Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

2 ώρες πριν, ChristinaK said:
2 ώρες πριν, ChristinaK said:

Δεν θα το άφηνα...δεν θα έβγαζα βεβαίωση...η δήλωση είναι ελλειπής -αυτό προκύπτει από την περιγραφή σου.Το να την ολοκληρώσεις σωστά είναι προς όφελος δικό σου και δικό του.👀

 

Έως ποτέ μπορώ να κάνω μεταφορά;δεδομένου ότι οι υπερβάσεις θα είναι κατ. 5 μετά το 1983 και η οικοδομή ως προυφισταμενη του 1983 κατ.2;

Link to comment
Share on other sites

@janna Αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα είναι από την σελίδα του ΤΕΕ στην ανακοίνωση:

"Δηλώσεις των Ν. 4014/2011 και Ν. 4178/2013, δύνανται να ενταχθούν στις μέχρι 30/09 διατάξεις του Ν. 4495/2017 (κατηγορία 5, ύψος προστίμου), εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι και 15/10/2020"

Λέει "εφόσον το αίτημα μεταφοράς υλοποιηθεί μέχρι τις 15/10/20" άρα καταλαβαίνω ότι στις 15/10 πρέπει να έχει γίνει δεκτό το αίτημα,άρα σίγουρα μια μέρα νωρίτερα.Ας το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος συνάδελφος-εγώ δεν έχω κάνει κάποια μεταφορά από 4178 ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτοματοποιημένο αίτημα, παίρνει 2" για να ολοκληρωθεί. Θεωρητικά μπορεί να το κάνει και πέμπτη βράδυ, αρκεί βέβαια να μπορεί να μπει στο σύστημα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλώσεις του 4178 περαιωμένες και μη  (κατηγορία 5 )πρέπει να μεταφερθούν στον 4495;

είμαι σίγουρη ότι ειπώθηκε και ζητώ την κατανόησή σας...

Link to comment
Share on other sites

Οι περαιωμένες του 4178, όχι.

Οι μη περαιωμένες του 4178, με όλα ανεβασμένα και εκκρεμότητα μόνο τις δόσεις, όχι.

Οι μη περαιωμένες του 4178, με μη ανεβασμένα τα "δεδομένα" Κατηγοριών 1,2,3,4 έχουν προθεσμίες για την ολοκλήρωση.

Οι μη περαιωμένες του 4178, με μη ανεβασμένα τα "δεδομένα" Κατηγορίας 5, ναι, έπρεπε να είχαν ή ολοκληρωθεί έως 30/9 ή μεταφερθεί και ολοκληρωθεί στον 4495 έως 30/9 (βάσει του ισχύοντος νόμου) ή έως 15/10 (βάσει των "αλχημιστών").

κ.λπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κακώς όρισαν ημερομηνίες υποβολής δικαιολογητικών ταυτόσημες με καταληκτικές ημερομηνίες υπαγωγής.

Μόνο φόρτο δημιουργούν στο σύστημα, χωρίς ουσία. Δεν έγινε κανένα κακό, δηλώσεις του 4178 ήδη με οριστική υπαγωγή να ανέβουν τα αρχεία της μετά (ή έστω ας είχε οριστεί για πριν) τον χαμό που πλάκωσε στο σύστημα και εμπόδισε συναδέρφους να υπαγάγουν "καυτές" δηλώσεις κατηγορίας 5 ή ακόμη άλλες δηλώσεις στα πρόστιμα χωρίς προσαυξήσεις.

Θα έπρεπε το ΤΕΕ αφού είδε ότι δε βγήκε άκρη για παράταση γενικά, να απαιτήσει παράταση στις ημερομηνίες υποβολής δικαιολογητικών για την εύρυθμη λειτουργία του συστήματος και όχι να βγάζει διαγράμματα και να προτείνει ροφήματα καφεΐνης για ξενύχτι.

Αν πχ κάποιος συνάδερφος λόγω ανωτέρας βίας έχει αδυναμία κλεισίματος δήλωσης 4178 κατηγορίας 5, τι θα γίνει μελλοντικά; τα πληρωμένα πρόστιμα θα πάνε χαμένα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν πρόκειται να γίνει.... Ο "μύλος" του αδηφάγου εισπρακτικού καθαρά κράτους, "όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει"....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ξεχασμένη 4014 χωρίς αρχεία την οποία μετέφερα στον 4178 (χωρις αρχεια παλι) εχω καμία υποχρέωση μεταφοράς στον 4495 ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.