495, ως ημερομηνία της νέας ένταξης στον 4495 θεωρείται η ημερομηνία υποβολής του αιτήματος μεταφοράς. Αν κάνω το αίτημα σήμερα 2/10, κανονικά το πρόστιμο θα επανυπολογισθεί με προσαύξηση 20% λόγω παρέλευσης της 30/9. Για τις υπόλοιπες δηλώσεις που δεν είχαν ενταχθεί μέχρι 30/9, μάλλον έχει δοθεί σιωπηρή παράταση μέχρι 15/10. Στην περίπτωση μου, μήπως έχει δοθεί επίσης σιωπηρή παράταση και δεν μπαίνει η προσαύξηση του 20%;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω 4 εξ αδιαιρέτου αυθαίρετες κατοικίες χωρίς Ο.Α. (κάποιες εντάχθηκαν στον νόμο Τρίτση αλλά έχουν και επιπλέον αυθαιρεσίες) οι οποίες εντάχθηκαν στον 4178 (είναι σε αρχική υποβολή με πληρωμένα τα παράβολα). Όταν τους ενημέρωσα για πολλοστή φορά ότι ΔΕΝ θα μπορούν να πάρουν βεβαίωση για το αγροτεμάχιο γιατί υπάρχει και μια πέμπτη κατοικία που δεν θέλει να ρυθμιστεί, το παγώσανε και οι 4. Τώρα θορυβήθηκαν και θέλουν να ενταχθούν στον 4495.

1) Έχουν δικαίωμα ένταξης? Στον 4178 είχαν παρόλο που ήταν εξ αδιαιρέτου λόγω δεκαετούς χρήσης της κάθε κατοικίας, για τον 4495 αμφιβάλλω.

2) Πρέπει να κάνω μεταφορά στον 4495 οπωσδήποτε ή μπορώ να συνεχίσω στον 4178? Αν συνεχίσω 4178 μέχρι πότε έχω διορία?

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση του 4178 σε οριστική υπαγωγή από 2016 με πληρωμένο όλο το πρόστιμο δεν έχουν ανεβεί τα αρχεια. Πρέπει να του κάνω μεταφορά στο 4495 για να ανεβάσω τα αρχεια (δεν τα εχω όλα έτοιμα) ή θα μπορώ και στο 4178 μετά τις 15.10.2020.

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω εχθές ότι σε δήλωση 4178 κατ.5  σε κατάσταση "υπαγωγή" έχει αφήσει ο ιδιοκτήτης δεκαοχτώ ( 18 ) απλήρωτες δόσεις !

Αυτός , αν τις πληρώσει μαζεμένες είναι εντάξει ή πρέπει να μεταφερθεί οπωσδήποτε στον 4495 ? ( έστω στο άτυπο παράθυρο έως 15/10 ) ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, avgoust said:

Αυτός , αν τις πληρώσει μαζεμένες είναι εντάξει ή πρέπει να μεταφερθεί οπωσδήποτε στον 4495 ? ( έστω στο άτυπο παράθυρο έως 15/10 ) ?

ο θεός κ η ψυχή μας, προφορικά από τεε είσαι οκ, θα πάρω κ εγώ ένα τηλ αύριο να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή δεν θα προλάβω να ανεβάσω όλα τα αρχεία στις καταληκτικές ημερομηνίες του ν. 4178/13, θέλω να μεταφέρω κάποιες δηλώσεις στον ν. 4495/17 για να κερδίσω χρόνο. Αρκεί μέχρι 15/10 να κάνω το αίτημα μεταφοράς και να μπει ως αρχική υποβολή ή και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, avgoust said:

Διαπιστώνω εχθές ότι σε δήλωση 4178 κατ.5  σε κατάσταση "υπαγωγή" έχει αφήσει ο ιδιοκτήτης δεκαοχτώ ( 18 ) απλήρωτες δόσεις ! Αυτός , αν τις πληρώσει μαζεμένες είναι εντάξει Ναι.... ή πρέπει να μεταφερθεί οπωσδήποτε στον 4495 ? Όχι.... ( έστω στο άτυπο παράθυρο έως 15/10 ) ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.