Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

'Έχω κάνει αίτημα και η δήλωση μεταφέρθηκε σε υπαγωγή. Αλλάζοντας την κατηγορία (από Κ4 σε Κ2) το πρόστιμο από 457,95 μειώνεται σε 136,65. ο Πελάτης έχει ήδη πληρώσει 500 ευρώ (το παράβολο του Ν.4178), όμως αυτή η μείωση είναι μεγαλύτερη από το ποσοστό 20% που επιτρέπεται να τροποποιηθεί το πρόστιμο.

Θα έχω πρόβλημα στην οριστικοποίηση της δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

@gab pet Το υπολογιζόμενο πρόστιμο παραμένει μικρότερο του καταβληθέντος παραβόλου. Επομένως δεν βλέπω τον λόγο να μας ενδιαφέρει πόσο είναι ή πόσο άλλαξε. Μπορείς να συνεχίσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by Conductor
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gab pet said:

Θα έχω πρόβλημα στην οριστικοποίηση της δήλωσης;

Η δήλωση έρχεται σε αρχική υποβολή και δεν υπάρχει αρχικό πρόστιμο στον 4495 για να γίνει σύγκριση για το 20% (του 4178 είναι τελείως διαφορετικό, άλλη τιμή ζώνης κλπ, τέσπα δεν μετράει πια).
Τη δήλωση μπορείς να τη μεταβάλεις όσες φορές και όσο θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.
Ο 'κόφτης' του 20% μπαίνει αφού κάνεις για πρώτη φορά οριστική υπαγωγή στον 4495, με βάση αυτό το πρόστιμο.

edit

Τώρα είδα ότι μάλλον είναι ακόμα στον 4178 η δήλωση, παρασύρθηκα από τον τίτλο του θέματος. Λογικά θα έχει θέμα, μια δοκιμή θα σε πείσει (θα στο βγάλει όταν πας να κάνεις οριστική). Με μεταφορά στον 4495 λύνεται πάντως.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συνάδελφοι , πελάτης επιθυμεί  να μου αναθέσει δήλωση Ν .4014  από συνταξιούχο μηχανικό . Με δεδομένο ότι η δήλωση αυτή αν βρισκόταν σήμερα στον N 4495 θα ήταν κατηγορία 5 όπως επίσης και ότι είναι αναγκαίο να προστεθούν επιπλεον μη αναγραφόμενες παραβάσεις θεωρείτε ότι είναι δυνατη και ασφαλης η ανάληψη της ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gtho said:

κατηγορία 5 όπως επίσης και ότι είναι αναγκαίο να προστεθούν επιπλεον

Για να προστεθούν τα επιπλέον θα πρέπει να μεταφερθεί στον 4495, όπου δεν θα μπορείς να κάνεις υπαγωγή, οπότε δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα η μεταφορά.

Σε περίπτωση που το αναλάβεις δεν νομίζω ότι θα έχεις εσύ καμμιά επίπτωση. Με το που έρθει η δήλωση κατευθείαν κατεβάζεις ένα 5σελιδο πριν γίνει το οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το ότι αποδέχομαι την ανάληψη της μπορεί να σημαίνει όμως ότι αποδέχομαι και ότι είναι σωστή η δήλωση ως περιεχόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, με την έντυπη διαδικασία μια υπεύθυνη δήλωση προς το ΤΕΕ κάνεις ότι αποδέχεσαι την ανάθεση, δεν δηλώνεις κάτι για το περιεχόμενο, με την ηλεκτρονική, αν θυμάμαι καλά, πάλι μόνο ότι έχεις την εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη, δες λίγο το manual.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gtho said:

... το ότι αποδέχομαι την ανάληψη της ...

μετά την αποδοχή όλη η ευθύνη είναι πια δική σου σε όλα.

Ελέγχεις επιφάνειες, κατηγορίες, κατάταξη παλαιότητας, ακόμα και τιμή ΔΟΥ που αλλάζει απο 4014 στον 4495

Άρα τα πάντα όλα πάνε με την δική σου υπογραφή.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Κατόπιν αυτοψίας σε ακίνητο, βρήκα περαιωμένη δήλωση του Ν.4014/11 από το 2012.

Πρέπει/μπορεί η δήλωση να μεταφερθεί στον 4495; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.